Pomsta bývalej priateľky. Takmer si odsedel 6 rokov natvrdo.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 9.1.2018 o 12:30 | Karma článku: 10,48 | Prečítané:  5513x

Mať na krku obvinenie z trestného činu, akéhokoľvek, je ako Damoklov meč húpajúci sa nad vašou slobodou a nezávislosťou. Skôr či neskôr vás prinúti k premýšľaniu o živote.

Zlý výber často stojí slobodu...

Každodenná prax nás učí, že v rámci trestného konania, kde sa de facto koná nielen o slobode, ale v zásade o živote ako takom, nestačí len veriť v spravodlivosť. Uvedomujúc si vážnosť situácie, zaváňajúcej väzenským pyžamom, štyrmi holými stenami a občasnou vychádzkou treba spozornieť už pri výbere spôsobu vlastnej obhajoby. Odpoveď na otázku pridelíme Vám advokáta alebo si vyberiete vlastného, môže byť často rozhodujúca.

Prvú polovicu života pracujete na svojom mene, tú druhú už pracuje vaše meno za vás...

Niekedy stačí, že nemáte ukážkovú minulosť. Ono prezumpcia neviny je jedna vec, rovnako zásada ne bis in idem, ktorá zakazuje dvojité trestanie za ten istý skutok, teoreticky, formálne, právne. No nálepka, keď spravil raz, spraví hocikedy hocičo zas, a mienka okolia je o inom. Svoje o tom vie aj náš klient.

Sťažené to mal už od začiatku. Za sexuálne násilie si už v minulosti nejaký čas odsedel. Svoju vinu popieral vtedy, a na svojej nevine trvá doposiaľ. Zlyhala však jeho obhajoba. Chtiac – nechtiac bol označený ako ten, od ktorého sa očakáva, že to spraví opäť, hneď ako sa naskytne príležitosť.

S prosbou o pomoc, o zastupovanie pred súdom prišiel takmer v poslednej chvíli. S rozsudkom v ruke. Vinný. Šesť rokov natvrdo. Trvajúc na svojej nevine, s roztraseným hlasom a prosebným výrazom v tvári, upierajúc zrak do zeme, žiadal o zvrátenie rozhodnutia. Aby viac nemusel ísť sedieť. Má predsa novú rodinu, ženu, deti, pokojný život. A neurobil to. Trestné oznámenie za sexuálne násilie naňho podala bývalá priateľka. Paradoxne rok po tom, ako k incidentu malo dôjsť. Z pomsty? Za rozchod? Ktovie.

Najlepšia obrana je ...útok?

Odôvodnenie rozsudku, ktorý klient priniesol, nebolo dostatočné. Akoby súd opomenul dôležitosť dokazovania v procese akéhosi odoberania či ponechávania ľudskej slobody, nehľadiac na dikciu zákona a právo na spravodlivý proces. Neuviedol ako dôkazy vyhodnotil, ktoré skutočnosti považoval za preukázané, akými dôkazmi, ani okrajovo nespomenul výpoveď dôležitého svedka, atď. Vyznievalo priam groteskne opomenutie tak závažných faktov a súdnych úvah. Pritom nešlo o nepovinnú, za pár minút zlátanú školskú prácu žiaka nehľadiaceho na závažnosť jej dosahu, ale o rozhodnutie o ďalšom osude človeka. Ihneď sme sa voči rozhodnutiu odvolali. Boli sme presvedčení, že v náš prospech hrala aj skutočnosť, že klientova bývalá priateľka mala protichodné výpovede, ktoré na pojednávaniach odzneli. Uvedené už z laického uhľa pohľadu nasvedčovalo zrejmej pomste. Možno závisť, nevraživosť, nenávisť. Tak veľká, že neváhala hrať obeť ani pred vlastnou matkou, ktorú ako svedkyňu do konania zatiahla. Ukázalo sa, že nie klient, ale ona sa s ich rozchodom nemohla zmieriť, a tak ho dlhšiu dobu prenasledovala SMS správami, dokonca telefonátmi jeho šéfovi, sľubujúc mu čokoľvek za vyhadzov. Súd paradoxne postavil vinu klienta len a práve na tejto výpovedi. Hodnovernej, výhradne pravdivej, ako uviedla znalkyňa psychologička, hoci psychologický posudok obvineného možno v spise nájsť len ťažko.

Vytrvalosť je nápomocná prospechu veci.

Na všetko sme v odvolaní poukázali, riadne zdôvodnili, namietli, vysvetlili. Úspešne. Krajský súd rozsudok zrušil v celom rozsahu a vec vrátil okresnému súdu na nové konanie. Okresný súd opätovne uskutočnil dokazovanie, výsluchy. Akýsi reparát. Výsledkom bol oslobodzujúci rozsudok, rovnako nečakaný pre nás i pre konajúceho prokurátora. Stoosemdesiatstupňový obrat. To sa však, samozrejme, veriac v klientovu vinu a argumentujúc jeho nedokonalou, pochabou minulosťou, nepáčilo prokurátorovi. Tentokrát tak podal odvolanie on. Do páru krajský súd rozhodnutie zrušil a opäť vrátil prvostupňovému na nové konanie. Oslobodenie bolo asi predsalen moc. Takto ďalej si pohadzujúc klientov osud, konal okresný súd v tejto veci opäť. Napokon rozhodol o mimoriadnom znížení trestu na 3 roky s podmienkou, prihliadol na klienta ako na otca dvoch detí, hlavu rodiny, jeho pokojný nový riadny život. Takéto mimoriadne zníženie sa síce naďalej nepáčilo prokurátorovi, pričom vytrvalo namietal, že naň nie sú dôvody a súd pochybil, no krajský súd rozsudok okresného súdu do tretice potvrdil. Klient si tak mohol po takmer desiatich rokoch od kedy mal údajný skutok spáchať, vydýchnuť. Sprievodné napätie, túžba po spravodlivosti, odklepnutej slobode a pokojného života s novou rodinou na ňom zanechali stopu. De facto oslobodený klient nevedel od dojatia, rozčarovania či všetkých emócií, ktoré sa mu v tvári objavili pri vynesení konečného rozsudku udržať slzy. Pochopiteľne. Jeho osud a ďalšie nažívanie mohli skončiť celkom inak. Napríklad šiestimi rokmi strávenými medzi múrmi niekde v Želiezovciach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.


Už ste čítali?