Ad absurdum Európskej únie? Budeme platiť za dažďovú vodu?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 14.11.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,28 | Prečítané:  8351x

Kreativita ako i večná nespokojnosť Bruselu nepozná hraníc. Po najnovšom sa mu nepáči, že na Slovensku ešte nie je spoplatnená závlahová voda.

Samozrejmosťou je, že za pitnú vodu z vodovodu treba zaplatiť. Väčšina si už uvedomila, že aj odkanalizovanie a čistenie odpadovej vody je služba, ktorá nie je zadarmo. Ale spoplatnený dar z nebies mnohí považujú za vtip najvyššieho kalibru z veľmi nepodarenej béčkovej komédie. Povedzme si, oprávnene. O to väčšmi, ak nejde o nevydarený prank, ale o skutočnosť. To už potom nie je na smiech, ale skôr do plaču.

Rana pre poľnohospodárov.

Spoplatnenie závlahovej vody najväčšmi pocítia poľnohospodári. Závlahy čerpajú povrchovú vodu z riek a potokov, ktorá by inak zo Slovenska odtiekla, pričom pri zavlažovaní zužitkuvávajú i dážď, ktorý dopadá na strechy budov, alebo na blízke neobhospodarované kopce. Ani dnes nie je zavlažovanie zadarmo, nutné sú samozrejme investície do zavlažovacích systémov, do ich údržby a prevádzky. Po novom však nebude zadarmo ani samotná voda. Čo mnoho pestovateľov považuje za likvidačné. A ohrozenou je tak i celá budúca slovenská potravinová sebestačnosť.

Smrteľná rana pre pestovateľov?

Parlament už schválil novelu vodného zákona, v zmysle ktorej sa zavádza spoplatnenie závlahovej vody pre poľnohospodárov a optimalizujú sa poplatky za odber povrchových a podzemných vôd. Poplatky, ktoré určí vládna vyhláška, za užívanie vôd vrátane poplatkov za odbery podzemných vôd na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy budú príjmom Environmentálneho fondu.

Kto sa chce mať dobre, musí byť pri koryte.

Aj keď sa pri myšlienke spoplatnenia závlahovej vody určite nejeden chytá za hlavu, Ministerstvo životného prostredia malo pri rozhodovaní neľahkú pozíciu. Pokyn zhora znel jasne: nebudú poplatky, nebudú fondy. Na spôsob, koho chleba ješ, toho pieseň spievaj. A motivácia bola veľká. Ak by Slovensko nesúhlasilo s Bruselom, tento by nám zastavil kohútik s financiami z eurofondov, ktoré sú určené na Operačný program životného prostredia. Obhájiť tak novozavedenú povinnosť, ako potrebný krok zosúladenia nášho právneho poriadku s Rámcovou smernicou Európskej únie o vode, už chcelo len dobrého rétora a kvetnatý prejav. A nepomohol ani odpor Slovenskej poľnohospodárskej potravinovej komory. Hold, argumenty z EÚ boli zjavne silnejšie.

Ruža medzi tŕňmi.

Aby konečný efekt nevyznel tragicky, nesie so sebou novela vodného zákona i pár  pozitívnych zmien. Za jednu takú chvályhodnú zmenu treba určite považovať zavedenie nového sadzobníka pokút za znečisťovanie vody. V prípade mimoriadneho znečistenia môže štát uložiť vinníkovi pokutu až 165.000 EUR. Novela má tiež okrem iného odbremeniť používateľov domácich studní, ktorí odoberajú do 15 tisíc kubíkov vody ročne, od platenia za hydrologický prieskum, ktorým sa zisťuje množstvo podzemnej vody, čo im v súčasnosti ukladá vodný zákon. Týmto má zákonodarca v úmysle odbremeniť najmä domácnosti, aby nemuseli mať v súvislosti s odberom vody zo studní zbytočné náklady.

Novinkou sú i prípady, kedy Slovensko poskytne vodu na humanitárne účely, či na pomoc pri núdzových stavoch. Takéto konanie však nesmie zhoršiť stav využitého vodného útvaru a musí byť zachované jeho prednostné určenie na odber vody na pitné účely pre obyvateľov Slovenska.

Podaj prst a…

Raz darmo, peniaze určujú pravidlá. A pravidlá určujú tí, čo majú moc. A ako praví jedno z kultových diel slovenskej literatúry, moc sa môže stať dobrom, moc sa môže stať zlom. Záleží na tom, kto ju používa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?