Zodpovednosť za správne označený tovar nesie predávajúci.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 29.10.2018 o 12:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1449x

Aj vy začínate pracovný týždeň v kuchynke s dobrou kávou? A skúmali ste niekedy okrem obsahu i jej obal? Možno máme chorobu z povolania a možno ste i vy postrehli, že nie každá má všetky potrebné označenia.

Niektoré neobsahujú údaje o výrobcovi, iné informáciu o tom, kde bola káva vyrobená, prípadne koľko šálok si z jednej dózy zalejete. Zbystriť by však mali nielen konzumenti a distribútori kávy, pretože správne označovanie sa týka všetkých tovarov a výrobkov. Je síce pravdou, že povinnosť označiť výrobok údajmi, ktoré pravdivo a úplne informujú o vlastnostiach dodaného výrobku má sám výrobca, prípadne dovozca, konečná zodpovednosť, ak toto označenie na výrobku chýba, však aj tak napokon dolieha na samotnom predávajúcom. A to už je potom iná káva. Taká horká. Bez cukru.

Čo, kde, kedy a ako?

Predávajúci musí najmä zabezpečiť, aby ním predávaný výrobok bol zreteľne označený údajmi o výrobcovi, o dovozcovi alebo dodávateľovi, o miere alebo o množstve, o spôsobe použitia tovaru a údržby výrobku a o nebezpečenstve, ktoré vyplýva z jeho nesprávneho použitia alebo údržby. Správny návod sa však zmieňuje napríklad aj o podmienkach uchovávania a skladovania výrobku.

Predávajúci by si tiež mal dať pozor, aby boli inštrukcie čitateľné a aby žiadnym spôsobom neodstránil, neprekryl, ani nezmenil označenie výrobku, ani iné údaje uvedené výrobcom, dovozcom alebo dodávateľom, k čomu bohužiaľ, hoci ide o porušenia zákona, stále dochádza nezriedka často. Ak správne označenie výrobkov chýba, je na mieste očakávať nemalú pokutu a nespoliehať sa na, čo SOI nevidí, to peňaženku nebolí.

Na Slovensku po slovensky!

Mnoho predávajúcich si to možno neuvedomuje, no poskytované informácie a označenia sa na výrobkoch a tovaroch musia uvádzať v kodifikovanej podobe štátneho jazyka, a teda v jazyku slovenskom. Táto povinnosť plynie priamo zo zákona a nemožno sa jej zbaviť ani s odvolaním sa napríklad na výrobcu. Práve z uvedeného dôvodu dochádza k častým pokutám od SOI. Rovnako návod, ktorý je priložený k výrobku musí byť uvedený v slovenskom jazyku. Akceptovateľná nie je dokonca ani jeho česká verzia. Preto pokiaľ je k výrobku pripojený iba cudzojazyčný návod, predávajúci je ten, ktorý musí zabezpečiť jeho dodanie v štátnom jazyku, prípadne jeho preklad.

Za koľko?

U niektorých predávajúcich sa čoskoro stane tradíciou, že pri bádaní v regáloch sa len horko ťažko dopátrate ceny za ten ktorý produkt. V zmysle zákona o cenách však musí byť každý tovar pri predaji označený cenou platnou v čase ponuky a v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa musí predávajúci označiť výrobok predajnou cenou a zároveň jednotkovou cenou. Jednotková cena nemusí byť vyznačená, ak je zhodná s predajnou cenou. Pre iniciatívnejších môže byť prínosná tiež info o možnosti, nie povinnosti!, uvádzať v ponukovom cenníku, katalógu, propagačných podkladoch či na obale tovaru i cenu s označením „odporúčaná spotrebiteľská cena“. SOI zároveň zdôraznila, že predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o platnej cene predávaného výrobku. Platnou cenou v okamihu ponuky je cena evidovaná v cenovej evidencii, a táto musí byť totožná s cenou tohto výrobku uvedenou na cenovke a registrovanou v elektronickej registračnej pokladnici. Ceny, ktoré platili pred týždňom, či tie, ktoré budú platiť o týždeň (bez patričného upozornenia) nemajú na predajných regáloch čo robiť.

Na kamenné i virtuálne...

...obchody, sa vzťahujú vyššie uvádzané povinnosti. Správnemu označeniu výrobkov sa teda nemôžu vyhnúť ani e-shopy, ba čo viac, na ich výrobky sa vzťahujú okrem nich ďalšie špecifiká. Predávajúci je povinný pred uzavretím zmluvy uzavretej na diaľku, uviesť ďalšie údaje ako napríklad hlavné vlastnosti výrobku (farba, rozmery), informácie o celkovej cene výrobku, nákladoch na dopravu a podobne.

Povinností vzťahujúcich sa na povinné označovanie výrobkov je skutočne mnoho. Základ je stanoviť si, ako a čo chcem predávať, aké podmienky sa vzťahujú na označovanie tohto produktu a či výrobca alebo dovozca uvedené zabezpečili, alebo táto povinnosť padá na moju hlavu. Podrobnosti o označovaní materiálového zloženia jednotlivých druhov výrobkov ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis.

Tak šup šup, skontrolujte tie obaly a návody na použitie. Blíži sa vianočný čas a nákupná horúčka. A po Vianociach, veď to poznáte, to je mnoho nespokojných zákazníkov a vrátených darov...a samozrejme kontroly. Intenzívne a horké...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?