Poplatky za obal pri donáške jedál sú protiprávne. Bistrám hrozia pokuty.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 13.11.2017 o 12:30 | Karma článku: 10,46 | Prečítané:  6587x

Robíte donášku jedla alebo predávate jedlo „so sebou“ a účtujete zákazníkom poplatok za obal? Možno to neviete, ale porušujete tým zákon a hrozí vám za to pokuta.

Poznáme to všetci. Stres, zhon, termíny.... Na nič nie je čas. Dokonca si ani navariť a v pokoji za stolom sa najesť. Namiesto žiaduceho stravovacieho rituálu si jedlo nechávame donášať v plastových obaloch či škatuľkách a veselo ho konzumujeme či už v práci pred monitorom počítača, alebo doma pred televízorom. A okrem jedla si zaplatíme ešte aj za obal. A to napriek tomu, že takáto prax nemá oporu v zákone.

Zákon je na strane spotrebiteľa

Zákon o ochrane spotrebiteľa č. 250/2007 Z. z. v § 17 hovorí jednoznačne: „Predávajúci je povinný predávať výrobok v hygienicky nezávadných obaloch alebo ho do takých obalov pri predaji baliť, ak to vyžaduje povaha výrobku. Pri samoobslužnom predaji je povinný poskytnúť spotrebiteľovi obalový materiál. Náklady na obalový materiál a zabalenie výrobku uhrádza predávajúci.“ Z uvedeného teda vyplýva, že obalový materiál musí predávajúci poskytnúť zákazníkovi zadarmo, resp. v cene jedla. Zákaz účtovania poplatku za obal na jedlo sa vzťahuje napríklad na reštaurácie (účtujúce si poplatok za obal na denné menu), stánky, bufety, kantíny (účtujúce si poplatok za obal na jedlo „so sebou“), predajcov sudového vína (účtujúcich si poplatok za PET fľašu), pizzérie (účtujúce si poplatok za škatuľu na pizzu), cukrárne, kaviarne (účtujúce si poplatok za obal na zákusky). Vyplýva to najmä z rozhodovacej praxe Slovenskej obchodnej inšpekcie, ktorá uložila pokuty za naúčtovaný obal na jedlo práve vyššie uvedeným subjektom. Z praxe Slovenskej obchodnej inšpekcie vyplýva, že výška pokuty za účtovanie obalu na jedlo sa pohybuje obvykle vo výške od 250,- do 300,- eur.

Pozor, pozor, SOI všetko vidí ...

Slovenská obchodná inšpekcia k danej problematike zaujala stanovisko i na svojom webovom sídle, kde sa porovnávaním vyjadrila sa ku gastro prevádzkam, aj k donáškovej službe. Pričom uviedla, že: „V prípade gastro prevádzok si predávajúci splní povinnosť poskytnutia vhodného nezávadného obalu tým, že spotrebiteľovi podá objednané jedlo na tanieri (či už plastovom alebo porcelánovom) a ak spotrebiteľ požaduje akýkoľvek iný obal, v ktorom by si jedlo mohol odniesť, môže predávajúci takýto obal účtovať. Je však potrebné, aby bol spotrebiteľ o cene takéhoto obalu vopred vhodnou formou informovaný, napr. v cenníku.“ Tiež v súvislosti s donáškovou službou SOI uvádza, že: „Pri predaji jedla prostredníctvom rozvozu a donášky nejde o konzumáciu objednaného jedla priamo v prevádzkovej jednotke predávajúceho. Naopak, objednané jedlo je spotrebiteľovi doručené (spravidla za poplatok) na dohodnuté miesto. V tomto prípade platí, že povinnosť predávajúceho baliť výrobok do hygienicky nezávadných obalov nemôže byť splnená podaním jedla spotrebiteľovi na tanieri tak, ako v gastro prevádzke určenej na priamu konzumáciu jedla. Poskytnutie hygienicky nezávadného obalu je navyše nevyhnutnou podmienkou na to, aby bolo objednané jedlo doručené spotrebiteľovi v požadovanej kvalite. Z uvedeného dôvodu je predávajúci pri rozvoze a donáške jedla povinný poskytnúť spotrebiteľovi hygienicky nezávadný obal. Náklady na obalový materiál/zabalenie výrobku znáša v tomto prípade predávajúci.“

Keď pravá ruka nevie čo robí ľavá? Či?!

Hoc má SOI, zdá sa, už k tejto téme vyhradené stanovisko, nejednému ostrému zraku neujde, že toto nie je vždy v súlade s jej rozhodovacou praxou. Niektoré dotknuté gastrá boli totiž rozhodnutím SOI i tak pokutované, a to za to, že si účtovali poplatok napríklad za obal na zákusky či papierovú tácku.

Pokiaľ sa vám teda najbližšie stane, že vám predávajúci bude chcieť zaúčtovať poplatok za obal na jedlo, pokojne sa voči tomu ohraďte. Ušetríte tým peniaze nielen sebe, ale paradoxne v konečnom dôsledku i samotnému predávajúcemu. A možno vám bude zrazu i viac chutiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?