Sprísnené daňové kontroly? Ak nie ste prezident, pozor na daňovákov.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 25.2.2019 o 12:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3016x

Smrť a dane. Vraj jediné istoty. Aktuálne minimálne ako lákavé novinárske témy a národné kauzy. A najmä tie dane. Lebo však peniaze vládnu svetu. Najskôr to bol Matovič, teraz Kiska, potom našich pár menej známych klientov... 

A teraz, ako sa blíži marec....ajajaj, ozaj, a čo vy? Máte to s tými daňami, DPH a inými číselkami všetko OK? Ak teda nemáte výsady ako iní, samozrejme...malá nedbanlivosť a prídete aj o gate. Daňováci sa blížia.

Kam až siahajú hranice dôkazného bremena v daňovom konaní?

Ak ste ,,obyčajný“ človek spadáte do kategórie, v prípade ktorej všeobecne platí, že v boji proti štátnym orgánom ťaháte za ten kratší koniec. Nebolo a nie je tomu inak ani v prípade daňových orgánov.

S rozhodnutiami o vyrubení daní a zamietnutí odpočtov dane z pridanej hodnoty sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. O daňových raziách nehovoriac. Každý podnikateľ, ktorý predáva tovar alebo poskytuje služby vie, že pre splnenie podmienok na odpočet DPH je potrebné splniť zákonom stanovené podmienky, a to nie len v tej formálnej podobe (faktúry, dodacie listy, a pod.), ale najmä v povahe vecného plnenia, t. j. reálnosti dodania tovaru/služby (musí byť skutočne overiteľné dôkazmi u/od obchodného partnera). Ak dane neodvádzate správne, alebo ak sa v duchu hesla, že poctivou prácou ešte nik nikdy nezarobil, snažíte štát prechytračiť, alebo ak sa aj nesnažíte o nijaké zákulisné hry, no reálnosť plnení nedokážete pre prípad kontroly preukázať, vystavujete sa likvidačným pokutám, v horšom prípade odsudzujúcemu rozsudku a vysokým trestným sadzbám. Hry so štátom sú totiž v 9 z 10 prípadov istý vabank.

Domôcť sa pravdy? Nemožné! Alebo žeby predsa?

Predstavme si nasledovnú situáciu. Ste malý podnikateľ na Slovenku. Snažíte sa uživiť najlepšie ako sa dá. Nakupujete a následne predávate tovar, ste súčasťou reťazca v podnikateľskom svete. Máte skutočný záujem na tom, aby ste mali dobré meno a predávali kvalitný tovar. Preveríte si okrem iného, od koho tovar nakupujete. Samotné prebranie tovaru od dodávateľa prebieha štandardným spôsobom. Tovar prinesie osoba, ktorá tvrdí, že je zamestnancom spoločnosti – dodávateľa. Na dodávke s logom tejto spoločnosti. Preberiete a odovzdáte si doklady, dodací list, preberací list, záruka a tak ďalej. Následne tento tovar predáte, zaplatíte príslušnú daň z pridanej hodnoty, ktorú si následne chcete dať odpočítať. Po dvoch, či troch rokoch vás navštívi daňová kontrola. Poviete si, všetky doklady mám v poriadku. Nevidíte problém. Leda žeby ste žili v omyle.

Tvrdenie proti tvrdeniu.

Klient si v čase dodávok tovaru zabezpečil, ako sa hovorí „pre istotu“, keďže v dnešnej dobe nehodno veriť ničomu a nikomu, viacero podkladov - dôkazov, ktoré mali preukazovať plnenia, prevody peňazí, dodávky a pod., ktorými sa chcel chrániť (telefonické nahrávky objednávok, ale aj fotodokumentáciu pri vykládke tovaru, zabezpečil si knihu jázd, GPS údaje, skladovú evidenciu a mnohé ďalšie). Ako sa však napokon ukázalo, čuduj sa svete, ani to nebolo dosť.

Daňová kontrola začne najskôr preverovaním vami doručených podkladov. Následne sa snaží pre prípad potreby vypočuť vašich dodávateľov a subdodávateľov. Nedajboh, že nepreberajú predvolania, že na svetlo sveta vyplávajú podozrivé prevody spoločností, že konateľov nemožno nakontaktovať...

