Keď padnete do rúk hochštaplerovi, to je koniec.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 10.12.2018 o 12:30 | (upravené 10.12.2018 o 15:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1634x

Je už takým národným športom, že na Slovensku nezriedka poľahky prídete o všetko. O peniaze, nervy, vlasy i dôstojnosť.

Občas aj keď sa bránite. Ale celkom iste, ak sa nebránite.

Z času načas moju orbitálnu dráhu pretnú prípady, ktoré sa neriešia ľahko. Lebo sa riešia v hodine dvanástej. Alebo ste pri ich riešení odkázaný na iných, tých vyššie. Nebo vobojí. A to je pravdupovediac tá najzložitejšia fáza. A keď ste len malý pešiak, zľahka vás obetujú. Je dobré mať pri sebe dákeho schopného strelca, alebo aspoň koňa, ktorý vás potiahne. Potom si na vás až tak netrúfnu. ,,Obyčajný“ človek však na koňa väčšinou nemá, na strelca už vôbec nie. A potom sa púšťa do boja sám. Nezriedka je to potom boj s veternými mlynmi. A vedzte, na Slovensku už je to raz tak. Sám sa neubránite.

Riešime taký bežný prípad, kedy po obligatórnej otázke, prečo ste neprišli skôr, nasledovala obligatórna odpoveď, mysleli sme, že to zvládneme sami. Samozrejme. Také typické. Aj ja som si istú dobu myslela, že si zvládnem strihať vlasy sama. Aj som to zvládla. Po roku a pol mi kaderníčka oznámila, že som si domácou ,,postupkou“, ktorou som chcela docieliť väčší objem, moje už beztak riedke vlasy ešte väčšmi prerieďovala. To bol ten lepší prípad, vlasy dorástli. Ono to vyznie ako klišé. Ale naozaj nie je nutné, aby sme boli za každú cenu odkázaní sami na seba. Niekedy nie je hanba, a občas je to priam nevyhnutnosť, obrátiť sa na skúsenejších. Koňa, či strelca.

Nevideli pre oči.

Nejeden chce bývať v rodinnom domčeku s vlastnou záhradou. No nie každý má vlohy či čas, postaviť si rodinné sídlo svojpomocne. Obráti sa na odborníka. Teda aspoň dúfa, že sa obrátil na odborníka, minimálne do času, kedy ostane stáť pred holou stráňou bez peňazí. Ono nie nadarmo sa hovorí, dôveruj ale preveruj. Klienti chceli tiež bývať vo svojom. Oslovili teda stavebnú firmu, o ktorej sa dopočuli, že im dom postaví rýchlo a za rozumnú cenu. Super. Najpodstatnejšie kritéria boli splnené. Boh dnes vie, kto im to vtedy radil, a aký veľký kamarát bol. V tejto situácii nepodstatné. Urobili si aj rýchlu obhliadku stavbárových diel. Preistotu. Oduté tváre vlastníkov pripisovali zlému počasiu a prítomnosti cudzích ľudí na stavenisku. Prvá chyba – neopýtali sa. Stavbár pozemok, na ktorom mal vybudovať nový domov prezrel, zmluva sa v novembri podpísala, úver schválil, záloha vyplatila. Pred Mikulášom mala začať výstavba, v marci mal dom stáť. Nič nenasvedčovalo tomu, že o pol roka budú klienti sedieť pred vyšetrovateľom.

Sľuby, sľuby a realita drasticky odlišná.

Stavba sa ale v zmysle zmluvného plánu nestavala. Stavbár sa sprvoti vyhovoril na zlé počasie. Iste v zime ťažko schne betón, kopať do zamrznutej zeme taktiež nie je med lízať. No, nemožno mu nič vyčítať. V novembri ťažko prezumovať, že v decembri bude zima. Prišla jar. A s prvými primulkami i nové výhovorky. Nemá potrebné povolenia, ešte musí čo to vybaviť. Treba čakať. A tak čakali. Následne bol pozemok nerovný, treba zodvihnúť stavbu nad jeho úroveň. Nový dodatok k zmluve bol na svete. I navýšená cena, i nová zálohová faktúra. I druhá chyba. Klienti stavbára nepreverovali, v domnení, že tento vie čo robí, veď je odborník, podpísaním dodatku odsúhlasili len akési práce naviac. Čakali. A hmatateľne stále kde nič, tu nič. Obštrukcie sa naťahovali až do júna. Rakúska banka im stúpala na krk a žiadala preukázať stavebné práce, inak bude úver pýtať späť. Tu už stavbára začali naháňať. No dopustili sa tretej chyby. Robili to ústne. Ťažko súdiť, ako sa človek zachová vo vyhrotenej situácii, no prosím vás, čo raz nie je na papieri, to akoby neexistovalo. A môžete mať aj pozlátených svedkov.

