Kam s videozáznamom, ak natočíte zlodeja? Na facebook určite nie!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 25.7.2016 o 12:31 | Karma článku: 10,36 | Prečítané:  10328x

Natočili ste zlodeja pri vlámačke? Nehrajte sa na Spielberga! Aby ste to napokon neboli Vy, kto bude platiť vzniknutú škodu.

Dovolenková sezóna v plnom prúde, opustené domy lákajú nepozvaných návštevníkov, a Vy v snahe uchrániť svoj majetok, spoliehate sa na spustený alarm a kamerový systém. Ak už aj neuchráni pred prípadným zlodejom, aspoň budete mať v rukách rukolapný dôkaz, ktorým páchateľa usvedčíte. V zásade áno, ak budete postupovať správne. Ak sa totiž domnievate, že ako zhotoviteľ tohto kamerového záznamu máte výsostné právo na jeho zverejnenie, hoci aj na sociálnych sieťach za účelom rýchleho dolapenia zlodeja, veľmi sa mýlite. Legislatíva nemusí mať pre Vaše share-ovanie, nech už je úmysel akýkoľvek, porozumenie. Zásada, v zmysle ktorej práva jedného končia tam, kde začínajú práva druhého, platí totiž i v tomto prípade, a áno, i v prípade páchateľa. V tomto prípade pôjde o právo na ochranu osobnosti.

Niečo z praxe alebo Nevedomosť neospravedlňuje!

Predstavte si situáciu. Máte svoj dom monitorovaný kamerovým systémom. Jedného dňa Vás vykradnú. Kamerový záznam zachytí páchateľa. Vy sa v snahe jeho čo najrýchlejšieho dolapenia rozhodnete využiť masovosť sociálnych sietí a zverejniť tento záznam na nástenke svojho profilu, pretože v dobrej viere očakávate, že Vaši známi, prípadne známi Vašich známych, snáď pri priaznivej konštelácii hviezd a niekoľkonásobnom zdieľaní páchateľa spoznajú a Vy ho tak budete môcť usvedčiť na polícii. Pri horšej konštelácii hviezd páchateľa dolapíte, no budete to napokon Vy, koho budú ťahať po súdoch. Prečo? Pre zásah do osobnostných práv páchateľa, ktorých ste sa dopustili tým, že ste bez jeho súhlasu zneužili a neoprávnene zverejnili jeho osobné údaje. Presne takto pochodil občan Českej republiky, ktorý záznam zo svojho kamerového systému, zachytajúci cudziu osobu na jeho pozemku, postoval na Facebook-u. Súd mu za toto konanie vyrubil pokutu vo výške 5.000,- českých korún. Ako je to možné? Súd totiž po vykonaní testu proporcionality dospel k názoru, že záujem na ochrane majetku poškodeného vlastníka, nesmie prevýšiť záujem na ochrane osobných údajov páchateľa krádeže zachyteného kamerovým systémom (áno, v zmysle zákona o ochrane osobných údajov, fyzická podoba osoby spadá pod osobné údaje: Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu).

Zákony v tom majú jasno! A Vy?

Podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka ust. § 11, fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. Zákon ďalej uvádza, že písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením. Takéto privolenie nie je potrebné len v tom prípade, ak sa tieto záznamy vyhotovia a použijú na úradné účely na základe zákona, prípadne na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby, ktorej podoba je zaznamenávaná. Ak teda zverejníte videozáznam páchateľa na súkromné účely napr. i prostredníctvom sociálnej siete, dopúšťate sa zásahu do jeho osobnostných práv, a tento sa následne môže domáhať odškodnenia i prostredníctvom súdu. A to, že bude úspešný, nemožno vylúčiť. Skôr naopak.

Nie ste Monk, nehrajte sa na detektíva!

Či už ste podnikateľom, ktorý kamerovým systémom monitoruje svoju obchodnú prevádzku, alebo len fyzickou osobou, ktorá chce mať kontrolu nad svojím majetkom, určite by Vám mali byť známe aspoň základné zásady používania kamerového systému. Majte na pamäti, že všetky informácie, ktoré zozbierate vo forme kamerových záznamov nemôžete šíriť prostredníctvom internetu. Kamerový záznam bez súhlasu dotknutej osoby, môžete použiť výhradne na vyššie uvedené účely stanovené zákonom, a v prípade, ak zachytávajú priestupok, či trestný čin, poskytnúť tieto nahrávky orgánom činným v trestnom konaní, na účely vyšetrovania.

Najskôr polícia, potom TV...

Ak večer v televíznych novinách vidíte reportáž, ktorej súčasťou je premietnutie záznamu z bezpečnostnej kamery a zároveň výzva polície na pomoc s dolapením páchateľa, vedzte, že v tomto prípade je zverejnenie oprávnené. Na tento prípad sa totiž vzťahuje ustanovenie § 15 ods. 7 zákona o ochrane osobných údajov, ktorý hovorí, že priestor prístupný verejnosti možno monitorovať len na účely ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality, narušenia bezpečnosti štátu, ochrany majetku alebo zdravia, a to len vtedy, ak je priestor zreteľne označený ako monitorovaný. Monitorovaný priestor je prevádzkovateľ povinný zreteľne označiť bez ohľadu na to, či sa snímaný obraz alebo zvuk zaznamenáva na nosič informácií. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak. Polícia, či prokuratúra, ako orgány činné v trestnom konaní, teda v zmysle zákona následne môžu požiadať širokú verejnosť o pomoc s dolapením páchateľa i prostredníctvom zverejneného videozáznamu v televíznych prijímačoch. Vy potom takýto zverejnený TV záznam v úmysle pomôcť môžete zdielať na sociálnej sieti, postup však nesmie byť opačný, a teda nemožno sa najskôr obrátiť na priateľov na FB, a až následne na kompetentné orgány.

Čo keď sa ocitnete na druhej strane rieky?

Čo v prípade, ak ste to Vy, koho zachytila priemyselná kamera na prechádzke v parku? Máte právo domáhať sa ochrany svojej osoby? Za akých okolností možno konštatovať, že došlo k zásahu do Vašich osobnostných práv a k porušeniu zákona na ochranu osobných údajov? Akékoľvek neoprávnené zverejnenie a šírenie Vašej podobizne formou fotografie alebo audiovizuálneho záznamu bez Vášho výslovného súhlasu zákon zakazuje, pokiaľ tieto neslúžia na úradné účely, na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo, samozrejme i tu platí, že tieto nesmú byť použité v rozpore s Vašimi oprávnenými záujmami. Ak však niekto bez Vášho súhlasu alebo napriek Vášmu nesúhlasu šíri Vašu podobizeň, napríklad i na sociálnych sieťach, a nereaguje ani na Vaše výzvy o ich stiahnutie, máte právo domáhať sa ochrany Vašej osobnosti súdnou cestou, obzvlášť ak Vám takýto zásah do súkromia spôsobil spoločenskú ujmu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?