Absurdný diktát z Bruselu: Koniec domácich spotrebičov, bez ktorých už nevieme fungovať?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 11.7.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  10561x

Po nariadeniach ohľadom zákazu klasických žiaroviek, neekologických elektrických rúr, vysávačov s príkonom silnejším ako 1600 wattov, či krivých uhorkách, prišli na rad kosačky. Tie budú po novom podliehať emisným limitom...

Brusel rozhodol o tom, ako budete kosiť trávnik!

...rozhodol o tom Európsky parlament, ktorý dňa 5. júla tohto roku schválil návrh nariadenia o požiadavkách na emisné limity a typové schválenie spaľovacích motorov necestných pojazdných strojov. Táto právna regulácia sa teda týka strojov poháňaných spaľovacím motorom, ktoré nie sú určené na cestnú dopravu. V odôvodnení predmetného návrhu nariadenia sa uvádza: „Do kategórie necestných pojazdných strojov patrí široké spektrum spaľovacích motorov namontovaných v strojoch počnúc ručne držanými zariadeniami, stavebnými strojmi a výrobných súprav až po generátorové agregáty, rušne a plavidlá vnútrozemskej vodnej dopravy. Tieto motory významne prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia a sú zodpovedné za približne 15 % emisií oxidu dusnatého (NOx) a 5 % emisií tuhých častíc v rámci EÚ.“ Suma summarum, EÚ v záujme vyššieho dobra a na ochranu životného prostredia bojuje proti emisiám, ktoré vypúšťame do ovzdušia. Znižovaním emisných limitov, výkonov, či nariaďovaním konkrétnych typov prístrojov, ktoré spĺňajú stanovené kvóty. Netreba si však úfať nad vysokou trávou. Ešte vždy sa dajú zohnať kosy a kosáky (riešenie otázky rozsahu ich zakrivenia doposiaľ nijakým návrhom preložené nebolo :)).

Pri kosačkách neostali...

Predmetné nariadenie sa však nedotkne len už spomínaných kosačiek. Emisným normám budú, okrem iného, podliehať aj motorové píly, krovinorezy, generátory, snežné skútre, štvorkolky, buldozéry, lokomotívy, riečne plavidlá s výkonom nad 37 kW a ďalšie. Nariadenie stanovuje presné limity emisií oxidov dusíka, oxidu uhličitého, uhľovodíkov a pevných častíc v závislosti od typu a výkonu motora. Hoci sa jedná o široké spektrum zariadení, ktoré bežne používame, podľa vyjadrení europoslancov sa však fyzické osoby nemajú čoho obávať. Nariadenie sa totiž primárne vzťahuje na podnikateľov – dodávateľov a výrobcov, ktorí budú nútení svoje výrobky prispôsobiť novým požiadavkám. Týkať sa to však bude až výrobkov uvedených na trh v nasledujúcich rokoch, nakoľko v zmysle nariadenia budú výrobcovia povinní prísnejšie limity spĺňať „až“ od roku 2018, resp. 2019.

Zníženie nákladov, či regulácia ako šikana?

Nik s istou dávkou predvídavosti by nemohol očakávať, že by samozvaná vojna EÚ proti neúsporným domácim spotrebičom, ostala by pri jednej bitke s kosačkami. Už dnes je známy fakt, že sa Európska komisia pripravuje do ofenzívy s neúspornými rýchlovarnými kanvicami, hriankovačmi a fénmi. Na zozname sú aj neekologické mrazničky, výťahy, sušiče rúk, mobilné telefóny, počítače, televízory alebo nápojové automaty.

Revolúcia (ešte aj) v sexe?

Hoci nejde o spotrebiče, s istým druhom výkonu to zaiste súvisí, a preto si EÚ vzala na paškál aj erotické pomôcky, či výstrednú spodnú bielizeň. Ak tieto vyhľadávate, dosť možné, že si na ne časom budete musieť nechať zájsť chuť. Európska únia chce totiž údajne tiahnuť aj proti používaniu týchto doplnkov. Dôvod je prostý. Nebezpečné chemikálie, ktoré vám môžu privodiť viac sexuálnych problémov ako rozkoše. Sexuálne hračky a dokonca aj oblečenie môže podľa Bruselu obsahovať nebezpečnú zlúčeninu, ktorá ničí plodnosť. Podľa Európskej komisie ide o ftaláty, zmäkčovadlá plastov, ktoré sú podľa expertov spojené s nepriaznivými zdravotnými účinkami, vrátane reprodukčným problémov u dospelých a nižšieho IQ u detí. A také zaiste nechceme. Ochrana ...  životného prostredia a zdravia by mala byť základ. A predkladané návrhy (nielen) v rámci Bruselu, hoci pripodobňujúce až nadmernú reguláciu do obyčajných životov obyčajných ľudí, sem-tam v duchu ,,iniciatívny *** horší ako triedny nepriateľ“, snáď z dlhodobého hľadiska význam majú. Úfame sa. Aj keď sa často, najmä pri dlhom vysávaní so slabým vysávačom, stávajú, ktovie prečo, terčom kritiky a výsmechu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?