Konečne - exekúcie po troch rokoch skončia

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 3.10.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  14262x

Ak všetko pôjde podľa plánov, nemožno to vylúčiť. A náhoda vraj pomáha tým, ktorí sú na ňu pripravení. Na pováženie však je, ktorej strane. Lebo náhoda za nič neručí. A pocit skrivodlivosti niektorých veriteľov by sa dal krájať.

Ak ste dlžník a dostali ste sa do kolotoča nekonečných exekúcií, alebo máte veľké úverové zaťaženie a prenasledujú Vás obavy z platobnej neschopnosti, budete to vidieť inak. Zvlášť potom, ako vo Vás vzplanie nová nádej, že Vás možno raz nebudú prenasledovať všade prítomné oči exekútora, tak ako to umožňuje súčasná právna úprava. Zákonodarca totiž rozhodol, že hon na čarodejnice, bude mať po novom obmedzenú lehotu.

Nové pravidlá pre každého! Pre dlžníka, pre veriteľa aj exekútora.

Pripravovaná novela Exekučného poriadku, ktorá by po jej schválení mala s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpiť do účinnosti už začiatkom budúceho roka, prinesie niekoľko významných zmien. Tie na prvý pohľad posilnia práva povinných, teda dlžníkov, hoci oficiálnym cieľom majú byť efektívnejšie exekúcie, dostupnejší osobný bankrot a rýchlejšie vymáhanie nárokov na súdoch. Bodaj by. Aj keď trpkosť medu okolo úst u nás nie je novinkou. A skúsenejší by povedal, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ale kritiky si zákon ešte užije, začiatky si vyžadujú nádej a očakávania. Aj keď cez prižmúrené oči.

Jeden za všetkých...

Po novom by mal na Slovensku fungovať už len jediný exekučný súd, a to Okresný súd Banská Bystrica. Tento by mal so súdnym exekútorom v súlade so zákonom o e-Governmente komunikovať výhradne elektronicky, vrátane elektronického doručovania súdnych rozhodnutí a všetkých písomností súdu. Návrh na výkon exekúcie si budete môcť podať tiež sami, prostredníctvom elektronických formulárov, ktoré sprístupní Ministerstvo spravodlivosti na svojom webovom sídle. Postupnej elektronizácii sa tak nevyhneme ani v tejto oblasti (šikovný návod k využívaniu elektronických schránok, sme Vám čiastočne predstavili v rámci predošlého článku). Ak však oprávnený, resp. jeho zástupca nemá aktivovanú elektronickú schránku, môže návrh podať aj prostredníctvom ktoréhokoľvek súdneho exekútora.

Nestrannosť a férovejší prístup v exekučnom konaní?!

Ak ste si už s exekúciami čo – to preskákali, určite ste neraz čelili situácii, kedy exekútor poverený Vašou exekúciou sídlil niekde na konci sveta. Voľba totiž spočívala vo výbere oprávneného. Vzdialenosť tak bola veľká, komunikácia zložitá. Od januára si však veriteľ svojho exekútora sám nevyberie. Obdobne ako v prípade súdnych konaní, zodpovednosť prevezme náhoda a elektronický systém. Isté bude len sídlo v kraji, v ktorom máte ako povinný trvalý pobyt (prípadne sídlo, ak ste právnická osoba). Náhodný elektronický výber by mal byť významným krokom vpred. Zaručiť by totiž mal väčšiu nezávislosť súdneho exekútora a výrazné zníženie priestoru pre korupciu, klientelizmus či neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi.

Jedinou výnimkou z režimu náhodného prideľovania exekučných vecí, by mal byť prípad podania návrhu na vykonanie exekúcie proti povinnému, proti ktorému je vedená exekúcia, v ktorej už súd udelil poverenie niektorému z exekútorov. V tom prípade sa každá ďalšia exekučná vec proti tomu istému povinnému pridelí tomu exekútorovi, ktorý už vykonáva skôr začatú exekúciu. Úmysel tkvie v znížení nákladov exekúcie a vytvorení predpokladov pre zahájenie procesu oddlženia alebo vyhlásenie konkurzu na majetok povinného ako dlžníka.

