Tlačíte reklamné letáky? Používate vizitky? Toto vám hrozí, ak nie ste registrovaní.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 6.9.2016 o 12:30 | Karma článku: 9,78 | Prečítané:  4654x

Vedeli ste, že zákon o odpadoch sa nevzťahuje len na tých, ktorí podnikajú v oblasti nakladania s odpadmi, ale i na bežných podnikateľov, napríklad aj na vás, ak si tlačíte letáky, brožúry či zvesela rozdávate firemné vizitky?

S účinnosťou nového zákona o odpadoch badať u podnikateľov značný nárast povinností. A hoci sa nový zákon používa už viac ako pol roka, mnohí sa domnievajúc, že ich sa nová právna úprava netýka, opakovane dopúšťajú prehreškov, za ktoré im hrozia nemalé sankcie. Zákon totiž nekladie bremeno zodpovednosti len na tých, ktorí podnikajú v oblasti nakladania s odpadmi, ale i na tzv. výrobcov neobalových výrobkov. Za výrobcu neobalových výrobkov sa tak po novom môže považovať aj bežný podnikateľ, ktorý sa rozhodne vytlačiť vizitku, reklamný leták, propagačný materiál či brožúru. Teda aj vy!

Kuchár, účtovník, automechanik? Kedy sa na vás vzťahujú nové povinnosti?

Či sa na Vás ako na podnikateľa vzťahujú povinnosti vyplývajúce z nového zákona, závisí od skutočnosti, či Vás možno označiť za tzv. výrobcu neobalových výrobkov, teda výrobkov, ktoré súčasne spĺňajú všetky nasledovné znaky, a to že: nie sú obalom alebo nie sú určené na balenie, ďalej odpad z týchto výrobkov bude tvoriť súčasť komunálneho odpadu, a zároveň patria do presne špecifikovanej skupiny výrobkov v zmysle ust. § 73 zákona (a teda výrobky z plastov pozostávajúcich z materiálu a výrobky z plastov pozostávajúcich z materiálu polyetylén, polypropylén, polystyrén, polyvinylchlorid alebo polyamid, papier a lepenka, dovezené výrobky z papiera a lepenky vrátene polygrafických výrobkov (okrem hygienického a sanitárneho papiera, výrobkov z papiera používaných na hygienické a sanitárne účely, cigaretového papiera, karbónového kopírovacieho papiera, filtračného papiera, papiera a lepenky na výrobu dechtovaného alebo asfaltovaného papiera, cenín), sklo vrátane tabuľového obločného skla, a napokon viacvrstvové kombinované materiály vyrobené na báze lepenky; kompletný zoznam výrobkov považovaných za neobalové výrobky, je uvedený v prílohe č. 16 vyhlášky č. 373/2015 Z. z.). Podnikateľovi následne vznikajú povinnosti vzťahujúce sa na výrobcov neobalových výrobkov, ak zároveň v rámci svojej podnikateľskej činnosti uvedie neobalový výrobok na trh (uvedením na trh sa rozumie prvé dodanie neobalového výrobku z etapy výroby, cezhraničnej prepravy z iného členského štátu do SR alebo dovozu z iného ako členského štátu do SR do etapy distribúcie, spotreby alebo používania na trhu SR v rámci podnikateľskej činnosti za poplatok alebo bezplatne).

Keď to chceš poriadne, urob si to sám!? Len aby sa Ti to nepredražilo!

Samozrejme k podnikaniu reklama a s ňou súvisiace pretláčanie vlastných produktov a služieb na trh bez akýchkoľvek výhrad patrí. Jasnou je i tá skutočnosť, že počiatočný nedostatočný kapitál môže byť strojcom myšlienky robiť si reklamu takpovediac, doma na kolene. Už menej jasnou je vedomosť, že možnosť tlačiť si sám vlastné propagačné materiály, ide ruka v ruke s povinnosťou podať žiadosť o registráciu na Ministerstve životného prostredia SR, ako i povinnosťou uzatvoriť s niektorou z firiem, ktoré majú povolenie na spracovanie odpadu zmluvu, a tejto za odvoz odpadu, ako inak, platiť nemalé poplatky. Povinnosťou každého podnikateľa, ktorý si vytlačí vizitky, brožúry, letáky, knihy, a pod., je totiž okrem iného, zabezpečiť zber, prepravu, zhodnotenie, recykláciu a zneškodnenie odpadov z týchto materiálov. I tieto majú svoju životnosť, a skutočnosť, že raz skončia v koši, je zrejmá. A tak vytlačenie aj pár kusov letákov na vlastnej tlačiarni, razom môže podnikateľa vyjsť poriadne draho.

