Topíte sa v dlhoch? O strechu nad hlavou už tak ľahko neprídete

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 9.1.2017 o 12:30 | Karma článku: 5,19 | Prečítané:  2167x

Ako raz celkom trefne poznamenal kardinál Richelieu, aby ste konali dobre pri riadení štátu, musíte veľa načúvať a málo hovoriť. Žeby sa pri tvorbe novej legislatívy začali týmto pravidlom riadiť aj naši politici?

Mať v dnešnej dobe rôzne úvery a pôžičky – to už veru nie je na Slovensku žiadna rarita. Málo zarábate, chcete sa osamostatniť, či ste si len nerozvážne napožičiavali peniaze na Vianoce či letnú dovolenku. Napokon zistíte, že vaše dlhy narástli do závratných výšok, nedajbože prídete o zamestnanie a kolotoč vymáhania dlhov sa začal. Nech už boli vaše dôvody akékoľvek a bez ohľadu na to, či ste si nepriaznivú životnú situáciu zavinili sami, alebo k nej došlo zhodou nepríjemných životných okolností, tento rok vám vďaka zmene legislatívy otvára nové možnosti, ako svoju situáciu vyriešiť.

Osobný bankrot po novom

Doteraz sa v prípade osobného bankrotu jednalo o pomerne zdĺhavú a aj finančne náročnú procedúru, preto toto riešenie problému mohlo vyhovovať málokomu. Nová právna úprava účinná od marca 2017 prináša zjednodušenie a zlacnenie tohto spôsobu oddlženia, pričom nie je podstatné, či finančné prostriedky dlhujete štátu alebo súkromnej inštitúcii. Ako dlžník si totiž budete môcť s ohľadom na vašu situáciu vybrať z dvoch alternatív. Prvou možnosťou osobného bankrotu bude konkurz. Jeho podstata je jednoduchá, pôjde o speňaženie dlžníkovho majetku za účelom vyplatenia jeho dlhov. V záujme ochrany dlžníkov pred stratou bývania zákon zavádza nový pojem, a to nepostihnuteľná hodnota obydlia. Dlžník, ktorý prejde osobným bankrotom, bude mať právo voči  nezabezpečeným veriteľom uchrániť si istú sumu, ktorá mu ostane zachovaná a mohol si z nej platiť nevyhnutné výdavky na bývanie, ako napríklad nájomné. Druhou možnosťou osobného bankrotu bude splátkový kalendár. V tomto prípade si dlžník bude môcť ponechať určitú časť svojho majetku, bude ale viazaný rozhodnutím súdu o výške splátky, ktorú bude mesačne uhrádzať svojim veriteľom. Zároveň treba mať na pamäti, že osobný bankrot bude možné absolvovať iba raz za obdobie 10 rokov.

Peniaze už nebudú problém

Čo je pre človeka s finančnými ťažkosťami asi najdôležitejšie, po novom nebude potrebné, aby dlžník disponoval určitým minimálnym majetkom na to, aby vykryl náklady súvisiace s konkurzným konaním. Ministerstvo taktiež znižuje preddavok na odmenu správcu zo súčasných 663,88 na 500 eur. Dobrou správou tiež je, že pokiaľ dlžník nebude disponovať potrebnou sumou, tieto trovy mu bude môcť poskytnúť Centrum právnej pomoci. Ak chcel doposiaľ dlžník podať žiadosť o osobný bankrot, musel najskôr prejsť konkurzným konaním, až potom o jeho oddlžení rozhodol súd, pričom vopred uhradil preddavok 663,88 eur a jeho majetok nesmel byť nižší ako 1.659,70 eur.

Zvýhodnenie však so sebou samozrejme ponesie aj určité povinnosti, napríklad povinné právne zastúpenie, a to buď Centrom právnej pomoci alebo advokátom ním určeným, čo by malo zabrániť tomu, aby sa na dlžníkov spĺňajúcich podmienky na oddlženie, napojili rôzni špekulanti či sprostredkovatelia s ponukou, že ich budú sprevádzať osobným bankrotom a pri tom im zároveň znova požičali, čím by nekonečný kolotoč dlhov a splácania rozhodne pre dlžníkov neskončil.

Čo ak dlžia vám?

Ak ste naopak v pozícii veriteľa, vedzte že úprava počíta i s pohľadávkami, ktoré aj napriek osobného bankrotu budú musieť byť uspokojené v plnej výške. Od trestných sankcií, cez výživné, až po zabezpečenú pohľadávku zo záložného práva.

Čo si počať, keď exekútor zaklope na dvere?

Napriek tomu, že novela Exekučného poriadku nadobúda účinnosť 1. apríla, nemusíte sa báť, že pôjde o prvoaprílový žart, ak sa k vám dostane informácia, že exekučné konania by mali byť férovejšie. A nielen to. Celý systém by mal byť omnoho prehľadnejší a opäť aj jednoduchší. Základom bude, že exekučný súd bude len jeden a bude ním Okresný súd v Banskej Bystrici.

Hlavným zámerom tejto novely je, ako už bolo mnohokrát spomínané, pretrhnutie väzieb medzi veriteľmi a exekútormi. Povrávalo sa, že celý trh ovládalo len zopár exekútorov, čo bolo jednak nefér a jednak častokrát mimoriadne neprehľadné. Možno si v duchu zanadávate, že vás nezaujíma, či je na Slovensku exekútorov 5 alebo 100, podstatnou výhodou však bude, že hoci exekúcie budú jednotlivým exekútorom prideľované elektronicky, nemalo by sa viac stať, aby dlžník musel kvôli svojmu dlhu precestovať za exekútorom cez pol krajiny, a to napríklad len za účelom nahliadnutia do spisu. Taktiež, ak má jeden dlžník exekúcii niekoľko, tieto budú spojené u jedného exekútora.

Ak mali Slováci na niečo ťažké srdce, boli to mnohokrát nekresťanské odmeny exekútorov v exekučnom konaní. Bolo tomu tak samozrejme najmä z pohľadu dlžníka, no ako sa ukázalo, zákonodarca zdieľal rovnaký názor, a preto rozhodol, že odmena sa bude určovať ako percento z vymoženej sumy a zároveň nebude môcť presiahnuť výšku vymáhaného nároku. Do platnosti vstupuje aj tzv. princíp paušálnych nákladov, ktoré budú určené vyhláškou. Náklady na vedenie exekučného konania budú takto predvídateľnejšie ako pre dlžníka, tak pre veriteľa, a to aj v prípadoch neúspešných exekúcií.

To najlepšie na záver

Ako uviedlo Ministerstvo spravodlivosti, novela Exekučného poriadku by mala priniesť riešenie aj v prípade nekonečných exekučných konaní, ktoré sú otvorené častokrát účelovo a dlžníkov zaťažujú často až do dôchodkového veku. V zmysle novej právnej úpravy bude platiť, že ak sa v priebehu 5 rokov v prípade fyzickej osoby alebo 2,5 roka v prípade právnickej osoby nepodarí nič vymôcť, bude môcť súd exekučné konanie zastaviť. 

Pevne veríme, že ak patríte k tým, ktorým dlhové zaťaženie dlhodobo strpčuje život, nájdete v uvedených možnostiach aspoň jednu, ktorá vám sadne na mieru a vďaka ktorej budete môcť dať zbohom nákladným pôžičkám a vysokým splátkam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?