Zodpovednosť za správne označený tovar nesie predávajúci.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 29.10.2018 o 12:30 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  760x

Aj vy začínate pracovný týždeň v kuchynke s dobrou kávou? A skúmali ste niekedy okrem obsahu i jej obal? Možno máme chorobu z povolania a možno ste i vy postrehli, že nie každá má všetky potrebné označenia.

Niektoré neobsahujú údaje o výrobcovi, iné informáciu o tom, kde bola káva vyrobená, prípadne koľko šálok si z jednej dózy zalejete. Zbystriť by však mali nielen konzumenti a distribútori kávy, pretože správne označovanie sa týka všetkých tovarov a výrobkov. Je síce pravdou, že povinnosť označiť výrobok údajmi, ktoré pravdivo a úplne informujú o vlastnostiach dodaného výrobku má sám výrobca, prípadne dovozca, konečná zodpovednosť, ak toto označenie na výrobku chýba, však aj tak napokon dolieha na samotnom predávajúcom. A to už je potom iná káva. Taká horká. Bez cukru.

Čo, kde, kedy a ako?

Predávajúci musí najmä zabezpečiť, aby ním predávaný výrobok bol zreteľne označený údajmi o výrobcovi, o dovozcovi alebo dodávateľovi, o miere alebo o množstve, o spôsobe použitia tovaru a údržby výrobku a o nebezpečenstve, ktoré vyplýva z jeho nesprávneho použitia alebo údržby. Správny návod sa však zmieňuje napríklad aj o podmienkach uchovávania a skladovania výrobku.

Predávajúci by si tiež mal dať pozor, aby boli inštrukcie čitateľné a aby žiadnym spôsobom neodstránil, neprekryl, ani nezmenil označenie výrobku, ani iné údaje uvedené výrobcom, dovozcom alebo dodávateľom, k čomu bohužiaľ, hoci ide o porušenia zákona, stále dochádza nezriedka často. Ak správne označenie výrobkov chýba, je na mieste očakávať nemalú pokutu a nespoliehať sa na, čo SOI nevidí, to peňaženku nebolí.

Na Slovensku po slovensky!

Mnoho predávajúcich si to možno neuvedomuje, no poskytované informácie a označenia sa na výrobkoch a tovaroch musia uvádzať v kodifikovanej podobe štátneho jazyka, a teda v jazyku slovenskom. Táto povinnosť plynie priamo zo zákona a nemožno sa jej zbaviť ani s odvolaním sa napríklad na výrobcu. Práve z uvedeného dôvodu dochádza k častým pokutám od SOI. Rovnako návod, ktorý je priložený k výrobku musí byť uvedený v slovenskom jazyku. Akceptovateľná nie je dokonca ani jeho česká verzia. Preto pokiaľ je k výrobku pripojený iba cudzojazyčný návod, predávajúci je ten, ktorý musí zabezpečiť jeho dodanie v štátnom jazyku, prípadne jeho preklad.

Za koľko?

U niektorých predávajúcich sa čoskoro stane tradíciou, že pri bádaní v regáloch sa len horko ťažko dopátrate ceny za ten ktorý produkt. V zmysle zákona o cenách však musí byť každý tovar pri predaji označený cenou platnou v čase ponuky a v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa musí predávajúci označiť výrobok predajnou cenou a zároveň jednotkovou cenou. Jednotková cena nemusí byť vyznačená, ak je zhodná s predajnou cenou. Pre iniciatívnejších môže byť prínosná tiež info o možnosti, nie povinnosti!, uvádzať v ponukovom cenníku, katalógu, propagačných podkladoch či na obale tovaru i cenu s označením „odporúčaná spotrebiteľská cena“. SOI zároveň zdôraznila, že predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o platnej cene predávaného výrobku. Platnou cenou v okamihu ponuky je cena evidovaná v cenovej evidencii, a táto musí byť totožná s cenou tohto výrobku uvedenou na cenovke a registrovanou v elektronickej registračnej pokladnici. Ceny, ktoré platili pred týždňom, či tie, ktoré budú platiť o týždeň (bez patričného upozornenia) nemajú na predajných regáloch čo robiť.

Na kamenné i virtuálne...

...obchody, sa vzťahujú vyššie uvádzané povinnosti. Správnemu označeniu výrobkov sa teda nemôžu vyhnúť ani e-shopy, ba čo viac, na ich výrobky sa vzťahujú okrem nich ďalšie špecifiká. Predávajúci je povinný pred uzavretím zmluvy uzavretej na diaľku, uviesť ďalšie údaje ako napríklad hlavné vlastnosti výrobku (farba, rozmery), informácie o celkovej cene výrobku, nákladoch na dopravu a podobne.

Povinností vzťahujúcich sa na povinné označovanie výrobkov je skutočne mnoho. Základ je stanoviť si, ako a čo chcem predávať, aké podmienky sa vzťahujú na označovanie tohto produktu a či výrobca alebo dovozca uvedené zabezpečili, alebo táto povinnosť padá na moju hlavu. Podrobnosti o označovaní materiálového zloženia jednotlivých druhov výrobkov ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis.

Tak šup šup, skontrolujte tie obaly a návody na použitie. Blíži sa vianočný čas a nákupná horúčka. A po Vianociach, veď to poznáte, to je mnoho nespokojných zákazníkov a vrátených darov...a samozrejme kontroly. Intenzívne a horké...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Ako Fico stvoril démonického podnikateľa Kisku

Predseda Smeru sa snaží vrátiť na svoje ihrisko.


Už ste čítali?