Osoby, s ktorými ste spolupracovali, spoločnosti previedli na iných. Pri výsluchoch si, ako inak, nič nepamätajú. Bolo to predsa tak dávno. Výsledkom je vyhlásenie daňového úradu, že tovar nikdy nebol skutočne dodaný, vami predložené dôkazy sú nepostačujúce a predložené faktúry môžu byť predsa pokojne falošné. A vy sa zrazu nemôžete dovolať pravdy. A bezohľadu na vaše dôkazy, na tieto nik neprihliada. Dôkaznú povinnosť presúvajú na vás, no vy tvrdíte jedno, orgány iné. Niekde tu začína boj s veternými mlynmi.

Nastane kolobeh výčitiek. Vy si vyčítate, že ste mohli veci urobiť inak, v horšom prípade, že ste vôbec s podnikaním nemali začínať. Daňový úrad vám vytýka, že ste si mali poriadne overiť svojich dodávateľov, že ste mali byť opatrnejší, ba dokonca bude tvrdiť, že ste súčasťou umelo vytvoreného fakturačného reťazca. A ako čerešňa na torte vám je doručená vyrubená, ako inak likvidačná daň. Neuniesli ste vraj dôkazné bremeno.

Prirodzeným krokom je podanie odvolania voči rozhodnutiu daňového úradu. Pokiaľ rozhodnutie odvolacieho orgánu opätovne konštatuje, že tovar nikdy neexistoval, dodávateľ nemal autá ani zamestnancov (nakoľko nepodával ročné hlásenia zo závislej činnosti ani daňového priznania), nastáva obdobie bezmocnosti a úfania si. Keď pocit rezignácie pominie, a vy nie ste zrovna na pozícii prezidenta krajiny, a nechráni vás imunita, odporúčame podať správnu žalobu na súd voči správnemu orgánu a ako správny Don Quijote veriť, že spravodlivosť predsalen dostane za dosť. A potom bojovať. Ako rytier. Ak sa nie z vlastného pričinenia dostanete do bludného kruhu podvodov, majte na pamäti, že v zmysle rozhodovacej praxe súdov na preukázanie skutočností, ktoré nastali u dodávateľa (subdodávateľa) má dôkazné bremeno znášať správca dane. Argumentujte tým. Ak by ste vy sami boli nútení preukázať skutočnosti aj za iné osoby, takéto ponímanie vás podľa rozhodovacej praxe Najvyššieho súdu posúva do nesplniteľnej abstraktnej roviny. I podľa širokej rozhodovacej praxe Súdneho dvora EÚ nemožno platiteľov, ktorí sa bez vlastnej viny stanú súčasťou podvodného daňového reťazca, nútiť niesť následky protiprávneho konania iných subjektov v prípadoch, keď svoje daňové povinnosti sami riadne splnili. Nie je však tajomstvo, že byrokracia vás do tejto pozície i napriek judikatúre a zdravému sedliackemu rozumu tlačiť bude. Lebo zvyk je železná košeľa a aj úradníci sú len ľudia. A vy spravidla ani neviete, ako sa brániť, pretože svoje povinnosti ste si splnili na 110% a napriek tomu to máte byť vy, kto trpí dôkaznou núdzou. A ak sa nebudete brániť, o to lepšie. Pre nich. Lebo kde niet žalobcu, niet ani sudcu, alebo tiež, že bez vetra sa ani lístok nepohne, úradník už tobôž nie.

I podľa nášho názoru, stavať podnikateľov do pozície, kedy majú zodpovedať za budúce konanie ich aktuálneho či bývalého obchodného partnera je flagrantný nezmysel. Je totiž absurdné, aby ste z praktického hľadiska zabezpečovali doklady, ku ktorým v zásade ani nemáte prístup.

Vieme, že štát v boji proti „dépeháčkárom“ nastavuje a aplikuje rôzne tvrdé nástroje, najmä v súčasnej dobe. Isteže, klepnutie po prstoch zodpovedným kvitujeme. Avšak s poľutovaním musíme konštatovať, že samotný systém je miestami deravý. Doplatia naň spravidla ,,tí nesprávni“. Najmä ak stojíte proti silnejšej figúrke. V našom prípade sme pozíciu hráčov aktuálne dostali na rovnakú pozíciu. Teraz je na ťahu správny súd. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?