Pracovný úraz ho donútil postaviť sa automobilovému gigantovi

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 16.9.2019 o 12:30 | (upravené 17.9.2019 o 8:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2327x

Mesačné provízie, dovolenka naviac, príspevok na dopravu, 13. plat, či iné zamestnanecké výhody lákajú pracovať pre veľké automobilky. Počiatočná prívetivosť a štedrosť v podobe najrôznejších benefitov však nie sú nekonečné...

...a ustupujú okamžite po tom, ako narazíte na pracovný úraz. Ani veľkosť a dobré meno zamestnávateľa vám potom nepomôže.

Slovenský trh sa neustále rozrastá o automobilky či závody na výrobu automobilového príslušenstva. Ako dobre. Prinášajú prácu pre tisíce obyvateľov do mnohých regiónov, pozdvihujú ekonomiku a predbiehajú sa v množstve pracovných výhod, na ktoré lákajú nových zamestnancov. Dokonca niektorí ponúkajú aj dôchodkové zabezpečenie či životné poistenie- vau! Trinásty plat sa stáva samozrejmosťou. Odmeny za prácu sa v podobe týchto výhod navyšujú a zamestnancom sú útechou, ak ich práca nie príliš baví. Aj keď zamestnávatelia nie sú povinní poskytovať všakovaké vymoženosti k základnému platu, pýšia sa nimi v každom inzeráte. Či si ukážkovo plnia aj zákonné povinnosti, to sa už v inzerátoch neuvádza. Napríklad také BOZP. Pri práci pre našu spoločnosť je bezpečnosť a ochrana Vášho zdravia na prvom mieste! Také benefity by ste v inzerátoch hľadali len sťažka. Tak trošku tušíme i prečo.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští!

Náš dlhoročný klient ledva dokríval do kancelárie. Po tom, ako opísal všetky zdravotné ťažkosti, ktoré nemal ešte pár mesiacov dozadu, nevedel nájsť pekného slova na svojho niekdajšieho chlebodarcu. Iste, do času, kým sa mu stal pracovný úraz, bol tiež celkom spokojným zamestnancom veľkého hráča v automobilovom priemysle. I on mal šťastie na trinásty plat. Vykonával údržbu a opravy ťažkých strojov a všetkého, čo potrebovalo jeho šikovné ruky. V jeho pracovnom tíme boli aj vedúci zamestnanci a ďalšie osoby, ktoré prácu usmerňovali a dávali mu pokyny. Zdržanie výroby v tomto fachu, ako inak, neprichádza do úvahy. Rýchle a včasné opravy či údržba museli byť samozrejmosťou. Málokto preto dbal na bezpečné pracovné postupy. A tak sa bežne postupovalo v rozpore s nimi. V deň D, keď sa klientovi stal pracovný úraz, vykonával výmenu ťažkej konštrukcie stroja. Pri tom ako konštrukciu prenášal spolu so svojim nadriadeným a ďalším kolegom, mu táto spadla na nohu. Takmer mu ju amputovala. Po jej vyslobodení a prevoze do nemocnice ho prišli navštíviť vedúcu pracovníci a technik bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Oznámili mu, že vykonával prácu v rozpore s bezpečnostným predpisom, ktorý by mal poznať. Vraj mal tiež použiť vozík na prevoz ťažkých súčiastok, a nie prenášať konštrukciu ručne. Zodpovednosť za pracovný úraz odmietli uznať a oznámili mu, že si zaň zodpovedá v plnej miere sám.

Pre dobrotu na žobrotu.

Klient svoju zodpovednosť za úraz nemienil uznať. Prácu v osudný deň organizoval jeho vedúci a vykonával ju spolu s ním a ďalšími kolegami rovnako ako vždy. Zaužívaným spôsobom. Nikdy predtým nepoužili vozík, ktorý navyše v hale, v ktorej opravu vykonávali bolo zakázané používať. Nadriadený nikoho z tímu neupozornil na porušovanie nejakého predpisu či nebezpečný pracovný postup. Iróniou je, že po rokoch vykonávania práce dennodenne zaužívaným rovnakým spôsobom, označil gigant tento za nesprávny a nebezpečný, a to až po tom, ako sa klientovi stal pracovný úraz. Absurdnosť celého postoja zamestnávateľa a pocit krivdy nenechali klienta dlho chladným.

Kto chce kam- pomôžme mu tam?

Neuznanie akejkoľvek zodpovednosti za pracovný úraz zamestnávateľom spôsobilo, že Sociálna poisťovňa, ktorej zamestnávateľ musí platiť úrazové poistenie za každého zamestnanca pre prípad úrazu v práci alebo choroby z povolania, nemusí klientovi vyplatiť žiadnu dávku pre pracovný úraz. Kvôli trvalým následkom a zhoršeniu psychického stavu teraz chodí klient namiesto práce k lekárovi, no pre postoj niekdajšieho štedrého zamestnávateľa nemusí dostať z poisťovne nič. Klient, človek milión, sa však rozhodol nenechať to len tak. Žalobou sa domáha určenia, že za pracovný úraz nezodpovedá on, ale auto-gigant, ktorý ako už zistil, je prívetivý len k vitálnym zamestnancom. Podali sme aj trestné oznámenie a preveriť úraz sme poslali aj inšpektorátu práce. Zdá sa, že nedostatkov v ochrane zdravia pri práci sa nájde viac ako sa čakalo. Pravda, pocit ukrivdenia či neprávosti nenapraví žiadna žaloba ani trestné oznámenie. Nenavráti ani poškodené zdravie. Ale vyhratý spor poskytne zadosťučinenie a do istej miery odškodní vytrpenú bolesť.

Vzoprieť sa veľkej spoločnosti s vlastným právnym oddelením, to chce guráž. Ale keď máte pocit, ba čo pocit, vedomie, že spravodlivosť je na vašej strane, bráňte ju zubami-nechtami. Také odhodlanie potom povzbudí aj ďalších, čo okúsili neprávosť a dodá guráž i im. Nie je to nadarmo. Veď i Sv. písmo vraví, dvaja sú na tom lepšie ako sám človek: za svoju námahu môžu dostať väčšiu odmenu, a keď padnú, jeden zdvihne druhého. Veď dvaja vedia premôcť samého, dvaja sa (skôr) postavia na odpor. Trojmo usúkaný povrazec sa nepretrhne tak chytro...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?