Okrem cestovných výdavkov, si však touto významnou zmenou vzalo Ministerstvo spravodlivosti za prioritný cieľ i regulovať „trh exekúcií“, pričom túto iniciatívu uvítali i samotní exekútori. Náhodným výberom sa totiž zníži pravdepodobnosť akejkoľvek väzby medzi exekútorom a veriteľom, čoho výsledkom by mala byť najmä nestrannosť, ale aj rovnocennejšie postavenie veriteľa a dlžníka.

Čerešnička na torte alebo Ako sa z navždy stalo dočasne.

Problémy nechodia po horách, ale po ľuďoch. Nejeden skončil bez príjmu a jeho finančné problémy vyústili do exekúcie. A tá trápila dlhé roky, lebo kým dlžník bez majetku a zdokladovateľného príjmu nesplácal svoj dlh, pohľadávka rástla a exekútor vyčkával až sa príjem objaví a na tento siahne. Ako na Godota. Hoci aj navždy. Lebo mohol. V zmysle novej právnej úpravy mu však vyčkávanie úspech neprinesie. Stimulom by tak mal byť čas, lebo kto neskoro chodí, veľa nevymôže. Pokiaľ totiž nebude možné vykonať exekúciu z dôvodu nemajetnosti povinného v stanovenej lehote, exekučné konanie bude zastavené. U fyzických osôb tak bude možné zastaviť exekúciu do 3 rokov a pri právnických osobách do 1,5 roka od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku. Očakávaným dôsledok tejto úpravy tak bude hromadné zastavenie nielen exekúcií začatých po roku 2017 (pri splnení vyššie uvedenej podmienky márneho uplynutia času), ale i väčšiny starších exekúcií (pri právnických osobách v prípade exekúcií začatých pred 30.06.2015 a pri fyzických osobách zastavenie exekúcií začatých pred rokom 2014).

Pri právnických osobách však takéto zastavenie nezostane bez následkov. Pokiaľ bude právnická osoba dlhodobo platobne neschopná, zo zákona bude musieť zaniknúť. Upovedomenie o zastavení exekúcie zverejní exekútor v Obchodnom vestníku a následne po uplynutí 6 mesačnej lehoty registrový súd vymaže obchodnú spoločnosť bez likvidácie z obchodného registra, ak ohľadom nej neprebieha konkurzné konanie.

Oči pre plač tak ostanú veriteľom, ktorí buď vymôžu svoju pohľadávku rýchlejšie alebo vôbec, a potom im okrem nevymožených pohľadávok, ostane i povinnosť uhradiť trovy zastavenej exekúcie. Miernou náplasťou môže byť možnosť podať proti upovedomeniu exekútora o zastavení exekúcie pre nemajetnosť povinného, opravný prostriedok (námietky). Ako tiež vyplýva z vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania, ukončenie exekúcie pre nemajetnosť nie je res iudicata a nebráni opätovnému podaniu návrhu na vykonanie exekúcie v premlčacej dobe vzťahujúcej sa na príslušný exekučný titul.

By the way...

Zmena sa dotkne i prípadného odkladu exekúcie, o ktorom už nebude rozhodovať oprávnený tak, ako tomu bolo doposiaľ, ale výhradne exekútor. Novinkou sú i ustanovenia o centrálnej evidencii exekúcií, ktorá má slúžiť ako zdroj aktuálnych informácií o stave prebiehajúcej exekúcie. Za jej aktuálnosť bude zodpovedať exekútor.

Ak bude novela v parlamente schválená, je isté, že exekučné konanie pre nemálo dlžníkov získa „ľudskejšiu tvár“. Exekútori budú veriť v zjednodušený a efektívnejší proces. Akurát tí veritelia...ach, tí veritelia...keď tá náhoda za nič neručí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?