Deti si dajte kam chcete. Jasle sú už len pre vyvolených.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ | 8.3.2017 o 12:30 | Karma článku: 10,24 | Prečítané:  8778x

Účelom vzdelávania je vraj dať telu i duši všetku krásu a dokonalosť, akej sú schopné. Ak práve nepodliehajú orwellovskému všetci sú si rovní, no niektorí sú si rovnejší. Tak ako u nás.

Nedávnym schválením novely zákona o sociálnych službách, príhodne označeného ako jasličkový zákon, došlo s účinnosťou od 1. marca 2017 k zmenám, ktoré mnohých rodičov, osoby, ktoré majú deti zverené do osobnej starostlivosti, ale ani samotných prevádzkovateľov jaslí nepotešili. Ba priam diskriminovali.

Bez práce nie sú koláče ...a po novom nebudú ani jasle

Najzásadnejšou zmenou je zadefinovanie jaslí ako sociálnej služby, teda odbornej činnosti, obslužnej činnosti alebo ďalších činností, ktoré sú zamerané na zosúlaďovanie rodinného života a pracovného života, a ktorých poskytovanie je viazané na splnenie viacerých podmienok.

Pôvodný legislatívny zámer zákona, bol myšlienkou bezpochyby praktickou a účelnou. Zákon mal pomôcť pracujúcim rodičom, ktorí nemajú možnosť počas pracovnej doby nechať svoje dieťa u starých rodičov, prípadne využiť služby súkromného zariadenia. Bezmála sa následne k pracujúcim rodičom pridali i tí, ktorí sa sústavne pripravujú na svoje budúce povolanie na strednej alebo vysokej škole. Títo rodičia môžu svoje dieťa umiestniť do jaslí do veku 3 rokov. Účel však nie vždy svätí prostriedky. A niekde, či už v písaní, či už v čítaní, diktovaní, či kde, nastala chyba. Dajme tomu, že spĺňate kritérium na vznik možnosti umiestniť dieťa do jaslí, a teda ste pracujúci rodič, prípadne zvyšujete svoju kvalifikáciu dennou formou štúdia. Zákon vám túto výhodu umožní avšak len do troch rokov dieťaťa, resp. maximálne do konca kalendárneho roka, v ktorom vaše dieťa dosiahlo vek troch rokov. Pokiaľ teda máte doma septembrovú až decembrovú ratolesť, jeho starostlivosť na približne osem mesiac budeme musieť beztak riešiť alternatívne, keďže materské školy svoje brány otvárajú až od septembra.

Vydupaná zmena

Malá iskierka nádeje i pre tých rodičov, ktorí nepracujú či neštudujú, a ktorým tak podľa novely nebolo umožnené umiestniť deti v jasliach vôbec, zahorela krátko po vznesení obrovskej vlny kritiky, nevôle a poukazovania na diskrimináciu najmä zo strany matiek, ktoré by odbremenilo umiestniť dieťa do jaslí napríklad z dôvodu, že sú na materskej dovolenke s ďalším dieťaťom, prípadne si založili živnosť. Pod tlakom verejnosti, ako aj prezidenta republiky sa predkladateľ návrhu novely zákona napokon rozhodol spraviť mierny ústupok spočívajúci v tom, že pokiaľ budú v jasliach voľné kapacity, budú môcť prijať aj deti rodičov, ktorí nepracujú či neštudujú. Už menej lichotivou je tá skutočnosť, že táto zmena má platiť až od januára 2018.

O vzdelávaní to nebude

Nemenej podstatným nedostatkom novely je fakt, že účelom jaslí má byť len starostlivosť o deti, nie však akákoľvek forma ich vzdelávania. Vzdelávaciu funkciu má plniť až predškolské zariadenie akým je materská škola, čo v kritikoch jasličkového zákona vzbudzuje obavu, že dieťa navštevujúce jasle, bude v konečnom dôsledku ovládať zručnosti adekvátne na svoj vek v porovnaní s rovesníkmi, ktorí z akýchkoľvek dôvodov jasle nenavštevovali v oveľa menšej miere ako by sa za normálnych okolností predpokladalo.

Nové podmienky i pre samotné jasle

Zmeny zákona neminuli ani samotných prevádzkovateľov jaslí. Jasle, súkromné či štátne, budú podliehať prísnej kontrole zo strany štátu a samosprávneho kraja. Medzi najprísnejšie podmienky ich prevádzkovania zaiste patrí obmedzená kapacita jedného zariadenia, ktorá bude regulovaná počtom detí maximálne 20, pričom vzrastú i náklady na zamestnancov, nakoľko jeden pracovník bude môcť mať na starosti maximálne 5 detí. Počet detí v jednej miestnosti, v ktorej sa budú hrať a spať môže byť najviac 12 a minimálne 80 % zamestnancov jaslí bude musieť mať stredné odborné vzdelanie pedagogického alebo zdravotníckeho charakteru. Takou samozrejmosťou bude zabezpečenie stravovania, pitného režimu, výchovy a záujmových aktivít. Uvedené je prevádzkovateľ povinný zabezpečiť do 31. decembra 2019. Do 1. januára 2019 je tiež prevádzkovateľ povinný zabezpečiť bezbariérový prístup pre osoby s obmedzeniu schopnosťou pohybu a orientácie tak, aby boli splnené všeobecné technické požiadavky. Vzniká tak obava, že mnohé existujúce zariadenia zaniknú, lebo nebudú vedieť splniť podmienky vyžadované zákonom, prípadne sa im finančne neoplatí investovať do rekonštrukcie jaslí.

1:5 v neprospech novely

Pravda, prvotný účel novely bol v skutku chvályhodný a podpora zosúlaďovania rodinného a pracovného života jej tak vyslúžila jeden dobrý bod. S poľutovaním však nutno konštatovať, že ,,čiernych puntíkov“ si ako memento nesie viac. Okrem toho, že diskriminuje rodičov, ktorí si hľadajú prácu alebo sú na materskej, diskriminuje i ich deti, rovnako deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, či z chudobnejších rodín. Bohužiaľ nemožno vyzdvihnúť ani absentujúci vzdelávací charakter jaslí. Mínusom je diskriminovanie detí, ktorým zle vychádzajú roky, v dôsledku čoho im nebude zabezpečený plynulý prechod do škôlky, a na pár mesiacov si budú musieť zvykať v iných zariadeniach, alebo doma, lebo z jaslí budú musieť odísť skôr ako iné deti, ktoré sa narodili od januára do septembra. No a v neposlednom rade sú to zástupy nespokojných prevádzkovateľov jaslí, ktorým sa výrazne predraží zakladanie a prevádzka jaslí, pričom nemožno vylúčiť ani ich prípadný zánik.

Pri ľahkej matematika a zvážení všetkých pre a proti, sa tak v závere akosi pozvoľna natíska slávny výrok, slávneho Jiřího Kodeta, v nemenej slávnych Pelíškách... Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?