Čo oči nevidia, srdce nebolí. Ale peňaženku áno!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 9.5.2016 o 12:30 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  3432x

Prenášať zodpovednosť na iných, to je také slovenské. A tá vaša, drahí podnikatelia, bude tkvieť v tom, že nie ste Sibyla.

18. jún 2016 podaktorí optimisti veľkopansky označili za čierny deň čiernej práce. Nejeden cynik by však s úškľabkom poznamenal, že ide len o novú vlnu byrokratických chemikálií, neúmerne ťažiacich podnikateľské prostredie. Novela zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, ktorá vstupuje do platnosti práve tretiu júnovú sobotu, totiž prináša nezanedbateľné zmeny, ktoré sa osobne dotknú takmer každého živnostníka a podnikateľa. A nie je pritom nevyhnutne nutná nijaká ďalšia aktivita. Postačí byť. Byť a nevedieť. Prípadne byť, vedieť a nepovedať. Po novom tak ponesiete zodpovednosť za nelegálne zamestnávanie nielen ak ste zamestnávateľ, ale aj v prípade, ak si od takéhoto zamestnávateľa objednáte služby. Lebo slová známej elánovky, len žiadne spovede, lepšie nič nevedieť, v najlepšom prípade len niečo tušiť, v tomto prípade nebudú veľmi namieste. Ono totiž podnikanie na Slovensku tak akosi predpokladá, že ste všade boli a všetko viete.

„Čo?“ skríkol mesiac na skaly. ,,Čo??“ skaly trikrát zvolali. ,,Či sa ti dobre nedarí?“ ,,No nie, nedarí!“

Pravdou je, že vďaka silnému daňovému zaťaženiu, rôznym byrokratickým prekážkam, či občas zložitej administratíve sa podnikatelia všemožne snažia optimalizovať svoje výdavky, na spôsob, pomôž si človek, aj Pán Boh Ti pomôže, v mnohých prípadoch na hrane porušovania zákona. A mnohokrát sa černoty dotýkajú zamestnancov. Mnohokrát s ich požehnaním. Niekedy však i bez neho. Lebo zamestnanec predovšetkým pracuje a nerieši, či práve legálne. Nelegálnou prácou je práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu podnikateľa bez toho, aby mali tieto osoby medzi sebou uzatvorený riadny pracovný pomer, rozumej pracovnú zmluvu, eventuálne štátnozamestnanecký pomer. Ďalšou formou nelegálnej práce je situácia, kedy sa rozhodne zamestnávateľ zamestnať cudzinca, ktorý nie je štátnym príslušníkom krajiny Európskej Únie a nie sú zachované podmienky na jeho zamestnanie v zmysle osobitného právneho predpisu.

Problémom takisto je, ak zamestnávateľ svojho zamestnanca včas neprihlási do Sociálnej poisťovne.

Ako vyplýva z uvedeného, fyzická osoba nesmie vykonávať nelegálnu prácu a právnická osoba, resp. fyzická osoba podnikateľ, nesmie nelegálne zamestnávať. Konanie, ktoré spočíva v porušení tohto zákazu je prísne sankcionované a opakované porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania sa považuje za závažné porušenie zákona na účely zrušenia živnostenského oprávnenia. Kontrola nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania spadá do kompetencie Inšpektorátu práce, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, a tiež jednotlivých úradov práce, sociálnych veci a rodiny.

Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie!

Dajme tomu, že ako podnikateľ zakúpite tovar cez e-shop, ktorý Vám privezie kuriér. Možno je majiteľom obchodu Váš známy a Vy viete, že mu občas v sklade pomáha „na čierno“ susedov syn. Alebo e-shop prevádzkuje človek, s ktorým Vás okrem e-mailovej komunikácie nespája vôbec nič a Vy nemáte potuchy, či tento podnikateľ vôbec niekoho zamestnáva. Ak áno, a tento človek vykonáva nelegálnu prácu, zákon na Vás hľadí rovnako ako v prvom prípade. A budete niesť zodpovednosť. Lebo keď ste nevedel, mal ste sa opýtať. Preistotu dvakrát. Pokojne i v cudzom jazyku, pretože zákon nepozná rozdiel medzi prípadom, kedy si slovenský podnikateľ objedná službu od slovenského alebo zahraničného dodávateľa.

