15 rokov väzenia za krádež klobás?!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 20.11.2020 o 12:30 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  776x

Bizarných situácií sa v živote stáva mnoho. Bezmála sa do týchto z času na čas dostávame vlastným pričinením. Najmä, ak sme hamižní... A táto maškrta sa labužníkovi riadne predražila.

Celá vec sa má takto...

V médiách sa objavil prípad, kedy páchateľ odcudzil 14 kusov klobás, v celkovej hodnote 74,06 eur, pričom ako sa v priebehu vyšetrovania ukázalo, za obdobný skutok už bol postihnutý v priestupkovom, i trestnom konaní. Za bežných okolností by za takýto trestný čin mohol byť páchateľ odsúdený na trest odňatia slobody v dĺžke šesť mesiacov až tri roky. Bežné okolnosti však už od 1. októbra 2020 neplatia. Máme tu totiž núdzový stav. Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v článku 5 ods. 2 jednoznačne uvádza, že „núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.“ Vyhlásenie núdzového stavu v súčasnosti sa však neobmedzuje len na rezort zdravotníctva, ale je vyhlásený celoplošne. A práve táto skutočnosť spôsobuje vrásky na čele mnohým. Ten, kto sa aspoň trochu vyzná v trestnom práve vie, že vyhlásenie núdzového stavu výrazne zvyšuje trestné sadzby, ktoré možno za trestné činy uložiť. Daný páchateľ má preto v tejto situácii naozaj smolu. Nakoľko sa krádeže dopustil už v čase účinnosti núdzového stavu, môže byť odsúdený na desať až pätnásť rokov! A to je teda poriadny rozdiel!

Takže áno. Páchať trestnú činnosť v čase núdzového stavu sa naozaj nevypláca! Napríklad za takú úkladnú vraždu, alebo vraždu spáchanú za núdzového stavu môže páchateľ dostať doživotie, za zabitie to môže byť dvanásť až pätnásť rokov, spôsobenie ťažkej ujmy na zdraví pri potýčke alebo bitke vás môže vyjsť tiež pekne draho, a to desať až pätnásť rokov! Pozor si dajte aj na šírenie tzv. hoaxov, Trestný zákon totiž jednoznačne uvádza, že „kto za krízovej situácie štátu spôsobí, čo aj z nedbanlivosti, nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, malomyseľnosti alebo porazeneckej nálady aspoň u časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.“

Núdzový stav by sa mal dávkovať... A to opatrne...

Núdzový stav je svojou povahou výnimočné opatrenie, a uplatňovať by sa mal len v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, a to aj s ohľadom na vyššie popísaný súvis s vyššími trestnými sadzbami. Vzhľadom na uvedené kompetentní navrhli v pozmeňujúcom návrhu k zákonu o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku zmeniť aj Trestný zákon s tým, že sa navrhuje prijať nový odsek 3 v § 134 v nasledovnom znení: Ustanovenie odseku 2 písm. a) a b) sa nepoužijú, ak trestný čin nebol spáchaný v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom alebo výnimočným stavom.“ Ako zdôvodnenie tejto zmeny Trestného zákona sa v pozmeňujúcom návrhu uvádza: „V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a vyhláseným núdzovým stavom podľa čl. 4 ústavného zákona č. 227/2002 Z. z.  o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, čím dochádza k naplneniu osobitného kvalifikačného  pojmu „za krízovej situácie“ podľa § 134 Trestného zákona v určených skutkových podstatách trestných činov. Z tohto dôvodu sa navrhuje zavedenie výkladového pravidla pre kvalifikáciu skutku k naplneniu osobitného kvalifikačného  pojmu „za krízovej situácie“ založené na spáchaní trestného činu v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom alebo výnimočným stavom. Uvedené bude mať za následok, že prísnejší trestný postih spôsobený  naplnením osobitného kvalifikačného  pojmu „za krízovej situácie“ sa aplikuje len u tých trestných činov, ktoré boli spáchané v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom alebo výnimočným stavom a nepovedie tak  k ukladaniu trestov v zrejmom nepomere k závažnosti nesúvisiacich činov v rozpore s účelom zákona a účelom samotného trestu.“

Je síce pozitívom, že sa v danej súvislosti navrhuje pozmeniť Trestný zákon, ale treba tiež zdôrazniť fakt, že orgány činné v trestnom konaní budú o to viac zaťažené, nakoľko budú povinné zisťovať, či trestný čin bol alebo nebol spáchaný v súvislosti s núdzovým stavom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?