Dieťa už násilím neodoberiete.

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 4.7.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,78 | Prečítané:  4570x

O jednom dieťati, dvoch rodičoch, niekoľkých úradníkoch, plači, násilí, mnohom kriku, traume a nulovej empatii. Alebo o tom ako sa veci riešia v hodine dvanástej. Ak aj nie päť minút po polnoci.

Odoberanie detí na základe súdneho rozhodnutia z domáceho prostredia či školských zariadení má od piatka 1. júla nové pravidlá. Do platnosti totiž vstupuje vyhláška, ktorá výkon odobratia dieťaťa upravuje. Nanešťastie sa tak stalo až po medializovaných prípadoch, keď deti za asistencie súdu, polície a sociálnych pracovníkov odobrali násilím, proti ich vlastnej vôli.

Jedna lastovička leto nerobí. Alebo žeby predsa?!

Dnes už je evidentné, že prípad malého Marca, ktorý v uplynulom období otriasol širokou slovenskou verejnosťou, nemal dopad iba na zamestnancov, ktorí boli poverení výkonom rozhodnutia súdu. Násilné odvedenie malého chlapca z vyučovania pred očami jeho spolužiakov a učiteľky bolo pre verejnosť nielen veľkou mediálnou témou, no i spúšťačom uverejnenia ďalších obdobných prípadov, kedy účel nesvätil prostriedky a záujem, ktorý mal byť ústredným bodom, bol v konečnom dôsledku chránený najmenej. Zlyhanie ľudského faktora a rezervy legislatívy vedia ruka v ruke napáchať veľa škody. A ešte viac jej spáchajú, ak sa zamietnu pod koberec. Je preto veľkým pozitívom, že v tomto prípade to tak nebolo. Hoci, ruku na srdce, kto by úprimne čakal prijatie významných legislatívnych zmien?

Kde je vôľa, tam je cesta! Alebo o tom ako jedno dieťa svojim plačom zobudilo ministerstvo...

Napriek tomu, že nebýva zvykom, aby náš zákonodarný orgán i v praxi reagoval na medializované problémy obyčajných ľudí, prípad malého Marca zrejme obmäkčil nejedno úradnícke srdce. Výsledkom bolo niekoľko legislatívnych zmien, ktoré sa pretavili do návrhu vyhlášky upravujúcej výkony rozhodnutí vo veciach maloletých, ktorá plynule nadviazala na veľkú reformu občianskych procesných kódexov, ktoré spolu nadobudli účinnosť 01.07.2016.

Aplikačné problémy praxe a princípy, ktoré mala prax už dávno ovládať

Vyhláška, ktorá má ambíciu reformovať doterajšiu prax pri výkone rozhodnutí, ktoré sa týkajú tých najzraniteľnejších, a to maloletých detí, vychádza vo svojej podstate z princípov zakotvených v Dohovore o právach dieťaťa. Ide o princíp najlepšieho záujmu dieťaťa, princíp rešpektovania práv dieťaťa a princíp vypočutia názoru dieťaťa. Je otázne, čo zapríčinilo, že tie najzákladnejšie zásady vyplývajúce z Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý patrí k základným pilierom ľudskoprávnej problematiky sa dostávajú do popredia až v súčasnosti, a teda až po zverejnení niekoľkých prípadov násilného odobratia dieťaťa, a to i napriek tomu, že najlepší záujem dieťaťa zdôrazňuje i náš rodinnoprávny kódex. Vyhláška má uvedený nedostatok odstrániť.

Prijatím vyhlášky súdom vznikli nové povinnosti v spôsobe ako pristupovať k samotným okolnostiam každého rozhodnutia. Súdy musia po novom zisťovať, či sa povinný podrobuje rozhodnutiu a ak nie, či má pre svoje konanie ospravedlniteľný dôvod, pre ktorý sa rozhodnutiu podrobiť nemôže. Táto zmena má slúžiť na to, aby neboli ukladané sankcie automaticky po tom, ako je podaný návrh na výkon rozhodnutia. Často sa v praxi vyskytovali prípady, kedy k výkonu rozhodnutiu nedošlo nie zanedbaním povinnosti zo strany povinného, ale napríklad z objektívnych príčin, ktoré nepredvídateľne nastali či už u oprávnenej osoby, alebo priamo u dieťaťa. Nová právna úprava teda bude dbať na to, aby dôvody, prečo k výkonu rozhodnutia nedošlo boli najprv vopred preskúmané a sankcia udelená až následne, a teda až potom, ak súd dospeje k názoru, že dôvody na strane povinného ospravedlniteľné neboli.

