Mŕtva labuť v Bratislave, drahšie PET fľaše a plechovky?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 17.6.2019 o 12:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  457x

Niekedy v marci tohto roku sme dorazili na okresný súd na Drieňovej o trošku skôr, ako začalo pojednávanie. Súd ešte nebol otvorený. Bolo pekne, ale chladno. A tak sme si čas krátili prechádzkou popri Štrkoveckom jazere.

Stretli sme pár bežcov, niekoľko kačíc a pár utešených labutí, ktoré si stavali hniezdo. Tá ich koordinácia bola pozoruhodná. To ako spolupracovali, kládli steblo k steblu. Zanechali v nás pokoj, pohodu, nadšenie a obdiv.  Aké to bolo sklamanie a rozčarovanie, keď sme sa o pár mesiacov neskôr dočítali, že jedna z labutí svoje hniezdo opustila. Zadusila sa plastom.  Pretože príroda síce vie mnohé krásne zariadiť. Vybudovať. Avšak len do času, kým sa nestretne s ľudskou ľahostajnosťou. Oceňujeme preto akékoľvek zmeny, ktoré sľubuje nová legislatíva.

Plastové obaly už nebudeme nosiť do žltých kontajnerov, ale späť do obchodu.

Vláda totiž pred nedávnom schválila zákon o zálohovaní jednorazových nápojových obalov, ktorý by mal zásadným spôsobom znížiť počet voľne pohodených plastových obalov, čo má markantne pomôcť životnému prostrediu. Podľa rôznych štatistík totiž až 30 % odpadu tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré končia v skládkach, ba v horšom prípade vo voľnej prírode. Legislatívu musí však ešte schváliť parlament a po podpise Prezidentom SR by zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Samotné zálohovanie by sa malo reálne spustiť až v roku 2022, po nastavení celého systému zálohovania, vrátane zabezpečenia vratných automatov. Podľa dôvodovej správy totiž plastové obaly nie sú biologicky rozložiteľné, dlhodobo narušujú ekosystém, dokážu plávať na hladine a znižujú estetickú hodnotu území, verejnosť ich taktiež vníma veľmi citlivo. Samotné zálohovanie by však malo predstavovať účinný nástroj, ktorý dokáže kvantum vyzbieraných jednorazových nápojových obalov zvýšiť aj na viac ako 90 % a účinne  tiež prispieť  k zníženiu odpadu, ktorý sa nachádza v našej prírode.

Čo budeme zálohovať a aká bude výška zálohu?

Predmetom zálohovania budú jednorazové obaly na nápoje z plastu, ktorými sú:

  • fľaše s objemom 0,1 litra až 3 litre a
  • obaly na nápoje z kovu, ktorými sú plechovky s objemom 0,1 litra až 3 litre.

Vyhláška, ktorá je súčasťou zákona ustanovuje  výšku zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Z praktického hľadiska to bude pre samotných spotrebiteľov znamenať, že pri kúpe nápoja z plastu alebo plechovky zaplatíme aj cenu zálohu. Následne prázdne plastové obaly a plechovky sa odovzdajú opäť v obchode, pričom tu vám bude vrátená suma za záloh, ktorý si môžete vybrať v hotovosti alebo použiť na ďalší nákup. Zákon počíta aj s možnosťou, kedy môže distribútor obalov vrátenie jednorazového obalu odmietnuť. Stať sa tak môže za predpokladu, že obal nebude obsahovať označenie, že tento je zálohovateľný, z dôvodu znehodnotenia alebo deformácie obalu alebo ak obal neobsahuje viditeľný a čitateľný štítok. To znamená, že tieto plastové fľaše či plechovky nebudú môcť byť pokrčené. Odmietnutie vrátenia zálohu je možné aj vtedy, ak jednorazový obal nie je prázdny.

Ste v pozícii distribútora obalov, čo to pre Vás bude znamenať?

Povinnosti distribútorov obalov, ktorí vykonávajú predaj nápojov v zálohovaných jednorazových obaloch pre konečných používateľov, bude viacero. Všetci distribútori bez ohľadu na veľkosť predajnej plochy, ktorí predávajú nápoje v plastových obaloch alebo plechovkách budú musieť tieto obaly:

  • zálohovať a dodržiavať výšku zálohu určenú správcom,
  • uvádzať výšku zálohu na cenovke tovaru,
  • viesť oddelené účtovné záznamy o cene tovaru a výške zálohu,
  • poskytovať správcovi súčinnosť,
  • viesť evidenciu o zálohovaných jednorazových obaloch na nápoje a údaje z nej ohlasovať správcovi.

Odoberať zálohované obaly však budú povinní len distribútori s predajnou plochou väčšou ako 300 m2. Naopak distribútor, ktorý distribuuje zálohované obaly na ploche menšej ako 300 m2, sa môže rozhodnúť či sa do systému okrem predaja zálohovaných obalov a uvádzania výšky zálohu zapojí aj odberom zálohovaných obalov. Z povinnosti zapojiť sa do odberu zálohovaných jednorazových obalov budú vylúčené prevádzky, ktoré síce spĺňajú podmienku predajnej plochy 300m2, ale predaj nápojov je pre takéto prevádzky ako doplnkový tovar. Z praktického hľadiska vraj pôjde napríklad o predajne predávajúce drogériový tovar alebo predajne so stavebným sortimentom.

Z bežnej praxe bolo vo všeobecnosti zrejmé, že recyklácia plastových obalov bola zanedbávaná a mnoho spotrebiteľov nebolo ochotných stlačenú PET fľašu odhodiť ani len do žltého kontajnera pri svojom dome. Predpokladáme však, navrhovaný postup, pri ktorom si budeme musieť zvyknúť na to, že nestlačenú, nepoškodenú plastovú fľašu s vrchnákom odnesieme do najbližšieho obchodu, prinúti viacero z nás, uvažovať ekologickejšie. Motiváciou bude každopádne vrátenie zálohu, ktorý bol pri nákupe zaplatený.  Treba však určite počítať aj so znížením nášho osobného komfortu spôsobeného skladovaním prázdnych obalov a cestou do najbližšieho obchodu, ktorý ich vykupuje.

Plastové obaly však dennodenne zaplavujú naše životné prostredie a nielen podľa nášho názoru je našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby tomu tak nebolo. Buďme preto zodpovedný a prispejme k trendu, ktorý podporí naše čistejšie životné prostredie. Príroda sa nám za to dozaista odvďačí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.


Už ste čítali?