Dôveruj, ale preveruj!

Ak sa domnievate, ako dobre so systémom vybabrete, keď sa povinností a poplatkov vyplývajúcich z povinnej registrácie zbavíte tým, že si dáte vizitky, letáky, či iné propagačné materiály tlačiť niektorou z tlačiarenských firiem, oslavy ešte nakrátko oddiaľte. Buďte obozretný. Predmetné prenesenie zodpovednosti totiž neplatí en bloc. Za istých okolností sa môže aj podnikateľ ako distribútor svojich propagačných materiálov stať výrobcom neobalového výrobku, aj keď ich v skutočnosti nevyrába. Ak totiž firma, ktorá mu letáky tlačí nebude zapísaná v registri výrobcov neobalových výrobkov, vzťahujú sa všetky povinnosti výrobcu neobalových výrobkov na objednávateľa. Teda rovnako, ako keby ste si propagačné materiály vytlačil sám na vlastnej tlačiarni. Prevencia je na nezaplatenie, preto si vždy overte ešte pred samotnou objednávkou, či je firma, ktorej ste do rúk zverili váš papierový marketing, registrovaná, alebo to ostane na vás, a sám sa budete musieť registrovať ako výrobca neobalových výrobkov a uzatvoriť zmluvu s firmou zabezpečujúcou spracovanie odpadu z týchto propagačných materiálov. Aby sa vám ten marketing napokon niekoľkonásobne nepredražil.

Suma summarum...

Poďme si to zhrnúť. Ak vám teda registrovaná tlačiarenská spoločnosť na objednávku vytlačí reklamné letáky, či vizitky, ktoré vy následne distribuujete potenciálnym zákazníkom, môžete si vydýchnuť, za výrobcu  neobalového výrobku sa považuje táto spoločnosť. Ak však tlačíte propagačný materiál, ktorý potom prikladáte napr. k odosielanému objednanému tovaru svojim zákazníkom, sám alebo prostredníctvom neregistrovanej tlačiarenskej spoločnosti, a zároveň nepreukážete, že obal nebude komunálnym odpadom, odporúčame dôkladne si preštudovať zákon o odpadoch, nakoľko sa z vás automaticky stáva výrobca neobalového výrobku, a ste okrem registrácie povinný plniť ďalšiu haldu povinností, ako je plnenie informačnej povinnosti vo vzťahu k verejnosti a k spracovateľovi odpadu z neobalových výrobkov, či zabezpečenie nakladania s odpadom, a pod.

Ak si chcete svojpomocne tlačiť niekoľko reklamných letáčikov, prípadne spolupracovať s firmou, ktorá nie je registrovanou, postup je jednoduchý. Najskôr musíte uzavrieť zmluvu so spoločnosťou zabezpečujúcou systém združeného nakladania s odpadmi z neobalových výrobkov, následne túto zmluvu priložiť k žiadosti o zápis do registra výrobcov neobalových výrobkov a až po vašom zápise zvesela tlačiť a rozdávať papierovú reklamu, hoci aj do domácností v blízkom okolí. Pri tejto, už len na počutie namáhavej procedúre si zaiste každý podnikateľ dôsledne zváži pre a proti.

Pokute sa nevyhnete!

Ak je vám administratíva cudzia, s registrovanou tlačiarenskou firmou nespolupracujete, no letáky tlačíte i napriek tomu, že do registrácie sa ani sám nehrniete, buďte pripravený na pokutu vo výške od 1.200,- do 120.000,- eur. V rovnakom rozsahu vám bude uložená pokuta aj vtedy, keď neuzatvoríte platnú zmluvu so spoločnosťou zaoberajúcou sa nakladaním s odpadmi z vizitiek, reklamných letákov, katalógov a obdobných neobalových výrobkov, pokiaľ tieto dodávate svojim zákazníkom, či ak nebudete schopný preukázať, že neobalové výrobky vami uvádzané na trh nebudú po ich spotrebe tvoriť súčasť komunálneho odpadu. Nuž a pri takýchto sankciách vás staré známe ,,neznalosť zákona neospravedlňuje“, zaiste zabolí hneď niekoľkokrát.

O tom, ako novela zákona o odpadoch ovplyvní nakupovanie aj bežných smrteľníkov, už nabudúce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?