Vymáhanie dlhov z pohodlia domova je realitou.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 5.9.2017 o 12:30 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  1419x

Upomínacie konanie je systém, v ktorom genialita vynálezu sprvoti zaskočila i svojho stvoriteľa. A nielen jeho.

Nový upomínací zákon, uvedený do života ešte vo februári tohto roku, mal za cieľ zrýchliť a zefektívniť proces získania vykonateľného exekučného titulu. Ba čo viac, skrátiť lehotu, v ktorej sa veritelia dostanú k svojim peniazom. Upomínacie konanie ako elektronická alternatíva k už existujúcemu režimu platobného rozkazu, vytvorilo veriteľom možnosť voľby vymoženia peňažnej pohľadávky „klasickou“ súdnou cestou, alebo takpovediac z pohodlia domova, elektronicky, prostredníctvom upomínacieho konania.

Perpetuum mobile pre každého? Nie.

Nutno poznamenať, že šľachetné úmysly stvoriteľa majú v praxi svoje hranice. Upomínacie konanie totiž nie je pre každého veriteľa, ani proti každému dlžníkovi. Možno v ňom uplatniť iba peňažné nároky v mene euro, a to iba voči tuzemským dlžníkom. Návrh tak nie je prípustný, ak by sa mal platobný rozkaz doručiť dlžníkovi do cudziny. Možno ho podať výlučne elektronicky prostredníctvom na to určeného formulára dostupného na webovom sídle MS SR. Nevyhnutnosťou je aktivovaná elektronická schránka veriteľa (prípadne jeho právneho zástupcu). Jediným vyvoleným na rozhodovanie o podaných návrhoch je Okresný súd v Banskej Bystrici. Podania teda treba adresovať tam. Komunikácia prebieha počas celého konania výlučne elektronicky. Akékoľvek prípadné ďalšie podania preto musia byť doručené do elektronickej schránky súdu, a podpísané zaručeným elektronickým podpisom. Ak sú splnené všetky zákonom stanovené podmienky, návrh je správne podaný, opatrený zaručeným elektronickým podpisom a autorizovaný, veriteľ sa dočká exekučného titulu vo forme platobného rozkazu do 10 pracovných dní.

...za všetkým hľadaj...peniaze?

Zaiste možno konštatovať, že neodškriepiteľnou výhodou upomínacieho konania je okrem jeho nižšej časovej, najmä finančná náročnosť, prejavená v stanovení súdneho poplatku na 3% z hodnoty vymáhanej čiastky, z inak štandardných 6 % pri klasickom sporovom konaní. Pozor! Uhradenie generálne zníženého súdneho poplatku je dôležitou, hoci ako vyplýva z štatistických prieskumov, podľa ktorých na 207 vydaných platobných rozkazov, prináleží cca 198 zamietnutých návrhov, a to práve v dôsledku neuhradenia súdneho poplatku, často opomínajúcou podmienkou konania. I tu tak našla svoje uplatnenie 15-dňová lehota, ktorá veriteľovi, ako žalobcovi plynie po obdržaní súdnej výzvy na úhradu súdneho poplatku, doručenej do jeho (resp. jeho právneho zástupcu) elektronickej schránky.

Upomínacie konanie si nepochybne pochvaľujú najmä podnikatelia. Okrem znížených nákladov, totiž badajú pozitíva i v jednoduchšom dokazovaní. Často je to práve neuhradená faktúra, ktorú stačí pripojiť k návrhu. Úmysel potom dotvorí vyhlásenie veriteľa, že táto nebola zaplatená a uplatňovaný nárok tento eviduje vo svojom účtovníctve, prípadne kontrolnom výkaze, pokiaľ je zároveň i platcom DPH.

...zrazu, úplne, a potom pomaly, pomaličky?...či?

