Koniec príplatkov za prácu počas sviatkov.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 15.5.2017 o 12:30 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1775x

Viac času pre rodinu, či znižovanie odmien? Čo Slovák, to iný názor. Čo prinesie zákaz predaja počas sviatkov?

Tlak odborov dosiahol svoje. Novela Zákonníka práce, ktorá bude účinná od 1. júna 2017 rozšírila počet sviatkov, na ktoré sa bude vzťahovať zákaz maloobchodného predaja.

Ak obľubujete tranzitovať obchodmi počas sviatkov, alebo ak v iný čas nakupovať neviete, táto informácia vás zaiste nepoteší. Rovnako, ak ako zamestnanec predajne obľubujete najmä sviatočné príplatky. Doposiaľ sa na Slovensku vzťahoval zákaz maloobchodného predaja iba na 1. január, Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12. hodine a 25. december. Za rozšírenie počtu týchto dní už dlhšiu dobu bojovali odborári. Tí chceli tento zákaz uplatniť nielen na všetky sviatky, ale aj na nedele, ako je to napríklad v susednom Rakúsku. Obchodníci však boli s poukazom na hrozbu značného zníženia tržieb, výslovne proti. V zmysle príslovia, aby aj vlk bol sýty, aj ovca ostala celá, došlo napokon ku kompromisu, a síce, že sa zoznam rozšíri na všetky štátne sviatky a dni pracovného pokoja, okrem nedieľ, t.j. zákaz práce v maloobchode sa bude vzťahovať na dni: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12. hodine, 25. december a 26. december. To znamená, že v zmysle novely v týchto dňoch nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác. Sem spadá nielen práca za pokladňou, ale aj všetky ostatné činnosti, ktoré s predajom tovaru konečnému spotrebiteľovi súvisia, ako napríklad zabezpečovanie čistoty predajne, či vykladanie tovaru do regálov.

(Pozitívne) výnimky?

Výnimku zo zákona dostali lekárne, čerpacie stanice, ale i predajne v nemocniciach, na letiskách, či v prístavoch, ako i v ďalších zariadeniach verejnej hromadnej dopravy. Obavy nemusia mať ani sviatoční turisti. Zákon totiž neplatí ani pre predajne cestovných lístkov a suvenírov. Kvôli druhej májovej nedeli a sviatku Dňu matiek, získali kvetinárstva výnimku na 8. máj, a pri príležitosti nástupu žiakov do školských lavíc i 1. septembra. Predaj vencov a predmetov určených na hroby bude zasa navzdory zákonu možný 1. novembra, teda na Sviatok všetkých svätých.

Nakoľko ide o novelu Zákonníka práce, zákaz maloobchodného predaja sa vzťahuje výlučne na zamestnanecké vzťahy, t. j. uvedená zmena sa nedotkne podnikateľov – fyzických osôb, ktorí sami predávajú tovar a nemajú žiadnych zamestnancov. Ak ste teda živnostník prevádzkujúci predajňu tovaru a nemáte zamestnancov, počas sviatkov môžete nechať otvorené. Keďže zákaz sa vzťahuje len na predaj tovaru, prevádzky, ktoré sú zamerané na poskytovanie služieb (napríklad mobilní operátori) môžu byť počas sviatkov otvorené a so zamestnancami pracujúcimi v takýchto prevádzkach možno počas sviatkov dohodnúť, resp. im nariadiť výkon práce.

Pozor na pokuty!

Výška pokuty, ktorú môže inšpektorát práce uložiť v prípade nedodržiavania zákazu sa pohybuje až do výšky 100.000,- eur.

Pre a proti...

V zmysle vyjadrení väčších obchodných reťazcov na Slovensku, sú tieto na zmeny zavedené novelou zákona pripravené. Mnohé však zámer zatvorenia obchodov počas všetkých sviatkov nevnímajú v prospech zamestnancov pracujúcich v obchodoch. Tým totiž poskytujú počas týchto dní atraktívne príplatky, často nad rámec zákona až do výšky 100%. Rovnako poskytujú počas sviatkov možnosť privyrobiť si pre študentov, prípadne iné kategórie zamestnancov ako sú napríklad mamičky na materskej či rodičovskej dovolenke, ktorí v iný čas pracovať nemôžu. Po novom budú tieto možnosti oklieštené. Zásadný negatívny vplyv môže mať zákaz predaja počas sviatkov i na celkovú výšku tržieb, čo sa môže negatívne odraziť aj na výške odmien samotných zamestnancov, ktorí doposiaľ zmenu zákona vnímali skôr pozitívne, ako možnosť tráviť viac času so svojimi rodinami. Samotní zákazníci sa v prístupe k novele zákona delia na tých, ktorí nemajú problém nakupovať vopred v iné dni, prípadne nahradiť pobehovanie po kamenných predajniach neobmedzenými online nákupmi v e-shopoch, a na tých, ktorí zmenu zákona vnímajú ako zásah do ich slobodnej vôle uskutočňovania nákupov a trávenia voľného času. Skeptici predpokladajú, že takí zákazníci budú pre prípad potreby nútení odbehnúť na nákupy za hranice, kedy možno predznamenávať poklesy tržieb našich predajcov, výberu DPH, daní a zbytočný odliv peňazí do okolitých štátov. Ako zlí proroci pritom poukazujú na negatívne skúsenosti našich južných susedov, pričom nedbajú zdôrazniť staré známe, múdry sa poučí na chybách druhých, hlúpy sa nepoučí ani na vlastných...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?