Zviera už konečne ako živý tvor

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 12.6.2017 o 12:30 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1215x

Živé zviera má zvláštny význam a hodnotu ako zmyslami obdarený živý tvor. Živé zviera nie je vecou a ustanovenia o veciach sa na živé zviera použijú obdobne len v rozsahu, v ktorom to neodporuje jeho povahe...

...tak by mala znieť nová definícia zvieraťa, doposiaľ chápaného ako hnuteľná vec, bez rešpektu jeho osobitných vlastností.

Zastrelená medvedica, utýraná Viky...

Medializované často smutné príbehy úmyselne týraných, zanedbaných či zabitých zvierat, vyvolali najmä v poslednom období hystériu. Príkladov, kedy nemôžete zachrániť život zvieraťa z rozhorúčené auta, lebo okno, ktoré by ste pritom rozbili môže byť drahšie ako samotné zviera,  rastie, ako húb po daždi. A ochranári zúria. Kým „na západe“ je systém ochrany zvierat už dávno rozbehnutý a za týranie zvierat sú páchatelia riadne odsúdení, na Slovensku bol tento trend doposiaľ stále hudbou budúcnosti. Časy sa však majú zmeniť a náš Agrorezort prisľúbil, že už na konci júna predstaví návrh novely Zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá by mohla byť účinná už od začiatku nového roka.

Meno, mesto, zviera = vec?

Najväčšou novinkou, ktorú nám zákonodarca sľubuje, je, že zviera bude mať v našom právnom poriadku adekvátny status a už nebude považované za vec, ako tomu bolo doposiaľ. Práve toto pojmové označenie často znemožňovalo primerané potrestanie vinníka, hoc bol priamo pristihnutý pri týraní zvieraťa. Napriek tomu, že Trestný zákon stanovuje sankcie za týranie zvierat ako i za zanedbanie starostlivosti, v praxi vymožiteľnosť práva v takýchto prípadoch nebola zďaleka ideálna. Štátnej veterinárnej a potravinovej správe často pri kontrole zväzoval ruky samotný zákon.

Hlavným problémov najmä pri kontrole chovateľov zvierat bolo, že veterinár, či polícia nemohli svojvoľne vstúpiť na pozemok chovateľa za účelom kontroly jeho chovu napriek tomu, že mali nahlásené zlé zaobchádzanie, či zanedbanie starostlivosti. Situáciu tak nebolo možné správne vyhodnotiť a vinníka sankcionovať.

Definitívny koniec cirkusov na Slovensku?

Novela zákona by mala pritvrdiť dokonca tak, že na našom území budú zakázané vystúpenia exotických zvierat. Dlhodobá prax totiž naznačuje, že nebude všetko zlato, čo sa blyští a že práve zvieratám v cirkuse často nebýva poskytovaná potrebná veterinárna starostlivosť a primerané zaobchádzanie. Zakázanie ich vystúpení v cirkusoch by malo viesť k tomu, že verejnosť tieto prestane podporovať svojimi návštevami a keď nebude dopyt, nebude potrebná ani ponuka.

Sľuby – sľuby...alebo kto si počká, ten sa dočká?

Isté je, že hoci novela Zákona o veterinárnej starostlivosti nebude univerzálnym liekom na ochranu zvierat a prípady tyranie nebude zrejme možné absolútne eliminovať, je chvályhodné, že Slovensko konečne čaká legislatívny posun aj v tejto oblasti. Hoci útulky, ktoré prevádzkujú prevažne občianske združenia sú stále závislé na pomoci dobrovoľníkov, veríme, že i v tejto oblasti svitá na lepšie časy. Zmena statusu zvieraťa by tak bola výraznou zmenou, ktorá by zákonite mala uľahčiť i vymožiteľnosť práva „nemých tvárí“ a mala by tak byť aspoň čiastočnou satisfakciou pre dobrovoľníkov, ktorí naprávajú škody práve po tých, ktorí starostlivosť o svoje zviera úmyselne zanedbali, alebo ho kruto týrali. Balík nových opatrení by malo Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka predstaviť koncom júna 2017. Ak neostane len pri sľuboch, zmeny by mohli byť účinné počnúc začiatkom roka 2018. Snáď. Lebo ako povedal Ghándí, veľkosť národa a jeho morálny pokrok sa dá merať tým, ako zaobchádza so zvieratami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Cynická obluda

Matovič vo vlastnej pasci

Igor s koaličnými partnermi sa vybrali spraviť si pracovné stretko do nemocnice za parťákom Borisom.


Už ste čítali?