Toto exekútorov nepotešilo. Starým exekúciám bude koniec.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 30.4.2019 o 12:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1721x

Podľa pôvodnej právnej úpravy sa exekúcia mohla ťahať s dlžníkom až do konca života. Minulotýždňové rozhodnutie vlády však desiatky rokov zaužívaný systém zásadne zmenilo. Dlžníci sa vytešujú, exekútori nešťastne krútia hlavami.

Kamaráti buďme, dlhy si plaťme alebo, aby bola i koza celá i vlk sýty.

Novela Exekučného poriadku účinná od 01.04.2017 síce zavedením povinnosti podávať návrh na vykonanie exekúcie výhradne elektronicky na Okresný súd Banská Bystrica, exekučný systém zjednodušila, avšak pravdou je, že aktuálne je ešte stále každý okresný súd zahltený desiatkami tisíc starých exekučných spisov, pričom tých exekúcií, ktoré sa i reálne vykonajú, je mizivé percento. Dlžníci dlh neplatia, nemajú z čoho. A prirastajúce úroky a trovy exekúcie patovú situáciu neriešia, naopak sú predpokladom, že k splateniu veriteľských pohľadávok nedôjde vôbec. A práve túto vo väčšej miere viac menej márnu vyťaženosť súdov má vyriešiť návrh zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý minulý týždeň schválila vláda, a ktorého navrhovaná účinnosť je od 01.01.2020. Zastavenie sa má týkať exekučných konaní, ktoré boli začaté pred 01.04.2017, a ktoré trvajú minimálne 5 rokov. Rovnako podľa dôvodovej správy dôjde k zastaveniu exekúcie, ak sa nezistil majetok dlžníka, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie, najmä v prípadoch, ,,ak v starých exekúciách dôjde k situácii, že oprávnený alebo povinný zanikne bez právneho nástupcu, dedičské konanie je zastavené z dôvodu, že oprávnený alebo povinný nezanechal žiadny majetok alebo zanechal len majetok nepatrnej hodnoty, zastavenie exekúcie navrhne oprávnený, alebo dôvod na zastavenie exekúcie vytvoria účinky vyhlásenia konkurzu alebo oddlženia fyzickej osoby...V týchto prípadoch sa nevyžaduje uplynutie päťročnej rozhodnej doby.“ Presné podmienky zastavenia exekúcií zadefinuje až samotný zákon v procese schvaľovania. Predbežná predstava však zatiaľ zahŕňa exekúcie, kde počas 18 mesiacov nebolo možné vymôcť aspoň 15 Eur. Na upokojenie rozzúrených veriteľov je však nutné poznamenať, že existencie dlhu ako takého, sa zastavenie exekúcie nedotkne.  

Staré exekúcie budú zastavené, nie zabudnuté alebo odpustené. Platiť to však bude veriteľ.

Dlh samotný sa v dôsledku navrhovanej právnej úpravy nevymaže, nezabudne a nezmizne. Ak si veriteľ, a to vrátane zdravotnej či Sociálnej poisťovne, bude chcieť svoju pohľadávku naďalej vymáhať, bude povinný podať nový návrh na vykonanie exekúcie a opätovne bude povinný uhradiť súdny poplatok už podľa pravidiel novej právnej úpravy. Novela počíta i s otázkou prípadného premlčania nároku oprávneného, a pre prípad, že by v čase podania nového návrhu bola prakticky pohľadávka veriteľa už premlčaná, ustanovuje výnimku za účelom vytvorenia dostatočného časového rámca pre oprávneného na zváženie opätovného podania návrhu, a to tak, že pohľadávka vymáhaná v starej exekúcii sa po ukončení exekučného konania podľa navrhovanej novinky nepremlčí skôr, ako uplynie jeden rok.

Nakoľko však hovoríme o exekúciách, kde nedošlo k riadnemu plneniu z dôvodu nemajetnosti dlžníka, je pravdepodobné, že mnoho z nich nebude ďalej vymáhaných v nových konaniach. V neposlednom rade zastavenie exekúcie nebude zadarmo, pričom paušálny poplatok vo výške 35 Eur bez DPH pôjde opätovne z vrecka veriteľa.

Každá minca má dve strany

Zastavením exekučných konaní sa sľubuje odľahčenie súdov, v tomto prípade však hromžia exekútori, ktorí za touto zmenou vidia nemalé výdavky, argumentujúc pritom osobným bankrotom, vďaka ktorému bolo už zastavených niekoľko stotisíc exekučných konaní. Nie každý dlžník však podmienky osobného bankrotu spĺňal, a to najmä ak bolo voči nemu vedené „iba jedno“ exekučné konanie a iný dlh po čase splatnosti nemal.

Pravdou však je, že v pozícii veriteľa nemusí vystupovať iba štátna inštitúcia, zdravotná poisťovňa alebo telekomunikačný operátor. Veriteľom je i bežný občan, ktorý cestou exekútora vymáha napríklad nezaplatenú pôžičku, živnostník vymáhajúci neuhradené faktúry alebo matka vymáhajúca výživné na dieťa. Práve posledný spomenutý prípad by mal byť jednou z výnimiek, na ktoré sa zastavenie exekúcie nemá vzťahovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Na december chystajú len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.


Už ste čítali?