Vláda nás bude opäť žmýkať. Poistenie zdraželo.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 23.1.2017 o 12:30 | Karma článku: 4,32 | Prečítané:  1416x

Máte havarijné poistenie, chystáte sa poistiť nehnuteľnosť, uzavrieť cestovné poistenie, alebo sa chrániť proti úrazom? Buďte pozorní, po novom si za prozreteľnosť priplatíte.

Rodina, budúcnosť, opatrnosť, dôchodok a tak ďalej. Však viete. Bezpečnosť nadovšetko. Riziko striehne na každom kroku. A po novom i pri samotnom uzatváraní poistných zmlúv, ktoré nás majú väčšmi chrániť.

Vláda sa totiž rozhodla napumpovať štátny rozpočet zavedením 8%-ného odvodu z neživotného poistenia. Dôsledkom má byť skryté zdanenie všetkých neživotných poistiek.

8 %-ná odvodová povinnosť sa doposiaľ vzťahovala len na prijaté poistné z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla z činnosti vykonávanej na území Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok na osobitný účet Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Prostriedky z tohto osobitného účtu potom Ministerstvo vnútra po prerokovaní s Ministerstvom financií rozdeľuje hasičským jednotkám na úhradu nákladov spojených s obstaraním materiálno-technického vybavenia, jeho údržbou a s prevádzkovaním a zložkám Ministerstva vnútra na úhradu nákladov spojených s obstaraním technických prostriedkov potrebných na plnenie úloh súvisiacich s výkonom dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky. Od 1. januára 2017 je však účinná novela zákona o poisťovníctve, ktorou sa táto 8%-ná odvodová povinnosť rozšírila na všetky odvetvia neživotného poistenia.

Trp, Jozef Mak. Človek – milión si, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň, najmocnejšia je oceľ, ale pravda je, že najviac vydrží na svete obyčajný Jozef Mak

....a nielen Jozef Mak bude trpieť. Podľa Slovenskej asociácie poisťovní nová odvodová povinnosť predstavuje nepriame, skryté zdaňovanie, a považuje ju za nespravodlivú z dôvodu, že sa vzťahuje na poistenia, ktoré sú dobrovoľné. Na novelu, v čase pred jej prijatím, sa valila veľká vlna kritiky, nakoľko odvodová povinnosť sa mala vzťahovať nielen na novouzatvorené poistné zmluvy, ale aj na tie už existujúce, čiže novela by mala retroaktívny účinok. Pod ťarchou týchto argumentov potom prišli kompetentní s pozmeňujúcim návrhom, v zmysle ktorého sa odvodová povinnosť vzťahuje len na poistné z novouzatvorených zmlúv po 1. januári 2017. Tento pozmeňujúci návrh novely bol napokon aj schválený. Čo sa týka výnosu plynúceho z 8%-ného odvodu, tento je podľa novely príjmom štátneho rozpočtu, pričom správu odvodu časti poistného bude vykonávať daňový úrad pre vybrané daňové subjekty postupujúc v zmysle daňového poriadku.

....podaj prst, a schmatnú ti celú ruku!

Napriek tomu, že novela bola schválená v rozsahu pozmenenej časti, a nie tak, ako bola pôvodne predložená, poisťovne a odborná verejnosť s prijatou novelou naďalej nesúhlasia. Hoci retroaktivite sa zabránilo, a odvod sa bude platiť len z novouzatvorených zmlúv od účinnosti zákona, odborníci tvrdia, že v dôsledku zavedenia 8%-ného odvodu sa toto premietne do ceny poistenia, na čo v zásade doplatia všetci tí, ktorí sa budú chcieť preistotu – dobudúcna – zodpovedne – prezieravo - dobrovoľne poistiť. Ministerstvo financií sa však s takýmto názorom nestotožňuje. Má za to, že nakoľko takéto odvody z poistenia sú bežné v Európe i vo svete, zaiste sa to vie ujať aj na našom Slovensku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?