Po obdržaní správy o vydaní platobného rozkazu sa však nerozumno vopred uchvacovať. Samotné vyhovenie návrhu ešte neznamená úspech, najmä nie, pokiaľ bol proti nemu podaný zo strany žalovaného dlžníka odpor. V prípade úspešne, v 15-dňovej lehote podaného vecne odôvodneného odporu, sa totiž platobný rozkaz zrušuje. Ďalší postup súdu je následne podmienený najmä aktivitou žalobcu. Pokiaľ tento na svojom nároku trvá, je odkázaný na podanie návrhu na pokračovanie v konaní. I uvedené je podmienené 15-dňovou lehotou. Vec následne prechádza pod ochranné krídla všeobecných súdov, ktoré túto prejednajú podľa štandardných pravidiel sporového konania. Tie sú už pochopiteľne o niečo náročnejšie, ako v celku rýchle, upomínacie konanie. Časovo, i finančne.

...dajme tomu, že je dlžník čestný muž...i systém je potom milosrdný....

Upomínacie konanie však môže mať aj iné smerovanie, ako upadnutie do všeobecného sporového konania. A to ak adresát platobného rozkazu, za splnenia podmienky, že ide o fyzickú osobu, dlžnú max 2.000,- eur, existenciu svojho dlhu nenamieta, odpor nepodá a prisľúbi, že svoj dlh splatí v nie viac ako 10 mesačných splátkach. Pri priaznivých hviezdach, môže konajúci súd za splnenia ostatných zákonných podmienok, rozhodnúť o povolení splnenia dlhu žalovaného v splátkach.

...aj Ty (nie) si IT  (?)

Rýchlosť, ako najpodstatnejší znak upomínacieho konania, si zároveň žiada i svoju daň, a to v počiatočnej nedôvere a kritike prílišnej jednoduchosti, ktorá môže podľa skeptikov ústiť v nespravodlivom vydávaní platobných rozkazov bez náležitého preskúmania veci. Oveľa väčšia kritika však dopadá na samotný proces. A to už na jeho počiatok. Zákonodarca chce „tak dobre“ veriteľom a ľudstvu, že svojím nešikovným idealizmom nechtiac prispieva k sérii katastrofických udalostí. Medzitým síce stihne ako vždy narýchlo sprístupniť hotline poradenstvá, a kvázi modernizovať webové stránky, pričom žne obdiv najmä kapitalisticky orientovaných osvietencov a IT maniakov, nestihne však zmodernizovať personálnu zložku na všetkých stupňoch, a kvalifikovať absolútnu väčšinu tých, ktorý majú vytvorený systém užívať. Iľa kráľovná zrealizovala svoje pokrokové myšlienky prirýchlo, a Ťapákovci sa akosi nechytajú. Obrovskú nevýhodu upomínacieho konania, je tak ako v zásade v prípade každého konania realizovaného elektronicky, badať práve v tom, čo má život užívateľa najväčšmi uľahčovať. To jest v jeho systéme vyžadujúcom viac ako len elementárne technické zručnosti. Problém tak môže nastať už pred samotným podaním návrhu. Pre vyplnenie formulárov a pre autorizovanie podaní ZEP-om, je totiž potrebné nainštalovať software, ktorý je síce ľahko dostupný na webe, no s jeho stiahnutím a následným nainštalovaním, kedy nie každý program je kompatibilný s iným, je to pre obyčajného Jozefa Maka o niečo zložitejšie. Good luck pre tých, ktorý užívajú iný operačný systém, ako Windows. V snahe vymôcť vlastné financie, sa tak veritelia môžu bez vlastnej viny ocitnúť v zúfalom rozpoložení. V duchu hesla, ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku, najmä pokiaľ je v okolí technicky zdatná pomoc, odhliadnuc od kvanta vyslovených pejoratív, nevyčísliteľnej zlosti, padnutých serverov a sem-tak dákeho PC, možno však vo výsledku konštatovať, že upomínacie konanie možno považovať za, okrem iného i iste nevyhnutný, krok vpred. Hoci aj na veľmi dlhej ceste k lepšej vymožiteľnosti práva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?