Ste v exekúcii? Od novembra Vám zo mzdy zostane viac!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 5.10.2015 o 12:30 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  1100x

Máte dlhy? Zarábate len pre exekútora? Žijete z ruky do úst, obraciate každé euro a každý mesiac zostávate v mínuse? Správa o tom, že niektoré sociálne balíčky sociálnych vlád môžu byť naozaj prospešné, vás zaiste poteší...

Ťažko povedať, či by dnes obstálo utopické tvrdenie kľúčovej postavy sovietskej ruskej literatúry, Maxima Gorkijho o tom, že práca znamená vždy viac ako peniaze, ktorými je zaplatená, pretože peniaze miznú, ale práca zostáva, a to najmä u tých, ktorí pracujú len preto, aby im potom, ako ťažko vydretých pár centov odovzdajú do rúk exekútora skôr, ako sa u nich stihnú ohriať, ostal z práce, ako sa hovorí, len dobrý pocit. Faktom však ostáva, že počet vykonávaných exekúcií každým rokom rastie ako húb po výdatnom daždi, realizované zrážky zo miezd dlžníkov enormne stúpajú a sociálna situácia národa sa svojim zhoršením tomuto stavu priamo úmerne vyrovnáva. Udržať si dobrý pocit z práce, môže byť za týchto podmienok náročné.

Pozitívom je, že túto hospodársku degradáciu nepostrehli len prebehlíkovia z iných krajín, ktorých to s vedomím, že živoriť mohli pokojne i doma, ťahá viac na západ. Zodpovedne sa k situácii postavili i kompetentní a za účelom stabilizovania životnej úrovne osôb postihnutých výkonom exekúcie, predložilo Ministerstvo spravodlivosti SR do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia v znení neskorších predpisov (ktoré k dnešnému dňu prešlo pripomienkovým konaním), tak aby mali postihnutí exekúciou aspoň základnú právnu istotu garantovanú štátom, že napriek prebiehajúcej exekúcii, osobnej finančnej kríze, rodinnej nepohode, rozvodu na spadnutie, chátrajúcemu bankovému účtu a neistej budúcnosti, budú mať na účely zabezpečenia svojich základných životných potrieb určenú sumu, ktorá bude exekúciou nepostihnuteľná, a ktorá im i napriek splácaniu dlhov, mesačne zostane.  

Ťažko sa púšťa žilou...bez červených krviniek...

Kto nie je dlžníkom prvý deň vie, pre ostatných uvádzame, že exekúcia zrážkami zo mzdy, ako jeden zo spôsobov výkonu exekúcie, slúži na vymoženie peňažnej pohľadávky, na splnenie ktorej bol dlžník zaviazaný exekučným titulom (napr. súdnym rozhodnutím, platobným rozkazom, osvedčením o dedičstve, a pod.). Podstata tohto spôsobu exekúcie, ktorá stojí a padá na komunikácii exekútora a Vášho zamestnávateľa, spočíva v tom, že sa povinnému v pravidelných, spravidla mesačných intervaloch, zráža zo mzdy (prípadne z iného príjmu) zákonom ustanovená časť v prospech oprávneného, a to až do úplného splatenia celého dlhu. Zrážkam podlieha tak mzda poskytovaná ako peňažné plnenie, ako aj mzda poskytovaná ako plnenie peňažnej hodnoty, teda všetky zložky mzdy - základná mzda, príplatky, doplatky, mzda za prácu nadčas a nevyhnú sa jej ani odmeny. Výnimkou je základná suma, na ktorú exekútor nesiahne, a ktorú na účte dlžníka musí ponechať, aby mu na konci mesiaca zostalo aspoň na suché rožky a slanú vodu, ktorá dnes predstavuje 60 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu, teda 118,85 eur.

Ostane viac na darčeky?

Účinnosť novelizovaného nariadenia je plánovaná odo dňa 01. novembra 2015. Naliehavosť úľav pre dlžníkov a dôvodnosť skráteného konania nebola daná len závanom predvolebných kortešačiek (zásluhy nutno priznať i potrebe poskytovať podporu na zabezpečenie rozvoja najmenej rozvinutých okresov, v ktorých miera evidovanej nezamestnanosti, vypočítaná za aspoň 9 štvrťrokov počas predchádzajúcich 12-tich po sebe nasledujúcich štvrťrokov bola vyššia ako 1,9-násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v SR za rovnaké obdobie), ale najmä povinnosťou ministra spravodlivosti novelizovať aktuálnu úpravu zrážok zo mzdy do 15. októbra 2015, a to tak, že sa základná suma, ktorá sa odráta z čistej mzdy, nepodliehajúca exekúcii, teda suma, ktorá ostáva na účte dlžníka na plnenie jeho odôvodnených potrieb, neodôvodnených rozmarov, alebo len tak pre budúcno, zvýši zo 60 % sumy životného minima, na sumu 100 % životného minima, určeného pre plnoletú fyzickú osobu, ktorá k dnešnému dňu predstavuje sumu 198,09 eur (nárast exekúciou nepostihnuteľnej sumy príjmu tak bude predstavovať 79,24 eura za mesiac – nič prelomové, v zásade zrejme nemožno očakávať na našom území nárast milionárov, no ako sa hovorí: Kto si málo neváži, veľa si nezaslúži, a hoc si za peniaze šťastie nekúpiš, lepšie je plakať v mercedese ako na bicykli.). Až môže byť radosť dvojnásobná, uvedené sa vzťahuje i na dlžníkov, ktorým sa exekučné konanie začalo pred predpokladaným dňom účinnosti novej právnej úpravy, teda ešte pred prvým novembrom roku Pána 2015.

Nie je exekúcia ako exekúcia...

Pre úplnosť je však potrebné dodať, že mimo nového režimu vykonávania zrážok zo mzdy alebo iných príjmov bude naďalej prebiehať realizácia zrážok pre prípad dôchodkových dávok, či príjmu v prípade vymáhania pohľadávok spojených so spáchaným priestupkom dlžníka, na ktoré sa vzťahuje odlišný režim realizácie exekúcie, a ktorých sa zvýšenie exekúciou nepostihnuteľnej sumy netýka.

V jednej ľudovej piesni sa spieva: Chcem sa ženiť, peniažky šporovať, mladej žene čižmičky kupovať... Občas to s tým šetrením nie je jednoduché. Občas nie je z čoho šetriť. A občas už nie je ani do spevu...ale ako by povedal Vlasta Burian:...jěště se nestalo, aby to nějak nedopadlo! A možno práve vďaka navrhovaným legislatívnym zmenám...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?