Predajom cez inzerát si takmer zarobil na pár rokov basy!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 5.3.2018 o 12:30 | Karma článku: 10,28 | Prečítané:  4895x

Digitálny svet, ktorého sme chtiac-nechtiac súčasťou, ponúka mnohoraké vymoženosti akými si vieme ušetriť čas. Vybaviť, kúpiť, predať, zarobiť bez toho, aby sme na potenciálnych kupcov museli vykrikovať spoza pultu na trhovisku.

Každé slovo má váhu...

Obeh výrobkov, služieb, potrieb od tých, ktorí ponúkajú, predávajú lebo sa chcú zbaviť alebo už nepotrebujú, k tým, ktorí hľadajú, kupujú a potrebujú, býva najčastejšie sprostredkovaný cez najznámejšie inzertné portály, diskusné fóra či sociálne siete. Kto tam hľadá, jednoznačne nájde. Podľa možnosti za najlepšiu cenu. Pozor však na to, čo predávate. A najmä na slovíčka. Môže sa totiž stať, že vás podľa nich objaví súkromné očko, pátrajúce po každom pirátovi plávajúcemu za horizontom autorských práv. A potom už budete inzerát darmo mazať.

O váhe slov vie i náš klient. Dnes už áno, keď sa spokojný, chvalabohu užívajúci si pohyb na čerstvom vzduchu, zaprisaháva, že na inzertný portál už ani nenazrie. Pred týmto zmierením sa sme však spoločne prešli strastiplnou cestou trestného konania, ku ktorému došlo hneď po tom, ako cez inzertný portál ponúkol na predaj hernú konzolu a namiesto prívlastkov navádzajúcich na kúpu typu ,,kupujte ženičky“ zvolil nejednému oku lahodiaci opis o „heknutej“ verzii softvéru, vďaka čomu si môžete na konzole zahrať hry od výmyslu internetového sveta a ušetriť nejeden centík za predražené „ofišl“ herné verzie. Ak kúpite.

Každé predstavenie má divákov...

Kvetnatý opis hernej konzoly nenechal chladným samotného detektíva spoločnosti, ktorá konzoly vyrába. Natoľko, že sám konzolu kúpil. A následne zaslal policajným orgánom. Spolu s trestným oznámením. Klient bol obvinený takmer bezodkladne po tom, ako ho konajúci vyšetrovateľ vypočul. Avšak ako svedka. Ono je to s výsluchom predpokladaného páchateľa ako svedka tak trochu komplikovanejšie, na o niečo mnoho riadkov viac. V skratke, byť zároveň svedkom i obvineným nie je v trestnom konaní možné, a prieči sa to zásadám trestného konania. O tom však potom. Vyšetrovateľovi teda na vznesenie obvinenia postačovala skutočnosť, že konzolu klient sám odoslal detektívovi spoločnosti vystupujúcemu ako kupujúcemu, samotná výpoveď klienta ako svedka a samotný upravený softvér. Z týchto pár skutočností, ktoré považoval za zákonné dôkazy, dospel konajúci orgán k záveru, že skutkový stav je zistený dostatočne, pričom dostatočne odôvodňuje záver, že klient sa dopustil trestného činu porušovania autorského práva. Vzhľadom na to, že sa mal dopustiť trestného činu prostredníctvom počítačového systému, trestná sadzba sa vyšplhala na 6 mesiacov až 3 roky. Klient bol však bezúhonný, slušný človek a ani vo sne by mu nenapadlo, že by mohol byť stíhaný pre takýto trestný čin kvôli jednému opisu hernej konzoly v inzeráte, ktorým chcel len predať ako každý jeden inzerent, vec, ktorú s kamarátom pôvodne vydražili na nejakej britskej webovej stránke. A teraz má ísť sedieť.

Uznesenie o vznesení obvinenia vydané vyšetrovateľom nebolo presvedčujúce. Nevyplýval z neho žiaden záver svedčiaci o tom, že uvedeného trestného činu sa dopustil klient, navyše do oči bijúca procesná chyba hovoriaca o výsluchu klienta najskôr v postavení svedka, a napokon v postavení obvineného bola len ďalším dôvodom, pre ktorý sme verili v zastavenie trestného stíhania. Záznam o výsluchu klienta ako svedka sa vôbec nemal nachádzať vo vyšetrovacom spise, svedok totiž na rozdiel od obvineného musí vypovedať pravdu, pričom na strane druhej obvinený nemusí vypovedať vo svoj neprospech. Na takýto dôkaz – výsluch obvineného ako svedka sa vyšetrovateľ nemôže odvolávať v rámci uznesenia o vznesení obvinenia.

V zásade platí, že orgány činné v trestnom konaní majú povinnosť zistiť skutkový stav spoľahlivo a zisťovať i skutočnosti svedčiace v prospech podozrivého z trestného činu. Papier znesie veľa, ako sa hovorí, hoci realita je často krát niekde úplne inde. Vyšetrovateľ tiež vyrukoval s tvrdením, že klient vykonal zásahy na konzole úmyselne, no ani neuviedol, na základe čoho bolo preukázané, že túto odoslal sám klient, resp. či ju pred ním nevlastnil niekto iný. Pritom očividne ani nevedel, že počítačový program je chránený len pokiaľ je pôvodný.

Ách, tie počty...

Vyšetrovateľ si dal v rámci odôvodnenia záležať na tom, aby uviedol všetky svoje úvahy a myšlienkové pochody o výške škody, ktorú mohol klient poškodenej spoločnosti spôsobiť. Spočiatku to malo byť okolo 300 eur, potom 680 eur, no napokon bola škoda ustálená na výške asi 460 eur. Tieto svoje úvahy však nijako nezdôvodnil a odpoveď na ne nám nedala žiadna z listín, ktoré boli súčasťou vyšetrovacieho spisu. Počty síce nie sú ľahká vec, no výška spôsobenej škody musí byť riadne preukázaná, vykalkulovaná a riadne odôvodnená, pokiaľ má ísť o príťaž v trestnom konaní pre podozrivého.

Bráň sa, keď si v práve...

Vďaka bezodkladnej obrane a na podklade sťažnosti, ktorú sme v mene klienta podali proti uzneseniu o vznesení obvinenia, bolo uznesenie vyšetrovateľa zrušené prokurátorom. Lebo nikto nemôže byť stíhaný ako obvinený inak než zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon. Bezúhonný klient, žijúci slušný a príkladný život je tak i naďalej bezúhonným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?