Súd rozhodol. Nelegálka to nebola.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 18.9.2017 o 12:30 | Karma článku: 8,77 | Prečítané:  3450x

A ten ako prídu kamoši betónovať a inšpektorát za to našije nelegálku, poznáte? Taký vtip? Taká veselohra? Také veselé příhody z natáčení? Ale čoby! Také Slovensko!

Vo svojej naivite by si obyčajný človek pomyslel, že úradníci sú tu pre neho, vždy vedia, čo robiť a aj to robia, zákony poznajú, riadia sa nimi. Keď v snahe nastolenia a zachovania poriadku uložia sankciu, majú na to právo, vedia svoje rozhodnutie náležite odôvodniť. V súlade so zákonom, samozrejme. Ale prax na Slovensku funguje inak. Je to taká hra. Keď vôl zabudne na to, že bol kedysi teľaťom, všade je to samý rovnejší ako rovný, nik nikomu neverí, na nikoho a nič sa už nemožno spoľahnúť, záruky, morálka, tradície a spravodlivosť plačú niekde ufňukané v kúte, a keď sa neriadiš pravidlom – dôveruj ale preveruj, vezmú ti aj posledné trenky. A spravidla dáš aj tie, lebo chceš mať svätý pokoj a vopred prezumujúc vlastný neúspech, sa nechceš naťahovať. Tento článok nechce byť ironizujúcim výkladom o charaktere byrokratických výstupov a občas aj ich strojcov, ktorých môže verejnosť vnímať, a ako sa nám často ukazuje, zrejme i vníma ako prepiato sebavedomých občanov malého štátu, či štátu v štáte, občas obmedzených a smiešnych prehnaným zdôrazňovaním vlastných hodnôt a zákonných hraníc, príliš konzervatívnych a na túto vlastnosť dokonca hrdých. Hoci, asi tak v závere, aj keď neplánovane, vyznie. Ide nám o príbeh. Nie taký, ako od Adersena, po ktorom začneš veriť na zázraky a jednorožce. Skôr taký, ktorý ti otvorí oči a prečítaš si to rozhodnutie ešte raz, pred tým, ako sa rozhodneš podvoliť sa mu.

Absurdný, groteskný, miestami krutý príbeh o nedorozumeniach, náhodách, fatálnych omyloch a obyčajnom občanovi, podnikateľovi, chvalabohu so zdravým sedliackym rozumom, duchaprítomnosťou a s veľkou túžbou po spravodlivosti, ktorý na dohodnutú konzultáciu prišiel včas. Úspech sa neodpúšťa. Začal. V tom mal pravdu. Ten sa neodpúšťa nikde, o to väčšmi na Slovensku. Čím viac sa ti darí, tým viac máš nepriateľov. Inšpektori prišli, keď nebol doma. Dostali avízo skontrolovať dvoch chlapíkov, ktorí mu rekonštruovali dom. Na jeho súkromnom pozemku, nie na pracovisku stavebnej firmy, ktorú vlastní. Vo voľnom čase, nie počas pracovnej doby, ako pracovný výkon. Poznanie dôležité, hoci, ako pre koho. Pre v tom čase priševších inšpektorov asi nie. Pravda, klient mal s týmito chlapíkmi uzavreté i dohody a prihlásil ich do Sociálnej poisťovne, preto na otázku, či sú jeho zamestnancami, odpovedali kladne. To, že na stavbe zamestnávateľa – kamaráta, pomáhali vtedy v rámci svojho voľného času, už nik neoveroval. A kolotoč začal. Predloženie dokladov, spísanie protokolu, hluché uši, neschopnosť porozumenia, počiatočná bezmocnosť a konštatovanie nelegálneho zamestnávania. Rozhodnutie o uložení pokuty bolo už len čerešničkou na torte.

