Zákon rozhodol s kým budú tráviť čas vaše deti. Aj proti vašej vôli!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 11.4.2016 o 12:30 | Karma článku: 10,47 | Prečítané:  6047x

Myslíte si, že keď ste ich splodili, sú len vaše a len vy máte právo o nich rozhodovať. Nenechajte sa mýliť. Štát má totiž na vec iný názor.

S konfliktom medzi generáciami pri výchove a starostlivosti o deti, má skúsenosť mnoho slovenských rodín. Možno medzi ne patrí aj tá vaša.

To je ako keď sa starí rodičia snažili pomôcť svojmu dieťaťu s výchovou vnúčat, no po čase sa nepohodli a zaťatá dcéra, ako to už býva, odmieta sa s nimi kontaktovať a na dôvažok prenáša svoj hnev a trpkosti i do vzťahu s deťmi, ktoré od toho času nepúšťa k starým rodičom na návštevy. Alebo keď prídu rodičia pri nešťastí o syna a nevesta v snahe nepripomínať tragédiu sebe i deťom, tieto od blízkosti starých rodičov klasicky odstrihne. Nehovoriac o búrlivých rozvodoch, kedy spolu nekončia len manželia, ale i celé rodiny. A niekde či skôr na niekom, sa deje krivda. Ťažko si skôr vybrať na kom, či na rodičoch, či starkých, či na deťoch. Ani to nie je dôležité aká je tá krivda veľká, lebo aj malá krivda, je krivda. Tak ako aj malý Picasso, je Picasso.

Zlé správanie sa jedného k druhému si generácie postupne predávajú ako generačnú chorobu, a kým si mladí myslia, že s nimi prichádza lepší svet, stará garda má pocit, že s ňou ten lepší svet odchádza. A tam, kde sa dvaja bijú, spravidla sedí dieťa v družine, ktoré nemá kto vyzdvihnúť. Ochudobnené o spojenca proti spoločnému nepriateľovi a o sladké buchty, ktoré sú od starkej tak akosi vždy o niečo lepšie ako doma. A potom je tu zákonodarca, ktorý sa snaží nájsť univerzálne riešenie a univerzálnu pravdu na každú krivdu. Pravdou však je, že ani jedna pravda neplatí absolútne – okrem tejto. A zákonodarcovi to viac menej môže byť jedno. Lebo zákonodarca je ako lyžička, ktorá zamieša kávu s cukrom, a potom môže z celej veci vycúvať. Ale káva a cukor už ťažko.

Keď to nepôjde podobrotky, pôjde to zákonom.

Novela zákona o rodine tvrdí, že nielen rodičia, ale aj súrodenci či starí rodičia majú právo stretávať sa s deťmi. A deti majú právo stretávať sa so svojimi blízkymi. So všetkými. Zákon totiž do účinnosti novely obsahoval možnosť úpravy styku detí len s tými blízkymi príbuznými, ktorých rodinné väzby narušil rozvod manželstva, alebo smrť jedného z manželov. Na prípady úpravy styku detí s rodinou, ktorá nebola spojená manželstvom, sa však akosi pozabudlo. Zákonodarca sa tak po novom postavil za všetkých blízkych, ktorým je bránené v styku s deťmi. I proti samotným rodičom. Ba čo viac, v prípade súdneho sporu je veľmi pravdepodobné, že nech sa vám to bude páčiť sebe-menej, títo budú úspešní.

Prišla stuhou previazaná…súdna zásielka!

Zákon rozhodol. Ak je to v záujme dieťaťa, starí rodičia majú právny nárok stretávať sa so svojimi vnúčatami. A ak zlyháva akékoľvek riešenie, môžu sa obrátiť na nezávislého mediátora, úrad práce sociálnych vecí a rodiny a v neposlednom rade na súd. Návrh na úpravu styku starých rodičov s maloletým dieťaťom sa podáva na príslušný súd podľa aktuálneho bydliska dieťaťa, trojmo a konanie je oslobodené od súdnych poplatkov. Súd v takýchto prípadoch skúma, či je styk starých rodičov s dieťaťom v jeho záujme, prihliada na vek i zdravotný stav príbuzných, ako i na vzájomné citové väzby a ak z vykonaných dôkazov dospeje ku kladnému záveru, uloží rodičom povinnosť umožniť starkým stýkať sa s dieťaťom. Zároveň určí podmienky a rozsah tohoto styku. Netreba panikáriť, ak je váš svokor alkoholik, alebo je matka s vašou rodinou vo vážnom konflikte. Ak by takýto styk mohol byť pre dieťa škodlivý, súd stretávanie sa nepovolí. Vo všeobecnosti sa tak však v praxi spravidla nestáva, a ak nie je výslovný dôvod upierať blízkym osobám vzájomné stretnutia, šance na ich úspech v spore, sú veľmi vysoké.

Krv nie je voda.

Rovnako to platí i na prípadné zverenie dieťaťa do náhradnej starostlivosti, keď nie je rodič, ktorý by sa chcel alebo mohlo o dieťa starať. Krv nie je voda, a preto i v tomto prípade sú uprednostňovaní predovšetkým príbuzní. Novinkou zavedenou novelou účinnou od prvého januára tohto roku však je, že ak sa má maloleté dieťa zveriť do náhradnej osobnej starostlivosti prarodiča, súrodenca, strýka či tety, nevyžaduje sa viac splnenie podmienky trvalého pobytu na území SR ako to bolo doposiaľ a celkom postačí, ak majú títo evidovaný trvalý pobyt alebo iný obdobný pobyt na území členského štátu Európskej únie.

Vzťahy medzi ľudmi dávajú životu cenu.

Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú, teda i pri vytváraní vzťahových väzieb s blízkymi, ktoré mu dávajú hodnoty, ktoré ho formujú a učia. To je pohľad zákonodarcu. Hoci, ťažko nájsť poučku aplikovateľnú na každý prípad. A rodičia by mohli oponovať, že najlepším záujmom ich dieťaťa je, keď je napapané, umyté a hlavne doma.

A možno to nie je o jablkových výživách a čistých rukách. Možno je to práve puto, ktoré je dôležité, a ktoré nie je fér pretrhnúť. Tak hovorí zákon. Ľudský. I ten štátu. A faktom ostáva, že to, čo je na papieri, platí. A fakty netreba milovať, stačí, keď ich prestaneme nenávidieť.

A keď už vo vás všetky argumenty zlyhajú, majte na pamäti jednu praktická radu: Najnerozbitnejšou detskou hračkou býva spravidla stará mama.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?