Čo sa vám oplatí viac? Živnosť či s.r.o.?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 28.11.2016 o 12:30 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  1620x

Akú formu podnikania si zvoliť, kedy prejsť zo živnosti na s.r.o. a ako veľmi prehodnotíte vašu voľbu po novoročných zmenách zákonodarcu?

Podnikavcom patrí svet a veľakrát stačí jeden dobrý nápad a máte našliapnuté na úspešný biznis. Pri rozhodovaní medzi živnosťou a eseročkou môžete zaiste na čas zaváhať, odlišné sú už samotné vstupné náklady, nehľadiac na daňové a odvodové zaťaženie. No posudzovať výhodnosť či nevýhodnosť tej - ktorej právnej formy je nevyhnutné vždy individuálne.

Zmeniť či ponechať?

Ak už ste živnostníkom a zvažujete prechod na s.r.o., pravdepodobne sú vašim hnacím motorom predovšetkým peniaze. Peniaze, ktoré zarobíte, no o nič menej i tie, ktoré musíte odviesť. Živnostníci často bojujú práve s vysokými zdravotnými a sociálnymi odvodmi, najmä ak sa ich podnikaniu darí a ich príjem rastie. Rozdiel o koľko a či vôbec na odvodoch prechodom na s.r.o. ušetríte, závisí okrem iného od formy príjmu, ktorý budete v novozriadenej s.r.o. poberať, teda či pôjde o podiely na zisku, či o odmenu za výkon funkcie konateľa, alebo sa zamestnávate vo vlastnej s.r.o. na trvalý pracovný pomer či na dohodu. Pri zisťovaní základu dane z príjmov sa v prípade s.r.o. vychádza zo skutočných nákladov a obchodná spoločnosť musí povinne viesť podvojné účtovníctvo. Ak ste živnostník môžete si uplatňovať paušálne výdavky z príjmov. Rozdiel je i v spôsobe zdaňovania zisku živnostníka a zisku s.r.o., kým živnostník môže uplatniť nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka a daňový bonus, s.r.o. takúto možnosť nemá, nehovoriac o vyššej sadzbe dane a daňových licenciách. Okrem toho výška dane z príjmu pre živnostníka (19%) je nižšia než daň z príjmu eseročky (22%, od 01.01.2017 poklesne na 21%).

Mnohých odradí i sľubovaná zmena zákona o dani z príjmov, v zmysle ktorej si budú môcť od januára živnostníci uplatniť paušálne výdavky až 60%. Pozor, nie pre každého živnostníka bude táto zmena skutočne sľubovať nižšie odvody, ak zarobíte ročne len približne okolo 10.000,- eur, i z dôvodu zvýšenia minimálneho vymeriavacieho základu pre poistné, napokon zaplatíte na odvodoch viac. Tiež je nutné mať na pamäti, že legislatíva upravujúca daň z príjmov, zdravotné poistenie a sociálne poistenie sa veľmi často mení, a preto by táto otázka nemala byť jediným dôvodom prechodu zmeny právnej formy podnikania.

Obrátená strana podnikania alias Ručenie

Nemenej častým dôvodom, pre ktorý je vhodné uvažovať nad prechodom zo živnosti na s.r.o., je nárast podnikania. Rast podnikania totiž predznamenáva i nárast majetku, no na druhej strane aj zvyšovanie záväzkov a zodpovednosti za celé podnikanie. Ak ste živnostník, vaše ťažko zarobené peniažky síce máte stále po ruke, na druhej strane ručíte za záväzky z podnikania nielen obchodným majetkom, ale aj svojim osobným majetkom (ohrozené je tak vaše auto, váš dom, váš nábytok, vaša záhrada aj elektronika, i tie v BSM). Ručenie je teda pri živnosti neobmedzené. Pri s.r.o., ako tomu napovedá už samotný názov – spoločnosť s ručením obmedzeným – je ručenie len obmedzené. Prechodom na s.r.o. prechádza ručenie za záväzky len na spoločnosť a za ich porušenie nemôže byť siahnuté na osobný majetok jej spoločníka.

Nevieš byť sám, nevieš byť sám, sám, v meste sám žiť nechcem, neviem byť sáááám....

Ďalším dôvodom prechodu zo živnosti na s.r.o. môže byť tá skutočnosť, že živnostník už nechce podnikať sám, prípadne chce majetok živnosti navýšiť o nové potenciálne investície. Prechod na s.r.o. spoločné podnikanie viacerých osôb tak výrazne zjednodušuje. Okrem iného, napriek tomu, že je nehodné súdiť knihu podľa obalu, forma s.r.o. pôsobí vierohodnejšie i v očiach prípadných obchodných partnerov.

Suma summarum...pre a proti...cons and pros...

Pri zosumarizovaní, najčastejším dôvodom, ako i najväčšou výhodou prechodu zo živnosti na s.r.o. môže byť (pri najlepšej konštelácii hviezd a za splnenia určitých podmienok) to, že podnikateľovi zostane väčší disponibilný príjem, ako by mu zostal v prípade, ak by ako živnostník odviedol všetky nevyhnutné zdravotné a sociálne odvody a daň z príjmov. Menšou nevýhodou sú vstupné náklady, ktoré pri založení s.r.o. bývajú samozrejme väčšie, obdobne ako rýchlosť založenia, ktorá je pri založení s.r.o. zdĺhavejšia (na druhej strane i tie sa môžu znížiť (príp. založenie urýchliť), ak využijete založenie e-formou). Rovnako je bezpochyby výhodou s.r.o. ručenie za záväzky spoločnosti, ktoré sa obmedzuje len na majetok s.r.o. Rozdiel je aj v prípade daňového a odvodového zaťaženia zisku, kedy zisk vyplatený s.r.o. nepodlieha dani z príjmov, ale 14 % zdravotným odvodom (od 01.01.2017 sa zavádza  zdaňovanie dividend vyplatených fyzickým osobám daňou vyberanou zrážkou vo výške 7 %, pričom už nebudú podliehať zdravotným odvodom), naopak živnostník zo zisku zaplatí okrem dane z príjmov aj zdravotné a sociálne odvody. Využitie možnosti uplatnenie paušálnych výdavkov však môže túto ranu mierne zahojiť. Ak mienite svoje podnikanie rozšíriť, prípadne do neho investovať i financie z iných zdrojov, bezpochyby je pre prípadných investorov vábnejšie prostredie s.r.o.

Risk, je zisk.

Jednoznačná odpoveď na otázku, čo je výhodnejšie, samozrejme, i s ohľadom na individuálnosť podnikateľského prostredia a prístupu ku samotným podnikateľom, neexistuje. Pri povážkach nad prehupnutím zo živnosti na s.r.o. tak nebuďte zbrklý a ak si neviete rady, prekonzultujte výhody a nevýhody tejto zmeny s odborníkom. Na druhej strane, dbajte vždy na to, aby vám neušiel vlak. Úspešný podnikateľ sa obzerá po zmenách; reaguje na ne a využíva ich ako príležitosti. A preto je úspešný ;)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?