Empatia ako povinnosť?

Tým úplne najzásadnejším, čo má vyhláška priniesť je zmiernenie negatívnych dopadov výkonu rozhodnutia na krehkú detskú psychiku. Aby došlo k tomu najdôležitejšiemu, a to dobrovoľnému rešpektovaniu súdneho rozhodnutia, súdy budú disponovať právomocou nariadiť rodičom povinnosť, aby spolu s dieťaťom absolvovali psychologické poradenstvo. Alternatívnym riešením aby sa predišlo násilnému odobratiu dieťaťa môže byť aj v súčasnosti zriedkavo využívaná mediácia.

Novinkou je i povinnosť súdu zisťovať názor samotného dieťaťa, pričom vyjadrenie jeho názoru nie je podmienené vekovou hranicou, ani rozumovou schopnosťou dieťaťa, len jeho schopnosťou vyjadriť sa. S povinnosťou zisťovať názor maloletého, úzko súvisí i povinnosť  informovať dieťa o tom, čo sa deje, prečo sa to deje, čo sa bude diať, a to takým spôsob, aby toto bolo schopné porozumieť vzniknutej situácii.

Ak sa má výkon rozhodnutia vykonať v školskom zariadení, kompetentným vzniká povinnosť dohodnúť s riaditeľom školského zariadenia predmetný výkon, jeho čas, miesto, postup, a to minimálne 24 hodín vopred, tak, aby sa predišlo zbytočnej ujme nielen konkrétneho dieťaťa, ale celej skupine ostatných prítomných detí. Zároveň je nutné zabezpečiť záznam z odoberania, a to kvality, z ktorej bude zrejmé správanie sa, ako i názor na vzniknutý stav, všetkých prítomných.

V prípade, ak bude hroziť riziko, že výkon rozhodnutia bude mať na dieťa nezanedbateľný negatívny dopad, Civilný mimosporový poriadok v tejto problematike rozväzuje súdu ruky natoľko, že umožňuje výkon rozhodnutia odložiť.

Chybami sa človek učí a štátne orgány tiež!

Napriek zdaniu jednoduchosti sa jedná o pomerne veľké ústupky zo strany súdu v porovnaní s podobou vyhlášky, ktorá vstúpila do platnosti v roku 2011. Toho času obsahovala veľmi prísne riešenia a postupy, ktoré v podstate nedávali povinnému na výber a v konečnom dôsledku dieťaťu tiež nie. V podstate išlo iba o striktné dodržiavanie zákona a rozhodnutia bez možnosti skúmania vedľajších okolností prípadu a bez povinnosti prihliadať na dopad rozhodnutia na samotné dieťa. Je diskutabilné, či mali byť pravidlá výkonu rozhodnutí vo veciach maloletých od začiatku nastavené voľnejšie, aby nedochádzalo k takým ostrým stretom dieťaťa a úradnej moci tak, ako to zažil malý Marco, či ostatné deti v obdobných nešťastných prípadoch. Rovnako je otáznou i praktická realizácia vyhlášky. Papier znesie mnoho, no prvoradý bude vždy prístup prítomných, a to, ako títo budú realizovať svoje povinnosti. V konečnom dôsledku je bez tak vždy všetko o ľuďoch. A v tomto prípade, primárne o rodičoch. Pretože právna úprava dokáže korigovať, avšak nevnúti hodnoty. A ako by povedal J. Campbell, to, že máte deti, z vás neurobí o nič viac rodiča, než to, že vlastníte piano, z vás neurobí pianistu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?