Nebankovky zanikli, pôžičky splácame naďalej. Ako sa vyhnúť plateniu vysokých úrokov?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 16.4.2018 o 12:30 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  15093x

Hoci úžerníckym praktikám mnohých nebankových spoločností pred časom odzvonilo, pôžičky navýšené o závratné úroky sa od dlžníkov vymáhajú aj naďalej. Ako je to možné?

Osobné skúsenosti zúfalých ľudí, ktorí pre nepriaznivú finančnú situáciu sadli na lep nejednej štedrej nebankovke, sľubujúcej hory doly na počkanie a za podmienok viditeľných len pod mikroskopom dokazujú, že staré známe aký požičaj, taký vráť, v týchto prípadoch neplatí, a že sa niekoľkonásobne prehnane navýšená odmena za požičanie, často krát vyšplhala až niekde k špičke Mount Everestu finančných možností pracujúcej pospolitosti. Z reklám na pôžičky by nejeden nadobudol pocit, že komparzisti údajne využijúci služby nebankovky sú náramne šťastní, bezstarostní. Nebankovka im predsa pomohla vo finančných ťažkostiach, peniaze priniesla až domov. Idylka.

Zdanie (vždy) klame..

Presný opak blaženého pocitu prineseného s donáškou peniažkov až domov a zdania spravodlivo primeraných úrokov, zistili až kontroly Komisie na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách. Zo zistení kontroly vzišla nad slnko jasná pretvárka. A nekalý zámer. Hrubá zmluvná nerovnováha v právach a povinnostiach spotrebiteľa a nebankovky, chýbajúce údaje o výške splátok, o ich počte či údaje o úrokoch. Až následné vymáhanie niekoľkonásobne vyššej sumy ako tej, ktorú si dlžníci požičali a obratie ich o prístrešie nad hlavou predznamenalo nevyhnutnosť prijatia zákonných bŕzd v podobe sprísnenia podmienok. Zdvihnutý prst v podobe zavedenia povinnej licencie pre nebankové subjekty od Národnej banky Slovenska sa asi v najvyššej miere zaslúžil o to, že na Slovensku ich desiatky skončilo. Licencia bola totiž udelená len tým subjektom, ktoré splnili prísne personálne, finančné či zmluvné podmienky, čo sa podarilo len výraznej menšine. Taktiež sa na ochranu spotrebiteľa zaviedol úrokový strop a zákaz zbabiť dlžníka strechy nad hlavou, pokiaľ jeho dlh nepresiahne sumu dvoch tisícok. Navyše od roku 2016 platí zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb, podľa ktorého sa právnická osoba, teda aj nebanková spoločnosť, môže dopustiť trestného činu poškodzovania spotrebiteľa, na čo bez pochyby pri zostavovaní zmlúv pamätajú. Ďalšou z podmienok je tiež poskytnutie pôžičky, alebo teda spotrebiteľského úveru, len bezhotovostne, prevodom na účet spotrebiteľa. Nemôže sa tak už stať, že by vám peniaze doniesli v obálke až do vašej obývačky.

Porušenie pravidiel a neplatenie úrokov.

Bežný smrteľník, hneď po tom ako si v schránke nájde platobný rozkaz, začne rozmýšľať čo zo svojho majetku predá, prípadne kde si opäť požičia, aby ho uhradil. Teda prvou vecou, ktorá mu napadne rozhodne nie je zamýšľanie sa nad samotnou spotrebiteľskou zmluvou, už vôbec nie nad tým, či mala zákonné náležitosti alebo nad tým či požadované úroky, o ktoré sa navýšila jeho nízka pôžička sú v súlade so zákonom. Poučeniu ohľadom možnosti podania odporu nevenujú pozornosť, prípadne ani nevedia čo to znamená, a tak po uplynutí 15 dní, kedy sa stane rozkaz právoplatným, nič nebráni exekútorovi, aby vykonal to, čo mu zákon ukladá a zaklopal na dvere spotrebiteľa. A potom sú tu tí, ktorí predsalen zachovajú duchaprítomnosť a bránia sa. Podajú odpor. A potom je im už trošku lepšie, lebo sa spravidla dostanú na tú stranu mostu, kde im zákon dáva amnestiu v podobe odpustenia nezákonných poplatkov a úrokov a povinnosti zaplatenia len zapožičanej sumy peňazí. A to je dobre, lebo zdanie často klame, a i keď po spomínaných zákonných čistkách povedala svoje zbohom slovenskému trhu väčšina nebankových spoločností, v ich činnosti tak povediac pokračujú niektoré vymáhačské spoločnosti, a to odkúpením pohľadávok. Dlhy spotrebiteľov tak ako sa podaktorí mylne domnievajú nezanikli, len sa zmenil subjekt, ktorý ich vymáha. Treba sa mať preto na pozore a nespoliehať sa, že zánikom nebankovky zmiznú i Vaše dlhy! Preto hneď ako obdržíte platobný rozkaz, podávajte odpor. Namietajte nezákonné podmienky. A pozor i na premlčanie. Ako sme upozornili v článku Ústavný súd nám klepol po prstoch, takto zatočil so spotrebiteľmi, súdy už viac nesmú prihliadať na premlčanie z úradnej povinnosti, ale len na vašu námietku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?