Odpočúvajú aj vás?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 2.11.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,32 | Prečítané:  7516x

Ono už naše staré matere hovorievali, nastav uši, kde Ti sluší. Lenže zvedavosti, nikdy nie je dosti, nepoznané láka a obrátený hrnček priložený na stene, dávno nie je IN. 

A ani ho netreba. Keď máme niečo oveľa lepšie. Mobilný telefón...

Vedeli ste, že...

...špionáž je po prostitúcii druhé najstaršie remeslo? Že odpočúvanie mobilných zariadení nikdy nebolo ľahšie? A že napadnutie súkromia odpočúvaním mobilného telefónu je podľa nových výskumov teoreticky možné už prostredníctvom využitia čipu, ktorý by mal obsahovať každý moderný telefón? Odpočúvanie už dávno nie je výsadou tajnej služby. Tak akosi menej si strážime svoje súkromie, a tak akosi viac o sebe vypúšťame do éteru. Prostredníctvom mobilu zvlášť.

Nežiadúci konferenčný hovor?

Šum počas hovoru, ozvena, prehrievanie telefónu, prirýchle vybíjanie batérie, bezdôvodné odosielanie dát bez vedomia užívateľa, neželané aplikácie v pozadí, o ktorých ani nevieme. Nemusíte byť viceprezident USA, aby ste sa stali cieľom monitorovania. Nechodievajte na neoverené webové stránky, pozor na verejnú wifi a nechtiac stiahnuté vírusy, neinštalujte do telefónu neznáme softvéry, dbajte na ochranu antivírusovým programom, nenechávajte svoj telefón bez dozoru, aktivujte na svoj smartfón zámok, PIN, šifry, a v prípade podozrenia si dajte telefón prezrieť odborníkmi.

Od koho, od toho, čo Teba do toho?!

Skutočnosť, že sa v súčasnosti pri troške snahy môže každý dostať k odpočúvaniu telefonického hovoru iného, neznamená, že takéto odpočúvanie  mobilného zariadenia je aj legálne. Na ochranu pred odpočúvaním existuje zákon, podľa ktorého sa za legálne prostriedky odpočúvania a zaznamenávania v rámci telekomunikačných činností, považujú informačno-technické prostriedky. Tieto však legálne môže používať len Policajný zbor, Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Colná správa. Pokiaľ teda nie ste jedným z týchto subjektov a nemáte zabezpečený písomný súhlas súdu, do odpočúvania sa radšej nepúšťajte. Nemuselo by sa Vám to vyplatiť. A nie, nenarážame na priskorú starobu z prehnanej zvedavosti.

Nie každý vie, že porušením dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy sa môže dopustiť trestného činu. Kto poruší dôvernosť neverejne prednesených slov alebo iného prejavu osobnej povahy tým, že ho neoprávnene zachytí záznamovým zariadením a takto zhotovený záznam sprístupní tretej osobe alebo ho iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach, tomu hrozí trest odňatia slobody.

Nemožno vylúčiť ani občianskoprávne žaloby. Občiansky zákonník vrámci ochrany osobnosti dáva osobitný priestor ochrane súkromia, pod ktorú patrí aj nechcené odpočúvanie, najmä s vyhotovením zvukového záznamu bez súhlasu danej osoby, kedy Vám okrem zákazu neoprávnenej činnosti hrozí i úhrada nemajetkovej ujmy.

Nie je dôkaz ako dôkaz!

Čo v prípade, ak ste vyhotovili záznam z odpočúvania bez vedomia dotknutej osoby, a tento chcete použiť ako dôkazný prostriedok v právnom spore? V trestnom konaní nemožno takýto dôkaz použiť. Jedná sa totiž o dôkaz získaný nezákonným spôsobom a orgány činné v trestnom konaní, či súd, hodnotia iba dôkazy získané zákonným spôsobom. V občianskoprávnom konaní takýto dôkaz na podporu svojich tvrdení možno predložiť, je však na uvážení súdu, či ho bude brať do úvahy.

Rada nad zlato?!

Pozor na telefón bez dozoru, pozor na všakovaké špionážne aplikácie, smartfóny bez zámku, chýbajúci antivírus, a samozrejme ústa. Nie nadarmo na hovorí, neotváraj na každý buch vráta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kultúrna vojna sa začala, konzervatívci sa pridali k fašistom

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

TECH

Ako vyzerá reálne zloženie prírody? Krava, ďalšia krava a ešte jedna krava

Od vzniku ľudstva zmizlo 83 percent z cicavcov.


Už ste čítali?