Absolútny zákaz herných automatov! V krčme posedíte už len pri pive.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 17.10.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  13662x

Zo Slovenska Las Vegas nebude. Ba ani Monte Carlo. Patologickí hráči dostanú na frak a rovnaké ovocie vám padne už len pri jesennej oberačke v sade.  

Ministerstvo financií predložilo do pripomienkového konania návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o hazardných hrách. Cieľ je prostý - eliminovať prístup k hazardu osobám žijúcim z dávok v hmotnej núdzi, a tiež patologickým hráčom. Ak novelu schváli parlament, účinnosť nadobudne v januári 2017.

Pozornému oku zaiste neuniklo, že počet herní na Slovensku rastie. Ako húb po daždi. To so sebou prináša nielen stúpajúci počet gamblerov, ale aj nárast občanov búriacich sa proti vzniku herní v obciach a mestách petíciami. Kazí to výchovu, je to návykové, a okrem iného to ide do peňazí. Stopku tak dostali herne na základe petície napríklad v Levoči.

Nie ste náhodou na čiernej listine?

Novela zavádza register osôb, pre ktoré sa hranie hazardných hier stane tabu. V tomto zozname osôb, ktorým sa hazard úplne zakáže sa ocitnú ľudia poberajúci dávky v hmotnej núdzi (do registra ich budú nahlasovať úrady práce), ďalej to budú liečiaci sa závislí hráči (do registra ich nahlásia príslušné liečebné zariadenia). Samozrejmosťou je úplný zákaz vstupu do herní osobám mladším ako 18 rokov. Skrytý cynizmus zákonodarcu badať napokon v poslednej kategórii, ktorá uzatvára kruh ,,nevítaných“, nakoľko túto tvoria osoby, ktoré sa do tohto registra nahlásia dobrovoľne. Ak sa teda po celý život márne snažíte niekam patriť, nech sa páči, tento zoznam vám to umožní. Preukazovať sa budete občianskymi preukazmi.

Vzbura podnikateľov?!

Niet divu, že prevádzkovatelia herní prejavujú značné rozhorčenie v súvislosti s navrhovanou novelou. Na prevádzkovanie herne v súčasnosti stačí mať päť hracích automatov. Podľa novely ich už bude musieť byť minimálne dvanásť. Ďalšou novinkou je absolútny zákaz umiestňovať hracie automaty v reštauráciách a pohostinstvách. Taktiež budú herne musieť prestať s lákaním osôb na hazardné hry svetelnými či inými reklamami, alebo ponúkaním alkoholických nápojov. Herne sa budú musieť popasovať aj s nárastom daní. V súčasnosti predstavuje daň z jedného hracieho automatu 5.000,- eur. Podľa novely má táto suma stúpnuť do výšky 5.500,- eur. Aby toho nebolo málo, pokuta až do výšky 500.000,- eur hrozí tým herniam, ktoré opakovane porušia zákon. Za účelom adaptácie sa prevádzkovateľov herní na pripravované zmeny im Ministerstvo financií SR povolí prechodné obdobie v rozsahu dvoch rokov. Keďže novela má byť účinná od januára 2017, prevádzkovatelia sú povinní do roku 2019 okrem iného zabezpečiť všetky hracie automaty čítačkami občianskych preukazov. Týmto spôsobom bude možné zistiť, či sa daná osoba nachádza v registri osôb, ktoré majú hranie hazardných hier zakázané. V predmetnej dvojročnej lehote taktiež budú musieť byť hracie automaty odstránené z reštauračných zariadení, t. j. automaty sa budú môcť vyskytovať už len v herniach za týmto účelom podnikajúcich.

Fičúri z finančného?

Majitelia herní budú musieť byť naozaj obozretní. Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky, colné a daňové úrady budú totiž v zmysle novely vykonávať dozor nad dodržiavaním zákona, pričom osoby vykonávajúce daňovú kontrolu budú mať po novom v kompetencii vstupovať do herní „natajnáša“, vydávajúc sa za bežných hráčov.

Koniec nelegálnym stránkam

Novela neostala nič dlžná ani hráčom ,,domasedom“ a zamerala sa i na nelegálne online stávkovanie. Regulácia má spočívať v tom, že sa zablokuje prístup na webstránky, ktoré prevádzkujú nelegálny online hazard. Takýto postup je zavedený už v sedemnástich štátoch Európskej únie a v Nórsku. Novinkou má byť taktiež zakotvenie povinnosti bankám blokovať platby nelegálnym online kasínam.

 

Už starí Rimania vedeli, že ak dáte ľuďom chlieb a hry, budú spokojní. Ťažko predpokladať, čo nastane v prípade, ak im tie hry vezmete. Na jednej strane prevádzkovatelia kasín a krčiem zaiste nie sú nadšení. Na strane druhej, buďme optimisti. Horšie by bolo, ak by dostal zákaz ten chlieb. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?