Pozor na praktiky novodobej bytovej mafie.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 30.10.2017 o 12:30 | Karma článku: 10,56 | Prečítané:  5182x

Zúfalosť je klamnejšia ako nádej. Niekedy zastiera pohľad. Až tak, že nevieme čítať. A potom poľahky urobíme hlúposť. Napríklad sa upíšeme bytovej mafii!

Zúfalý človek, robí zúfalé riešenia...

Oklamaný môže byť každý. Každý slepo a bezvýhradne dôverujúci človeku, ktorý vám povie Veď to podpíš, hádam to nebudeš teraz celé čítať. Ver mi. Je to bežný postup. Spozornieť by ste mali nielen pokiaľ sa potíte pri pulte svojho mobilného operátora, spoza ktorého vás jeho zamestnanec zasypáva kopou papierov a hovorí, kde všade máte hodiť svoj podpis. Čítaj, až potom podpisuj! je len prevtelené Dvakrát meraj a raz strihaj. Síce v oboch je kus pravdy, podpísané vás občas vyjde omnoho drahšie, ako pár metrov látky. Svoje o tom vie aj náš klient.

Byt – nebyť mafie!

Potreboval som peniaze. Začal ako takmer každý priemerný Slováčisko, opisujúci tú trpkú, často beznádejnú a spánok berúcu etapu života, kedy sa vízia vymanenia sa z kolotoča dlhov javí ako stále väčšmi vzďaľujúca sa fatamorgána, nedosiahnuteľné svetlo na konci tunela, len ako nereálna vidina lepšieho zajtrajška. V týchto krušných chvíľach svojho života požiadal o náplasť na ťažkú realitu svojho dobrého priateľa z Čiech. Ten ale nemal ako. Nemal z čoho. Ale pokúsil sa. Nostradamus tejto doby a studňa informácií, náš kamarát Google, mu ukázal cestu. Tá viedla priamo k českému pánovi, poskytujúcemu peniažky na počkanie. Koľko len chcete. Za pár podpisov. Za síce o niečo vyššie úroky, ale hneď! Stačila zábezpeka. Got it!

Nasledovalo niekoľko pár vymenených mailov cez sprostredkovateľa. Český pán, sťaby chlácholiaci spasiteľ všetkých biednych, hovoril rétorikou svojich klientov, slovami, ktoré chceli a potrebovali počuť. Vybaví sa, podpíše sa, zaplatí sa, vráti sa. Zľahčoval. Zavádzal. Na zmluve o pôžičke však smel ako dlžník vystupovať len Čech. Na druhej strane na záložnej zmluve už mal ako záložný veriteľ vystupovať len Slovák. Už pri tejto podmienke mal klient spozornieť. Aspoň dožadovať sa logického vysvetlenia. Spýtať sa prečo. Nebude to jenom bouda? Človek ponorený do dlhov, nezaplatených faktúr a narastajúcich úrokov, so zastretým pohľadom, vnímaním a neopatrnosťou aká sa v dnešnom svete podvodov trestá holým ľudským životom, či odopieraním a hladom zhlobenou strechou nad hlavou, ožiarený lúčmi spásy a vykúpenia však zmýšľa inak. Klientov český kamarát nebol proti. Priateľovi veril. Našiel veriteľa, podpíše sa aj pod zmluvu o pôžičke. Tú predsa bez tak bude splácať klient. Podozrivá sa im napokon nezdala ani ďalšia podmienka, podľa ktorej mala byť zábezpeka v prospech úplne inej osoby ako veriteľa, s českým pánom spriaznenej osoby s trvalým pobytom v SR. Snáď kvôli ľahšej logistike, alebo čo...

Hlavne rýchlo...