Za advokátskej praxe sa stretnete s plejádou farebných, sociálne, generačne a názorovo rozmanitých postáv a šťavnatým, sýtym orlojom prežitých osudov ľudí, ktorým ide často len o princíp. Nech to stojí, čo chce. Mnohí na druhej strane bojovať nechcú, aby mali pokoj, hoc dočasný, radšej sklonia hlavy. Toto však nebol ten prípad.

Rozhodnutie inšpektorátu nemalo zákonom požadované náležitosti. Výsluchy zbúchané hala bala, rozpory vo výpovediach bez snahy o ich zjednotenie, mnoho nezrovnalostí, náprava nedostatkov sa mala zrejme sama rozplynúť dostratena...Akoby som to slušne...nedostatočné. Odvolali sme sa na Národný inšpektorát. Úspešne. Rozhodnutie zlátané sťa nedopečený cheesecake bolo zrušené a vrátené na nové prejednanie a rozhodnutie Inšpektorátu. Srandisti na Inšpektoráte však v duchu hry, nájdi 5 rozdielov, rozhodli na pár menších zmien ako cez kopirák. Inak bezozmeny. Žiadne ďalšie konanie, nové výsluchy, opravy, nič. Na jednej strane fajn, ušetrili nám čas pri spisovaní nového odvolania. Napočudovanie, tentokrát mal Národný inšpektorát rozhodnutie, hoc takmer na vlas rovnaké tomu, čo pred krátkym časom zrušil, za správne a odvolanie zamietol. To sú potom také tie momenty, keď sa ozaj cítiš ako v tej rozprávke od Andersena, nemo pozeráš, a čakáš kedy vybehnú aj tie jednorožce, lebo rozumné vysvetlenie toho, čo sa práve stalo nemáte. Momenty, kedy sa klient ocitne bez vlastnej viny v zúfalom rozpoložení, medzi dvoma nezmieriteľnými mužmi – zástupcom inšpektorátu a svojim advokátom, kedy váha, čo a ako ďalej. Momenty, keď si trochu menej advokát, a o trochu viac psychológ, a o trochu viac veštec. Bez záruky na výsledok, s obavou, posmelený radou spoza jeho pleca, aby sa nikdy nevzdával vopred, pretože bojovať treba až do konca, sa napokon rozhodne v spore pokračovať. Nútiť ho nemožno, ale skúsenosť vraví, že prehratá bitka, ešte nie je koniec vojny. A súd to je ako vojna. Možno bez krvi. Ale vojna. Vyžaduje stratégiu, cieľ, veľa času, nervov, trpezlivosti, odhodlania, a áno, samozrejme investícií. Dobrý advokát bez týchto informácií klienta do boja nepustí. Rozsudok, ktorý vám dá napokon za pravdu a spokojnosť klienta, je zadosťučinením, ktoré je na nezaplatenie. Nelegálka dokázaná nebola. Rozhodnutie Národného inšpektorátu a uložená pokuta, boli zrušené. Viazaný právnym názorom krajského súdu je Národný inšpektorát povinný o odvolaní rozhodnúť opätovne alebo celú vec vrátiť Inšpektorátu na nové rozhodnutie. Na riadne dokazovanie, na riadne odôvodnenie, na riadne zistenie skutkového stavu.

Výsledok nikdy nie je absolútne jasný, a ten kto tvrdí, že ho vopred pozná, je pochabý a nerozumný. Niekedy je to o šťastí, lebo vraj, keď sa dlho pokúša, tak sa raz unaví. Niekedy je to o tom ,,správnom ciťáku“. Niekedy len o správnych argumentoch. Ale vždy je to o ceste. Na ktorej je dôležité poznať smer, no oveľa dôležitejšie je nebáť sa ísť. Aj keď proti tebe stojí štátny znak. Lebo aj za štátnym znakom sú len ľudia. Ľudia, ktorí môžu byť omylní.

Ak ti je taký príbeh známy, nesklápaj uši a neplať, keď možno nemusíš. Skús radšej naše rady, ako na Úspešný boj s inšpektorátom práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?