Fotkám na občianskych preukazoch odzvonilo.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 11.2.2020 o 12:30 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  2173x

Koľkí sa ponosujú, že sa im ich fotka na občianke nepáči. Priečia sa, že sa neradi fotia, ba priam zveličujú, že bezmála pripomínajú teroristov. Po novom už podaktorí občiansky s fotkou mať nemusia. Koho sa táto zmena týka?

1. decembra 2019 nadobudol účinnosť zákon č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento predpis zároveň zrušil predchádzajúci zákon č. 224/2006 Z. z. o občianskych preukazoch, a prináša mnoho zmien a noviniek v oblasti právnej úpravy občianskych preukazov.

Dôvodom na prijatie nového zákona o občianskych preukazoch je podľa dôvodovej správy  „vytvorenie právneho rámca na vydávanie občianskych preukazov bez podoby tváre, ktorý je jedným z predpokladov na spustenie elektronického zdravotníctva do praxe.“ Cieľom je dosiahnuť stav, aby najneskôr do 31. decembra 2021 bol každý občan SR s trvalým pobytom na území SR držiteľom občianskeho preukazu s čipom (respektíve aby mal možnosť tento doklad získať). Po tomto dátume bude totiž občiansky preukaz s čipom jediný autentifikačný prostriedok, ktorý zabezpečí prístup k elektronickým zdravotným záznamom z elektronickej zdravotnej knižky občana podľa zákona č. 153/2013 Z. z. o národnom zdravotníckom informačnom systéme.

Podľa predchádzajúcej právnej úpravy bol občiansky preukaz povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a mal trvalý pobyt na území SR. Uvedená povinnosť platí aj podľa novoprijatého zákona, ale zákonodarca ustanovil aj fakultatívnu možnosť, kedy držiteľom občianskeho preukazu môže byť aj občan, ktorý nemá trvalý pobyt na území SR, alebo občan mladší ako 15 rokov. Vydanie občianskeho preukazu s podobou tváre pre občana mladšieho ako 15 rokov je spoplatnené, pretože oň možno požiadať na základe dobrovoľnosti, nie povinnosti. Nakoľko správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu je 4,50 eur, vybavenie tohto dokladu pre občana mladšieho ako 15 rokov je finančne výhodnejšie, ako vybavenie cestovného pasu (správny poplatok za vydanie cestovného pasu sa pohybuje v rozmedzí od 8,- eur do 33,- eur). S občianskym preukazom však (na rozdiel od cestovného pasu) možno vycestovať iba do krajín EÚ, a niektorých ďalších krajín, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú. Za občana mladšieho ako 15 rokov podáva žiadosť o vydanie občianskeho preukazu zákonný zástupca okrem podania žiadosti o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu dovŕšenia veku 15 rokov. Čo sa týka doby platnosti občianskych preukazov, zákon uvádza, že občiansky preukaz sa občanovi, ktorý dovŕšil vek 15 rokov, vydáva s platnosťou na 10 rokov. Občanovi mladšiemu ako 15 rokov sa vydáva s platnosťou na 5 rokov a občanovi mladšiemu ako 6 rokov sa vydáva s platnosťou na 2 roky.

Občiansky preukaz bez podoby tváre

Úplnou novinkou zákona v porovnaní s predchádzajúcou právnou úpravou je zavedenie nového typu dokladu – občiansky preukaz bez podoby tváre. Jedná sa o doklad, ktorým sa občan SR autentifikuje pri prihlasovaní do elektronických služieb, a je v podstate identický s občianskym preukazom s podobou tváre s tým rozdielom, že nebude obsahovať fotografiu držiteľa a jeho podpis. Občiansky preukaz bez podoby tváre je vydávaný z úradnej moci Ministerstvom vnútra SR na základe údajov z registra fyzických osôb občanovi mladšiemu ako 15 rokov s trvalým pobytom na území SR pri narodení alebo pri udelení štátneho občianstva, a občanovi mladšiemu ako 15 rokov, ktorý sa prihlásil na trvalý pobyt na území SR. Tento doklad sa vydáva s platnosťou na 15 rokov, a jeho súčasťou je aj elektronický čip a strojovo čitateľná zóna s vybranými údajmi v strojovo čitateľnej podobe. Občiansky preukaz bez podoby tváre zašle ministerstvo na adresu trvalého pobytu občana na území SR.

Výhody pre občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí

Nová právna úprava prináša možnosť pre občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí požiadať o vydanie občianskeho preukazu s podobou tváre. Ako uvádza dôvodová správa, zákonodarca pristúpil k takejto právnej regulácii, „pretože vývoj za posledné roky poukazuje na početnú skupinu občanov Slovenskej republiky s pobytom mimo nášho územia, ktorí nemajú zákonnú možnosť byť držiteľom občianskeho preukazu, a teda nemajú ani možnosť využívať elektronickú funkcionalitu občianskych preukazov, čo je možné v porovnaní s občanmi Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky považovať za obmedzujúce.“ V občianskom preukaze občana SR s trvalým pobytom v zahraničí sa uvedie miesto jeho pobytu v zahraničí a skratka štátu pobytu v zahraničí. Nová právna úprava taktiež umožňuje podať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu na zastupiteľskom úrade SR v zahraničí. Jediným obmedzením je, že na zastupiteľskom úrade nie je možné požiadať o vyhotovenie občianskeho preukazu urýchlene do 2 pracovných dní.

Čo sa týka výšky správnych poplatkov pri vydávaní občianskych preukazov, tak tieto ostávajú zachované. Hoci nový zákon o občianskych preukazoch prichádza s rozsiahlou zmenou, rozhodne ide o posun vpred, nielen v záujme lepšieho prístupu k elektronickému zdravotníctvu, ale aj v záujme našich občanov žijúcich v zahraničí, ktorí boli pre nemožnosť byť držiteľom občianskeho preukazu znevýhodnení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?