Každá spoločnosť musí odkryť svoje karty. Odtajneniu sa už nevyhne nikto.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 9.4.2018 o 12:40 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  3005x

Konečných užívateľov výhod budú musieť po novom zverejniť všetky spoločnosti zapísané v obchodnom registri. Nielen tie, ktoré obchodujú so štátom.

Doteraz sa povinnosť zverejňovať svoje konečné články vzťahovala len na firmy, ktoré sa podieľali na štátnych zákazkách. Tie ich obligatórne zverejňovali v protischránkovom registri, resp. registri partnerov verejného sektora. Počnúc dňom 15.03.2018 však nadobudla účinnosť novela zákona o praní špinavých peňazí, ktorá sa svojou úpravou po novom dotýka pol milióna firiem. Že si táto novela zaslúži patričný rešpekt a pozornosť, o tom svedčí aj fakt, že za porušenie nových pravidiel hrozia pokuty, ktoré môžu dosahovať astronomické výšky, a to až do 5.000.000,- Eur.

Na veľkosti (podnikania) nezáleží

Schránkové firmy, tzv. biele kone, podvody s DPH, či kauza PANAMA Papers sú len zlomkom nežiadajúcich aspektov, ktoré je potrebné regulovať. Práve na tieto skutočnosti reaguje nová právna úprava, ktorej najpodstatnejším cieľom, je odhaliť, kto je posledným článkom, ktorý profituje z podnikania tej - ktorej spoločnosti. Zákon nebude sledovať iba veľkopodnikateľov. Práve naopak. Pozornosť sa môže upriamiť aj na majiteľa menšej firmy.

Kto to je?

Každá právnická osoba bude povinná do obchodného registra zapísať svojho konečného užívateľa výhod. Kto ním ale v skutočnosti je? Zákon hovorí, o každej fyzickej osobe, ktorá ovláda alebo kontroluje právnickú osobu, tiež o každej fyzickej osobe, v prospech ktorej je vykonávaná podnikateľská činnosť, či obchod. Teda tá, ktorá zo zisku firmy profituje. Ak taká preukázateľne nie je, môže byť konečným užívateľom výhod aj člen vrcholového manažmentu firmu.

Gro novinky tvorí povinnosť podnikateľa zapísať tento údaj – túto osobu - do obchodného registra, a to vo forme čestného prehlásenia zaslaného príslušnému súdu. Tento zápis teda nesmeruje do schránkového registra, ktorého údaje sú, na rozdiel od tých, ktoré budú sprístupnené obchodnému registru, verejné. Šibeničný termín zatiaľ nehrozí. Čas na splnenie tejto povinnosti má každý subjekt do konca roka 2019.

Zápisom konečného užívateľa to nekončí. So svojim programom sa radšej poponáhľajte!

Kým na zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra je zatiaľ času dosť, čo netreba odkladať je vypracovanie a aktualizovanie vlastného programu zameraného na boj proti legalizácii a financovaniu terorizmu. Tento je potrebné mať vyhotovený už do 15.05.2018! Túto povinnosť má každá povinná osoba v zmysle zákona č. 297/2008 Z. z., ktorou sa po novom stáva aj každý podnikateľ, ktorý zrealizuje obchod v hotovosti v minimálnej výške 10.000,- Eur bez ohľadu na to, či sa bude jednať o jednorazovú činnosť alebo niekoľko na seba nadväzujúcich obchodov, ktoré sú alebo môžu byť prepojené.

Program boja proti legalizácii a financovaniu terorizmu musí byť ušitý na mieru vlastnej organizačnej štruktúre a predmetu podnikania tak, aby jeho obsah a zameranie umožňovali povinnej osobe a jej zamestnancom plniť povinnosti zamerané proti legalizácii a financovaniu terorizmu. Povinnosťou je aktualizovať program vždy, keď dôjde k zmene predmetu činnosti alebo pred začatím poskytovania nových produktov, ak tieto môžu mať vplyv na zvýšenie rizika legalizácie alebo financovania terorizmu. Takýto program okrem iného podlieha schváleniu zo strany štatutára.

Nový systém na prvý pohľad pôsobí, že vyvolá vlnu, ak nie priam tsunami byrokracie. Odhliadnuc od nárastu administratívy, je jeho hlavným cieľom odkrytie karát vlastníckej a majetkovej štruktúry v rámci podnikateľského prostredia. Či a do akej miery bude i užitočný sa ukáže možno už po pár mesiacoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?