Konkurencia nespí, aj takto vás vie podviesť a pripraviť o zákazníkov.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 30.4.2018 o 12:30 | Karma článku: 3,32 | Prečítané:  1504x

Obávaný konkurent je vraj len ten, ktorý sa o vás vôbec nestará, ale pracuje na tom, aby neustále zlepšoval svoj vlastný biznis. Ale čo ak je tu ten druhý? Čo sa stará až príliš. Čo s takým?

Príklady, kedy podnikateľovi zo dňa na deň klesnú zákazky v dôsledku ohovárania konkurentom nevymizli. Práve naopak. Stále častejšími sú situácie, kedy konkurenti uvádzajú na trh produkty či služby veľmi podobné produktom a službám iného podnikateľa. Je potom dobré vedieť, kedy a ako sa voči takémuto konaniu brániť.

Kedy sa súťaž medzi podnikateľmi stane nekalou?

Podľa zákona je nekalou súťažou konanie v hospodárskej súťaži, teda v prostredí, kde podnikatelia ponúkajú svoje produkty alebo služby, a snažia sa získať si zákazníka pre seba, a ktoré je zároveň v rozpore s dobrými mravmi súťaže a je spôsobilé privodiť ujmu iným súťažiteľom alebo spotrebiteľom. Väčšinou vo forme zníženia potenciálneho zisku, viditeľného poklesu zákaziek, ale napríklad aj poškodenia dobrej povesti podnikateľa.

Keď reklama klame…

Nekalou súťažou je najčastejšie klamlivá reklama. Teda ak podnikateľ o konkurentovi alebo jeho produktoch či službách šíri nepravdivé informácie, čím mu môže odradiť jeho zákazníkov. Klamlivá je však tiež reklama, keď podnikateľ šíri nepravdivé informácie o svojich výrobkoch, a snaží sa tak získať nových zákazníkov, napr. ak uvedie menší obsah tukov predávaného výrobku ako tento v skutočnosti obsahuje.

Označovanie tovaru a služieb musí zodpovedať skutočnosti!

Ak podnikateľ označuje svoj tovar či služby spôsobom, ktorý je spôsobilý vyvolať mylnú domnienku, že tento tovar či služba pochádzajú odinakadiaľ ako v skutočnosti, napr. ak je tovar označený obrázkom pripomínajúcim francúzsku zástavu, čo môže v zákazníkovi vzbudiť mylný dojem, že sa jedná o francúzsky výrobok, či vykazujú iné osobitné charakteristické znaky alebo osobitnú akosť, jedná sa rovnako o klamlivé, a teda aj zakázané označenie.

Pozor na nebezpečenstvo zámeny!

Ak nemáte ani štipku tvorivosti a láka vás siahnuť po cudzom nápade, dajte pozor, aby ste sa nedopustili ďalšieho z druhov nekalej súťaže. K vyvolaniu nebezpečenstva zámeny môže poľahky dôjsť v prípade, ak pri svojom podnikaní použijete obchodné meno alebo označenie podniku, ktoré používa niekto iný, alebo ak použijete označenie, takmer totožné, spôsobilé vyvolať omyl v zákazníkovi konkurenta, ktorý tak v dôsledku omylu siahne namiesto po jeho, po vašom produkte, prípadne, ak sa inšpirujete cudzím označením obalov, tlačív, katalógov, reklamných prostriedkov, či napodobňujete cudzie výrobky, ich obaly alebo výkony. Inak budete musieť preukázať, že ste urobili všetky opatrenia, ktoré od vás bolo možno požadovať, aby ste nebezpečenstvo zámeny s iným podnikateľom vylúčili alebo aspoň podstatne obmedzili.

Parazitovať sa dá aj na povesti, výrobkoch či službách iného podnikateľa...

...a veľmi ľahko. Stačí, ak iný podnikateľ začne využívať povesť podniku, výrobkov alebo služieb svojho konkurenta s cieľom získať pre výsledky vlastného alebo cudzieho podnikania prospech, ktorý by inak nedosiahol. I uvedené konanie možno označiť ako nekalú súťaž.

Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš...

O nekalosúťažné konanie pôjde i v prípade, ak podnikateľ podplatí člena štatutárneho alebo iného orgánu konkurenta alebo zamestnanca svojho konkurenta, aby si tak na trhu zaistil určitú výhodu na úkor svojho soka. Môže sa tak napríklad stať, ak podnikateľ ponúkne úplatok zamestnancovi svojho konkurenta vo forme zaplatenia pobytu v zahraničí s tým cieľom, aby sa tento prestal snažiť získať nových zákazníkov pre svojho zamestnávateľa, čím podnikateľ samozrejme príde o zisk. Paria sem však aj prípady, ak člen štatutárneho orgánu alebo zamestnanec naopak žiada alebo príjme za rovnakým účelom úplatok.

Zľahčovanie (váhy?)

Ak podnikateľ uvedie alebo rozširuje o pomeroch, výrobkoch alebo výkonoch iného podnikateľa nepravdivé údaje, ktoré sú spôsobilé mu privodiť ujmu, prípadne i pravdivé údaje o pomeroch, výrobkoch alebo výkonoch iného podnikateľa, pokiaľ sú tieto spôsobilé tomuto privodiť ujmu, ide o tzv. zľahčovanie, a teda rovnako nekalú súťaž. Pozor, ak bol podnikateľ k takému konaniu donútený okolnosťami (oprávnená obrana), alebo ak takéto údaje uviedol v porovnávacej reklame, nejde o nekalosúťažné konanie!

Tajomstvo musí zostať tajomstvom. Aj obchodné.

I porušenie obchodného tajomstva je považované za nekalé, a teda zakázané. Dôjde k nemu, ak podnikateľ neoprávnene sprístupní obchodné tajomstvo iného podnikateľa tretej osobe, ktorá ho následne využije vo svoj prospech alebo ak podnikateľ zneužije obchodné tajomstvo iného podnikateľa pre svoj vlastný prospech. Nie nadarmo sa ustanovenia o povinnosti zachovať obchodné tajomstvo uvádzajú do takmer každej pracovnej či obchodnej zmluvy.

Pozor na zdravie spotrebiteľa a životné prostredie!

Konanie, ktorým podnikateľ skresľuje podmienky hospodárskej súťaže tým, že prevádzkuje výrobu, uvádza na trh výrobky alebo uskutočňuje výkony ohrozujúce zdravie alebo životné prostredie, aby tak získal pre seba alebo pre iného prospech na úkor iných podnikateľov alebo spotrebiteľov, sa rovnako zakazuje. Napriek všetkým snahám Európskej únie sú na trh stále pomerne často uvádzané produkty, ktoré ohrozujú zdravie, či životné prostredie. Smutným faktom je, že väčšinou sú takéto závadné produkty určené práve pre deti.

Ako sa účinne brániť?

Ak ste sa voľky nevoľky stali obeťou nekalosúťažného konania konkurencie, vedzte, že máte možnosť, sa voči tomuto brániť. Ak boli vaše práva porušené alebo ohrozené práve nekalosúťažným konaním máte v prvom rade nárok, či primárne predžalobnou výzvou adresovanou narušiteľovi, či žalobou v riadnom súdnom konaní, žiadať, aby sa tento zdržal  nekalosúťažného konania, ďalej nárok, aby tento narušiteľ odstránil vzniknutý závadný stav, nárok na primerané zadosťučinenie okrem iného tiež v peniazoch, nárok na náhradu škody v prípade spôsobenej majetkovej ujmy a taktiež nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. Prostriedkov na ochranu závadného stavu v prípade zistenia nekalosúťažného konania je teda pomerne dosť. Aj keď súd posudzuje samozrejme každý prípad individuálne. Je však dôležité byť nielen všímavý a predvídavý. Pracujte na svojom. A chráňte si to, keď už ste do toho toľko investovali. Očakávajte neočakávané. A ak je to možné, buďte sami neočakávaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?