Štát už môže asi všetko. Aj postaviť diaľnicu na vašom.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 29.5.2017 o 12:30 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  3854x

Vlastníctvo nadobudlo úplne nový rozmer. Môžu za to uponáhľané legislatívne zmeny? Odrazu je relatívne a ohrozené všeobecným záujmom. Deja vú z bývalého režimu?

Kto mešká, ten platí...alebo mení zákony

Práce na výstavbe diaľnic a ciest na súkromných pozemkoch dostanú zelenú skôr, ako ich štát za náhradu vyvlastní a bude ich právoplatným vlastníkom. Prečo? Lebo štát môže. Lebo štát mešká. Mešká s výkupom pozemkov na účely výstavby diaľnice D4, a tiež rýchlostnej cesty R7 pri Bratislave. Hrozba vysokej pokuty od koncesionára projektu bola varovným prstom. Nebolo (asi) inej cesty. Ako najvýhodnejšie (alebo skôr najrýchlejšie) sa javili rýchle úpravy zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Na spôsob, zúfalé situácie si žiadajú zúfalo rýchle riešenia. Uponáhľaná novela zákona bola poslancami schválená, a aj napriek prezidentskému vetu, napokon prelomenému, všetko v rekordne krátkom čase.

Efektívnosť. Úspora či obmedzenie?

Predkladateľ novely uviedol ako legislatívny zámer zefektívnenie procesu povoľovania a výstavby vybraných diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. V preklade, štát ušetrí - na úkor vlastníka. Poznáte to. Stavať môžete len na svojom a na základe stavebného povolenia. To už viac neplatí pri výstavbe diaľnic a ciest. Po novom sa pre účely vydania stavebného povolenia nevyžaduje, aby stavebník preukázal, že je vlastníkom pozemku, na ktorom sa má uskutočniť stavba diaľnice, alebo že má k pozemku iné právo, alebo že je vlastníkom inej ako pozemnej stavby, ktorá má byť pri stavbe diaľnice asanovaná, alebo že má k inej ako pozemnej stavbe iné právo. Bude postačovať samotné začatie vyvlastňovacieho konania podľa všeobecného predpisu o vyvlastňovaní, ktorého predmetom je vyvlastnenie takéhoto pozemku alebo stavby, a na základe tejto skutočnosti stavebný úrad stavebné povolenie vydá. To jest, stačí začať vyvlastňovanie pozemku, cez ktorý je cesta plánovaná a vaše akoby už ani vašim nebolo.

Kedysi aspoň prisľúbili, dnes už ani nesľúbia.

Takmer dva roky dozadu sme článkami Keď to nepôjde podobrotky, pôjde to inak. Vyvlastnením!, Na nič iné nemyslia, len ako Vás vyvlastnia. a Vyvlastňovanie ponovom. Nielen ľahšie, ale i rýchlejšie!, upozornili na zmeny ,,vyvlastňovacej legislatívy“. Ani tá nebola pospolitému ľudu po chuti. Ako takmer žiadna. No vtedy aspoň prisľúbili dáky revanž. Dnes už len tak akože, čo ti ja sľúbim, to ti v živote nikto nedá. Samozrejme, naďalej majú všetci vlastníci rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana. Tak káže Ústava. Aspoň kým nie je na druhej strane štát. V tom prípade treba hľadieť na verejný záujem, t.j. záujem ostatných občanov, verejnosti, väčšmi ako na seba. Zákon bude obsahovať ustanovenie, podľa ktorého, ak sa vedie vyvlastňovacie konanie, môže byť vydané rozhodnutie o predbežnej držbe, ktorej predpokladom má byť prevaha verejného záujmu nad zachovaním doterajších práv vyvlastňovaného. Rozhodnutie o predbežnej držbe tak môže byť vydané v každom prípade vyvlastňovania. Má obsahovať rozsah prác, ktoré je ten, čo vyvlastňuje, oprávnený uskutočniť na vyvlastňovanej nehnuteľnosti. Práce musia byť v súlade so stavebným povolením a vykonané spôsobom umožňujúcim navrátenie nehnuteľnosti do pôvodného stavu.

Absencia definície predbežnej držby predznamenáva vybudovaný priestor pre domnienky, právnu neistotu, a tvrdenia proti tvrdeniam, kde v miestnosti s dvoma budú tri rôzne názory. Nič nové. Také naše. Vákuum pre všetko. Nehovoriac o tom, že i tzv. vhodnosť stavebných prác bude závisieť len od subjektívneho posúdenia.

Čo na to Ústava?

Zákon zákonov hovorí, že vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu. Samozrejme nehovorí, že obmedziť vlastníka možno aj pre meškanie národnej diaľničnej s plnením povinností. A tak nová úprava vyvolala pohoršenie. Všade. Aj u samotného prezidenta. Ten vo svojom rozhodnutí o vrátení zákona, ktorým novelu vetoval konštatoval, že schválený zákon zasiahol do podstaty a zmyslu základného práva vlastniť majetok, ktoré je zaručené Ústavou SR. Namietal tiež splnenie podmienok pre hyper rýchle schvaľovanie zákona v skrátenom legislatívnom konaní. A nutno konštatovať, že na tom čosi pravdy bude. Hoci pravda je vždy relatívna. Z vlny nevôle však pravdepodobne vzíde iniciovanie konania o súlade zákona na Ústavnom súde SR. To aby si s tými zrušenými amnestiami švihli... 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Na december chystajú len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.


Už ste čítali?