V priebehu troch nasledujúcich mesiacov bol stavbár na stavbe asi 7x. Prinesený materiál a fušerská práca, ktorú zrealizoval, a ktorú musela iná firma neskôr nakompletku prerobiť, vyšli dokopy maximálne 12.000,- eur, pričom klienti tomuto vyplatili takmer štyridsať. A žiadal viac. Betónarka betón nevyliala, lebo stavbár sa vraj vyhovoril, že klienti mu nezaplatili. A na stavbu už neprišiel. Provokačne na Facebooku zverejňoval fotografie drahých darov a dovoleniek. Keď sa pri pohľade na ,,dielo“ chytal stavbyvedúci za hlavu, klienti pochopili, že je situáciu naozaj nutné urgentne riešiť. Urobili prieskum a oslovili ostatných stavbárových objednávateľov. Vtedy zistili, že ak by si v novembri radšej zlomili ruku ako podpísali zmluvu, bolo by to pre nich prínosnejšie. No ale čo naplačeš nad rozliatym mliekom.

Stavba sa nestavala, peniaze neboli, banka naháňala, stavbár telefón nedvíhal. V duchu hesla, pomôž si človek aj Pán Boh Ti pomôže, sa klienti obrátili s podozrením opakovaného podvodu na políciu. Lebo šak pomáha a chráni.

Keď Themis spí a Diké je tak trošku škúľavá.

Musím povedať, že orgány činné v trestnom konaní sa len neradi púšťajú do takýchto sporov a ak je len malá príležitosť, chopia sa jej a trestné oznámenie odmietnu. Spravidla sa odvolajú na ultima ratio. V lepšom prípade vás s pozdravením odkážu na civilné konanie. V tom horšom vám na dôvažok vynadajú, že je to vlastne vaša vina. Mali ste byť obozretnejší. Bohužiaľ. Česť výnimkám. Keď máte menej skúseností, neviete, že môžete voči odmietavému uzneseniu podať sťažnosť a modliť sa, až majú na prokuratúre dobrú náladu a vyhovejú vám. Tu už v žiadnom prípade neostávajte sami, lebo váš hlas je iba natoľko silný, nakoľko sú tí hore ochotní počúvať ho. A tu som zas pri koňovi a strelcovi, lebo cvengot šípov a dupot kopýt predsalen počuť lepšie. Nie, to nie je na chválu systému. To je priateľská rada. V opačnom prípade vám v 9 z 10 razov ostanú len oči pre plač. Inak vám už neostane nič. Peniaze ani dom ani nervy ani dôstojnosť a v horšom prípade len akýsi pomníček úplnej zbytočnosti na stavebnom pozemku, ktorý aj tak treba zbúrať.

Až keď ich polícia vykopla ako spráskaných psov a stavbár sa začal vyhrážať, pochopili, že začali hrať vysokú hru, ktorú sami nezvládnu. Lebo každý by mal robiť to, čomu rozumie, v čom sa vyzná, a v čom a kde sa orientuje. Teraz sú na ťahu tí hore. Tak čakáme.

 

Želám vám, drahí priatelia, takto na sklonku roka, aby ste mali bystrý zrak a jasnú myseľ kedykoľvek sa upíšete do akéhokoľvek zmluvného vzťahu, aby sa vám vyhýbali spory, súdy a iné orgány, aby ste nemali stret s ohýbanými hodnotami, ktoré sa občas svetom šíria, a ak vás predsalen dostihnú, neopustite sa na duchu, nevykašlite sa na to len preto, že nemáte peniaze alebo priateľov na správnych miestach. Nech vám vždy záleží na tom, v akom prostredí žijeme. A s kým. Hoci i v strese, dusne, zhone a počiatočnej skepse.

A majte vždy energiu, elán a entuziazmus. Aj keď bude ťažko.  Lebo ako zvykne hovorievať môj otec, sranda musí byť aj keby na chleba nebolo.

A čo si budeme klamať. Ako správny skeptik, to ,,ťažko“ očakávam aj v roku 2019. A i to viem, že klienti budú opäť raz chodiť v hodine dvanástej a čakať sizyfovské výkony. A ja budem chodiť domov nadránom, s kopou papierov a fóbiami z nedostatku času. Ale tak to mám vlastne rada.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii

KBS nesúhlasí s vystúpením kňazov na akcii.


Už ste čítali?