Toto zamestnávateľov nepoteší. Zamestnanci si užijú viac relaxu.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 17.9.2018 o 12:30 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  3457x

Nielen prácou je človek živý. Povedal si zákonodarca. A tak, ak prejde plánovaná zmena zákona, zamestnávatelia by mali od budúceho roka povinne poskytovať príspevok na rekreáciu svojim zamestnancov.

Unavený býva každý. Ale oddych,  to je vec individuálna. Pre niekoho šport, či turistika, pre iného zasa wellness s vírivkou a saunou. No povedzme si úprimne, nie každý si taký luxus, akým je voľno, môže dovoliť. Hoci aj na Slovensku. Teda až doposiaľ.

Čo je doma, to sa počíta!

Novela zákona o podpore cestovného ruchu, ktorou štát zavádza príspevky na rekreáciu zamestnancov je aktuálne v plnom prúde legislatívneho procesu, a keďže aktuálne prešla i druhým čítaním, je viac ako pravdepodobné, že sa stane realitou. Po vzore západnej Európy by tak Slovensko bolo ďalšou krajinou, ktorá sa rozhodla takto razantne podporovať domáci cestovný ruch. A ruka v ruke s ním i duševné zdravie pracujúcej triedy.

Ak ste doteraz akúkoľvek dovolenku odkladali z finančných dôvodov, po novom budete mať priamo od zamestnávateľa možnosť spoznávať krásy našej vlasti, a to za nemalý príspevok.

Čím viac zamestnancov, tým lepšie pre cestovný ruch

Pokiaľ navrhovaná zmena prejde, podľa vyjadrenia predsedu NR SR, vznikne nárok na rekreačný poukaz zamestnancom spoločností, ktoré zamestnávajú minimálne 50 ľudí, a ktorí pre zamestnávateľa zároveň odpracovali aspoň 12 mesiacov (o pomernú časť sumy príspevku na rekreáciu, budú môcť požiadať aj takí zamestnanci, ktorí pracujú na kratší pracovný pomer a pracujú u zamestnávateľa dlhšie ako 12 mesiacov). Výška príspevku má byť 55% nákladov na rekreáciu, avšak najviac 275 Eur ročne. Ak by vás teda výlet vyšiel 500 Eur (a viac), z toho 275 Eur uhradí zamestnávateľ a zvyšok zamestnanec (pokiaľ by vás rekreácia vyšla menej ako 500 eur, zamestnávateľ vám na ňu prispeje príspevkom vo výške 55 % oprávnených vynaložených výdavkov).

Dobrou správou pre obe strany je, že tento príspevok bude oslobodený od daní, a zamestnávateľ si výdavky s príspevkom spojené, môže zahrnúť do daňových nákladov. Systém úhrady by mal fungovať dvoma spôsobmi, a to buď tak, že svojmu zamestnávateľovi predložíte faktúru za váš pobyt, a on vám ju čiastočne preplatí prostredníctvom príspevku, alebo vo forme elektronickej platobnej karty, čo je veľmi podobný systém ako u gastrolístkov.

Všade dobre, doma najlepšie!

Čo je na celom návrhu určite zaujímavé je, že zmena má platiť rovnako pre súkromnú, ako i štátnu sféru. To znamená, že sa nebude dotýkať iba výroby, teda fabrík s vysokým počtom zamestnancov, ale aj lekárov, učiteľov, policajtov, či celého radu úradníkov. Na rozdiel od 13. a 14. platov, vydávanie rekreačných poukazov by bolo pre zamestnávateľov povinné.

Okrem samotnej podpory nášho domáceho cestovného ruchu si zákonodarca sľubuje i to, že táto novinka mnohým zamestnancom priveje nový vietor do plachiet, naštartuje u nich zdravší životný štýl a prostredníctvom regenerácie v náručí krás našej domoviny sa snáď dozaista prehĺbi i ich zmysel pre podporu našej ekonomiky, keď už inak nie, tak aspoň láskou k svojej práci. Nehovoriac o podpore kvality vzťahu medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Ak bude zákon o cestovnom ruchu prijatý tak, ako sa predpokladá a ako sa navrhuje, dovolenkovať na Slovensku za finančnej podpory zamestnávateľa budú zamestnanci už od 1. januára 2019.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?