Vedie sa proti vám exekúcia? Hrozí vám niečo od obchodného partnera? Overte si to!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 16.10.2017 o 12:30 | Karma článku: 10,29 | Prečítané:  4344x

Ak nie si bohatý, aspoň to predstieraj - alebo ako sa vraví v anglicky hovoriacich krajinách „fake it till you make it“. A hľa, zrazu máš exekúciu na krku...

Národný šport – zadlžovanie sa!

Podaktorí už pokukujú po vianočných darčekoch a ako upozorňuje Slovenská komora exekútorov, obdobie Vianoc predstavuje masívny reklamný nápor na ľudí, ktorému nie je ľahké odolať, pričom požičiavanie si na nákup darčekov má z roka na rok rastúcu tendenciu. Občas sa tak prikrývame väčšou perinou, na akú máme. Výsledkom je 35 percent v súčasnosti zadlžených slovenských domácností.

Smutné príbehy o tom, ako ľudia prišli o strechu nad hlavou v dôsledku exekúcií, poznáme azda všetci. Či už ide o zabudnutú pokutu v MHD, o nechcený nedoplatok v sociálnej či zdravotnej poisťovni, alebo o nesplácanie pôžičky. Legislatíva je neúprosná a v rámci exekúcie vás kde tu pozabudnutý dlh vyjde spravidla oveľa drahšie, ako keby ste svoje finančné záležitosti ustriehli.

align="justify"Nevedomosť neospravedlňuje alebo Keď si nie ste si istí, prelustrujte register.

Nevedomosť o vlastnej exekúcii uvádzajú občania ako jeden z najčastejších dôvodov, prečo neurobili kroky na vyriešenie svojej záležitosti skôr a nespolupracovali s príslušným exekútorom. Tento nedostatok má vyriešiť dostupný centrálny register exekúcií. Ide o verejný zoznam, dostupný na www.cre.sk, do ktorého sa zapisujú údaje o každej právoplatne neskončenej exekúcii. Ľudia tak majú možnosť overiť si, či je voči nim vedená exekúcia, prípadne vyhľadať v registri ďalšie informácie o exekučných konaniach. Ako inak, istým negatívom je fakt, že prístup do registra je spoplatnený, pričom výška poplatku závisí od počtu prístupov jedného používateľa v kalendárnom roku (napr. do 500 prístupov je poplatok 2,- eur, od 501 do 1 000 prístupov 1,- eur, od 1.001 do 10.000 prístupov 0,50 eur, od 10.001 do 500.000 prístupov 0,25 eur, od 500.001 prístupov 0,20 eur).

Ako na to?

Prístup do registra je podmienený registráciou žiadateľa, ktorú tento vykoná zadaním osobných údajov, ako v prípade akejkoľvek inej webovej stránky. Nasleduje doručenie e-mailu na aktiváciu účtu a uhradenie už vyššie spomínaného administratívneho poplatku (prevodom na účet Slovenskej komory exekútorov, alebo jednoduchým SMS prevodom). Poplatok uhradíte kliknutím na Dobitie kreditu v sekcii Kredit, pričom výšku poplatku si vypočítate v závislosti od počtu prístupov alebo výpisov, ktoré z registra exekúcií potrebujete. Vyhľadávanie je potom možné podľa priezviska, dátumu narodenia, obce, IČO, názvu spoločnosti alebo spisovej značky súdu, ktorý udelil exekútorovi poverenie na vykonanie exekúcie.

Podnikateľská prezieravosť? Áno!

Register môže poslúžiť i podnikateľom. Umožní im totiž vopred preveriť potenciálneho obchodného partnera. Ani podanie veriteľského návrhu na vyhlásenie konkurzu už nie je vďaka registru také komplikované. Ak dlžník dlhodobo nespláca a domnievate sa, že je v úpadku, centrálny register vám umožní dohľadať ďalších veriteľov a spojiť sa s nimi pri príprave návrhu na vyhlásenie konkurzu.

Napriek vyššie uvedenému, je v celku prekvapivé, že služby registra využilo počas jeho doterajšej existencie len 7.823 občanov a 1.029 právnických osôb, čo sú napríklad v porovnaní s počtom prebiehajúcich exekučných konaní, zanedbateľné čísla. Žeby Slovákov nezaujímali susedove dlhy? Alebo žeby sme mali o našich možnostiach len nedostatok informácií?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?