V deň D sa mali klient i jeho český kamarát dostaviť na miesto určenia na Slovensku. Tu už mal čakať Slovák, ktorý zmluvu o zábezpeke podpíše. Cesta z Čiech sa vďaka zmeškanému vlaku skomplikovala. Snáď bol ten vlak znamením, aby nikam nejazdili. Nasledovalo však pár vymenených telefonátov a klient i jeho kamarát sa už viezli s ďalšou spriaznenou osobou veriteľa, nazvime ho vodič. Vodič českému kamarátovi predložil na podpis zmluvu o pôžičke a zmenku. V aute. Nasledovalo pár rozprávkových dôvodov, pre ktoré nešlo poslať zmluvu skôr na preštudovanie. Po plynulom premostení na tému jeho súkromného života, zážitkov z ciest po svete, ideálov, hodnôt, ktoré uznáva a podobných táranín, snažiac sa zapôsobiť na cestujúcich ako sympatický, úprimný, empatický a pravdovravný človek, český kamarát unavený cestou a zaslepený dôverou, zmluvu o pôžičke podpísal.

Po príjazde na Slovensko klient, vodič a spriaznená osoby s trvalým pobytom na SR, tohto nazvime pre účely článku nadobúdateľ, klientov byt pofotili, dali si kávičku a namierili si to na bytové družstvo (nakoľko byt bol družstevný). V domnienke, že dochádza k zabezpečeniu zábezpeky, klient s nadobúdateľom podpísal vyhlásenie o prevode členských práv k bytu. Vyhlásenie, že za to dostal 30 tisíc v hotovosti, ktoré de facto nedostal. Nie od nadobúdateľa, nie 30 tisíc, nie za prevod členských práv a predaj bytu, ako sa neskôr ukázalo. Prečo? Nečítal to. Pod tlakom situácie, času, prítomných a podpise všetkého neprečítaného, vzali vodič a nadobúdateľ všetky papiere, a s pozdravením sa rozišli.

O pár dní na účet kamaráta prišla pôžička. Ponížená o odmenu pre sprostredkovateľa, samozrejme. Kamarát odovzdal pôžičku klientovi, o viac sa nestaral. Už pri prvej splátke pôžičky ich opantali pochybnosti, keď vystavená faktúra obsahovala opätovnú čiastku sumy za sprostredkovanie. Bez náležitého vysvetlenia. Z rozbehnutého vlaku je však ťažké vystúpiť. Klient naďalej býval vo svojom byte, platil za tento byt a platil i vysoké splátky pôžičky a ešte vyššie úroky.

Situácia sa skomplikovala, keď sa klient rozhodol vec radikálne riešiť. Predajom bytu, vyplatením pôžičky. Náhle, uvedomujúc si, že o členské práva prišiel, sa mu byt predať nepodarilo a pred potenciálnymi kupujúcimi sám vyzeral ako podvodník amatér. Pritom byt mal byť len zábezpekou. Chlácholivé slová, poklonkovanie, kávičky vystriedala neochota. Žiadajúc o súčinnosť samotného veriteľa mu sprostredkovateľ uviedol, že má jednorázovo uhradiť niekoľko stotisíc, teda sumu pôžičky obohatenú o pár ďalších núl. Klient takéto zdieranie nečakal. Veriteľ a jeho partia ho mali v hrsti. A to najhoršie ešte len malo prísť.

Boj s veternými mlynmi...

Pohár trpezlivosti, mlčania a váhania pretiekol, sympatie boli nenávratne preč, a tak sa klient s kamarátom rozhodli podať trestné oznámenie. Odpoveďou bola žaloba nadobúdateľa o vypratanie nehnuteľnosti. Nadobúdateľa, ktorý mal vyhlásenie klienta o prevode členských práv, ktorý mal vyhlásenie, že mu za tento prevod vyplatil slušnú čiastku a teraz sa len domáha vlastných práv. Nadobúdateľa, ktorého klient videl jediný krát v živote. Hovorím si, celkom slušný podvod. Možno to chcelo pár minút naviac, prečítať pozorne každý riadok. Ale nesúď, kým sám neokúsiš.

Bránime sa zubami-nechtami. A nepoľavíme. Ani keď je východzia poloha neľahká...Nech je pre každého tento príbeh zdvihnutým prstom, akýmsi výkričníkom, blikajúcim v hlave vždy, keď sa idete podpísať. Podvod má trpkú príchuť a stret so sympaťákmi s mafiánskymi praktikami môže dopadnúť ako vo filme. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?