Vyvlastňovanie po novom. Nielen ľahšie, ale i rýchlejšie!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 14.9.2015 o 12:43 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  975x

Je za náhlou zmenou stavebného zákona nový významný investor? Budeme meniť legislatívu podľa potrieb jednotlivcov alebo ide o výnimočný prípad v prospech krajiny? 

Sú si niektorí rovnejší ako rovní? A kedy je namieste, aby právna istota a garancia ľudských práv a hodnôt ustúpila strategickým investíciám?

Nový stavebný zákon schválený pred necelými tromi mesiacmi, nad ktorého zmenami sme sa ponosovali v článku Keď to nepôjde podobrotky, pôjde to inak. Vyvlastnením! a Na nič iné nemyslia, len ako Vás vyvlastnia., ešte nenadobudol účinnosť a než by sa vôbec stihol zahriať v súčasnej novoschválenej podobe vo velebenej Zbierke zákonov, rezort ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v ňom narýchlo chystá ďalšie zmeny, ktoré majú cielene skracovať jednotlivé procesy v povoľovacom konaní, aby sa benefity nimi prinášajúce preniesli do praxe, čo najskôr. Rokovať o nich sa na 54. schôdzi parlamentu, bude tak už o dva dni a zlé jazyky tvrdia, že zmeny prídu vhod najmä novému strategickému investorovi, britskému výrobcovi automobilov a budúcemu chlebodarcovi mnohých šťastlivcov z radu nezamestnaných. Údajne. Ak krátka novela prejde, od 1. júla 2016 to u nás budú mať významné investície (alebo významní investori?) ľahšie.

Jaguar je veľká cica...

... ktorá sa ako samotársky lovec, živí jeleňmi, kapybarami, hlodavcami, prasatami pekari, rybami, malými aligátormi, niektorými druhmi kopytníkov a po najnovšom i ornou pôdou slovenských obcí. Navrhované zmeny majú totiž zefektívniť povoľovacie procesy podľa stavebného zákona, a to územné, stavebné konanie a konanie o odňatí pôdy z pôdneho fondu, čím sa má uľahčiť realizácia stavieb označených za významné investície, a tak zvýšiť atraktívnosť podnikateľského prostredia na Slovensku. Návrh novely zákona by mal totiž zrušiť povinné územné rozhodnutia na umiestnenie strategického parku a pre prípravu územia na realizáciu strategického parku, na ktoré bolo vládou vydané osvedčenie o významnej investícii, ak funkčné využívanie územia a priestorové usporiadanie územia vyplýva z územného plánu obce, alebo územného plánu zóny. Poučení z minulosti a straty veľkých investícií v dôsledku nedostatku veľkých pozemkov a industriálnych parkov, tak rušíme konvencie a pri štátom označených významných investíciách sa viac nebudú požadovať územné rozhodnutia obcí, čo proces vydania stavebných povolení urýchli aj o niekoľko mesiacov. Novučičká fabrika pre vymodlenú automobilku by tak mohla vyrásť bez toho, aby vyžadovala zmeny územných plánov okolitých obcí. Korisť je tak vysliedená, jaguar striehne, pomaly sa približuje a čaká...

Pokojný večer na vŕšky padal, na sivé polia...v poslednom lúči starootcovská horela roľa...

Zástancovia vylúčenia vykonávania územného konania pre tzv. strategické investície, veľkohubo vykrikujú „A“ a rovnako podstatné ,,B“ zostáva niekde v zabudnutí na konci diskutujúceho davu. Pritom v územnom rozhodnutí by mal stavebný úrad okrem vymedzenia územia na navrhovaný účel, určiť i podmienky, ktorými by sa zabezpečili záujmy spoločnosti v území, a v neposlednom rade prihliadať na námietky účastníkov konania. Teda vlastníkov sporových pozemkov, ako i vlastníkov susedných nehnuteľností, ktorých záujmy akosi zostávajú v úzadí. Kým tak doposiaľ mali účastníci územného konania garantované uplatňovanie svojich práv a umožnené namietanie podmienok umiestnenia stavby v prípade stretu ich záujmov, za podmienok stanovených novelou stavebného zákona, o tieto možnosti prídu. Prioritou krajiny má byť iný záujem. Záujem na výstavbe strategickej investície. A nepomôže ani orwellovské štyri nohy dobré, dve nohy zlé. Nie tam, kde sú štyri nohy dobré, no dve nohy lepšie.

Vyvlastňovanie na en-tý spôsob...

Nie je tajomstvom, že štát má záujem skupovať pre významných investorov pôdu. Účel však nie je taký podstatný, ako skutočnosť, že ak sa stretne s neochotou predávať, nastúpi vyvlastňovanie. Po novom proces vyvlastňovania zásadne ovplyvní i dedičské konanie. Ak totiž vlastník vyvlastňovaného pozemku alebo vyvlastňovanej stavby zomrie alebo bude vyhlásený za mŕtveho a pozemok alebo stavba nebola doposiaľ predmetom dedičského konania, účastníkmi vyvlastňovacieho konania sa stanú osoby, ktoré preukážu, že ako dedičia prichádzajú do úvahy. Na druhej strane, navrhovateľ vyvlastnenia nie je povinný zisťovať domnelých dedičov. Tých tak až do právoplatnosti osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia súdu o dedičstve zastupuje vo vyvlastňovacom konaní Slovenský pozemkový fond. A ani o tom nemusia vedieť. Lebo čas sú peniaze a z cudzieho krv netečie.

Zmeny stavebného zákona opäť raz nesklamali. Prilákať významných investorov je bezpochyby pozitívny cieľ, avšak robiť tak na úkor práv vlastných občanov, znie akosi prvoplánovo, zvlášť ak prínosy takého konania nevieme garantovať. Nehovoriac o zastavanej a znehodnotenej úrodnej pôde. Ako prorocky dnes znie Kraskovo...v láskavom oku jakoby krotká, výčitka nemá: - prečo si nechal otcovskú pôdu? Obrancu nemá!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?