Hoci je táto predstava v praxi pomerne bizarná, Vy ako objednávateľ služby máte právo od svojho dodávateľa obdržať všetky potrebné informácie o jeho zamestnancoch. Jednoducho povedané, dodávateľ bude povinný, ak ho o to požiadate, sprístupniť Vám všetky nevyhnutné informácie. Teoreticky. Prakticky totiž badať v zákone isté nedokonalosti, nakoľko overenie si predmetnej informácie predložením pracovných zmlúv či dokladov totožnosti, naráža na dobrovoľnosť osoby, ktorej sa uvedené týka, ktorá však nemá akúkoľvek povinnosť poskytnúť svoje doklady osobe, ktorá by mohla zneužiť jej osobné údaje. Na tomto mieste u mnohých zlyháva slovná zásoba a nastupuje prísun neveľavravných, no očakávaných citosloviec. A ak k nemu nedošlo doposiaľ, zaiste dôjde k absolútnemu onemeniu, s kde tu ťažkavým povzdychom, v momente uvedomenia si skutočnosti, že nelegálne zamestnávanie nie je založené iba na neexistencii pracovnej zmluvy. Súčasne bude preto potrebné overiť si všetky ďalšie nevyhnutné informácie, predovšetkým o evidencii zamestnanca v Sociálnej poisťovni. Ste predsa podnikateľ. Podnikateľ na Slovensku. Musíte vedieť všetko.

Čo oči nevidia, srdce nebolí. Ale peňaženku áno! A ktosi to predsa uhradiť musí!

Občas nie je dôležité vedieť nič iné, len koľko Vás tá ,,sranda“ vyjde. Lebo sankcie je v tomto prípade nutné tak akosi predpokladať. Zákon taxatívne stanoví, že Inšpektorát práce bude môcť uložiť pokutu v rozmedzí od 2.000.-€ do 200.000.-€ a v prípade, že dodávateľ „na čierno“ zamestnáva dve a viac osôb, výška pokuty bude začínať na sume 5.000.-€. A ak dodávateľ nemá prostriedky na úhradu vyrubenej pokuty, jeho problém sa stane Vašim problémom. Dôjde totiž k automatickému prechodu povinnosti zaplatiť pokutu za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania. Tento prechod spočíva v tom, že ak sa pokutu nepodarí exekučne vymôcť od dodávateľa služieb, ktorý napríklad využíval nelegálnu prácu živnostníka, povinnosť zaplatiť ju prechádza na odberateľa. A hoci v tomto prípade platí, že konateľ, vedúci pracovník alebo samotný odberateľ musel mať vedomosť o tom, že dodávateľ koná v rozpore so zákazom nelegálneho zamestnávania, ťažko povedať, ako sa má uvedené preukazovať.

Kontroverzné Kocúrkovo alebo Čo viem, poviem, a čo neviem, to si domyslím! Preistotu.

Neslobodno jednoznačne tvrdiť, či má nová právna úprava primárny úmysel očistiť slovenský trh od čiernej práce, alebo, hoci ukryto, mieni sem tam zabrnkať na strunu závisti, ktorú v našom podnikateľskom prostredí dlho hľadať netreba a navýšiť tak štátnu kasu relatívne bez námahy. Lebo strach je najlepší strážca, a dôveruj, ale preveruj, nemusí vždy postačiť. Jediným univerzálnym odporúčaním je skutočne poznať toho, s kým vstupujete do obchodného vzťahu. A samozrejme, mať dobré vzťahy. Lebo nech to vypadá, ako to vypadá, tak takto to vypadá ,,blbě“. Nuž uvidíme. V praxi. Aby si ešte jeden, bez ladu a skladu, nezačal pospevovať, čím chceš byť, čím chceš byť,... udavač, udavač,...udávanie, udávanie, to je môj koníček, udám všetko, udám všetko, to bude môj koníček...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?