Ako Váhostav menil zákony

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 25.5.2015 o 12:30 | Karma článku: 7,67 | Prečítané:  455x

Život je niekedy taký tragický, že sa musíme vedieť zasmiať, aby sme ho vydržali. Najmä na slovenských cestách...lebo tie diery by nám závidel nejeden Grand Canyon...

Po tom ako sa za zvuku domiešavačov médiami prehnala smršť s názvom reštrukturalizácia Váhostavu, a.s., nejeden žalúdok miestneho živnostníka podľahol kolike. A čím intenzívnejšie utíchal cvengot lopát a z ciest mizla oranžová chasa, zanechajúc za sebou sem-tam kôpku štrku, sem-tam rozkopaný chodník, sem-tam polku cesty a niekde ani tú, tým väčšmi rástol prílev najrôznejších scenárov, z ktorých mali vzniknúť tie najlepšie riešenia, vzniknutého fatálneho stavu...lebo topiaci sa aj slamky chytá, zadarmo ani kura nehrabe a chleba lacnejší nebude.

Keby ste vedeli – vy chmuľo – čo sa napremýšľajú, aby vám zaopatrili prácu a chlieb! Celé noci nespia pre starosti. I teraz vám zháňajú peniaze na opravu cesty, aby ste zavčas mali zárobok! Sľuby...!

Výsledok sa dostavil priam za behu, lebo beh je dnes moderný, od Tatier k Dunaju cez Váhostav...pardon Váh. A tak parlament ako reakciu na spomínanú kauzu v skrátenom legislatívnom konaní schválil zmeny viacerých právnych predpisov, medzi inými aj novelu Obchodného zákonníka, o ktorej síce do posledného stisnutia tlačítka nikto nič nevedel, lebo na poriadnu analýzu nebol čas, lebo keď horí, treba hasiť. Vec urýchlila i hlava štátu, ktorá hoc s výhradami, no podpísala. A rovnako rýchlo ako boli zmeny schválené, tak vstúpili do platnosti, nehovoriac o tom, že mnohé z nich sú už dnes účinné. A hoci sa veľa popísalo, podstata mnohým uniká a spájajúc si novelizáciu s riešením patovej situácie Váhostavu, mylne sa domnievajú, že na ich podnikanie sa zmeny nevzťahujú. Opak je však pravdou. Zmeny súvisiace s procesom konkurzu a reštrukturalizácie pôsobia ŠIROKO globálne, a to i napriek tomu, že sa im na oklamanie nepriateľa, dostáva väčšieho mediálneho ošiaľu ako iným, menej prominentným právnym úpravám. Čo nás čaká, čo nás neminie a čo nás už omína...

Kríza je veľmi produktívny stav. Stačí z nej odstrániť len príchuť katastrofy...

Prvou podstatnou zmenou je zavedenie pojmu ,,KRÍZA“ a ustanoveniami § 67a až § 67i predmetnej novely, vymedzenie kedy možno považovať spoločnosť, za spoločnosť nachádzajúcu sa v kríze. Zámerom tejto úpravy je chrániť bežných veriteľov, a to tým, že plnenia napríklad od spoločníkov, členov štatutárnych alebo dozorných orgánov a iných osôb zúčastnených na riadení spoločnosti, ktoré sa poskytnú spoločnosti v kríze, sa budú uspokojovať až po uspokojení nárokov bežných veriteľov. Nové ustanovenia o spoločnosti v kríze nadobudnú účinnosť od 1. januára 2016 (mimochodom celá právna úprava vymedzenia pojmu kríza a doby, kedy je spoločnosť v kríze, je prebratá z rakúskeho právneho poriadku, na ktorý chce zákonodarca aj v budúcnosti nadväzovať a brať si z neho inšpiráciu). Ustanovenia o spoločnosti v kríze sa budú vzťahovať len na spoločnosť s ručením obmedzeným, akciovú spoločnosť a komanditnú spoločnosť, ktorej komplementárom nie je žiadna fyzická osoba. Spoločnosť sa tak ocitne v kríze, ak je v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Definíciu tejto úpravy však ťažko pochopiť i na piate prečítanie, pri intenzívnom sústredení a po dvoch semestroch kvantovej fyziky však na desiaty pokus badať v zamýšľanom zámere zákonodarcu náznaky logiky. Spoločnosti teda hrozí úpadok, ak pomer jej vlastného imania a záväzkov je menej ako 8 ku 100. Ak by firma takýto pomer dosiahla, je potrebné, aby začala situáciu bezodkladne riešiť. Laxný prístup a včasné nepodanie návrhu na vyhlásenie konkurzu, by ju od 1.1.2016 vyšlo 12 500,- €. Uvedené ustanovenie bude platiť v plnej sile až od roku 2018. Dovtedy sa každým rokom od roku 2016 bude tento pomer  zvyšovať, v roku 2016 to bude pomer 4 ku 100 a v roku 2017 to bude 6 ku 100. Keep calm and don´t calculate! Na prepočítavanie pomeru vlastného imania ku záväzkom máte ešte čas.

Na druhej strane takouto spoločnosťou v kríze nemôžu byť banky, poisťovne, správcovské spoločnosti a podobné finančné inštitúcie. Na posúdenie toho, kedy sa na spoločnosť vzťahujú tieto novozavedené pravidlá, je dôležité určenie, či sa spoločnosť nachádza v kríze alebo nie. Základným zdrojom informácií na tento účel bude samozrejme účtovníctvo spoločnosti.

...na červenú sa nejazdí...

Ďalšou zavedenou novinkou, je „Register diskvalifikácií“. Každá osoba, ktorá bola rozhodnutím súdu vylúčená z vykonávania funkcie člena štatutárneho orgánu alebo člena dozorného orgánu v obchodnej spoločnosti alebo družstve, bude figurovať v tomto registri. Register bude viesť Okresný súd Žilina, ktorý bude mať v tomto prípade celoštátnu pôsobnosť a bude tieto informácie zverejňovať v uvedenom registri bezodkladne po nadobudnutí právoplatnosti. Dĺžka doby, po ktorú bude táto fyzická osoba niesť svoje šarlátové písmeno a bude evidovaná v registri diskvalifikácií, je určená buď rozhodnutím súdu alebo po dobu troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia súdu. Pôvodný plán o sprístupnení registra verejnosti, aby si každý kto zakladá spoločnosť, mohol overiť prípadného konateľa, alebo prokuristu, napokon neprešiel. Pádnymi sa stali argumenty o nedostatočnom vývoji podnikateľského prostredia na Slovensku. U nás totiž doposiaľ nenastal čas na to, aby takýto zoznam mohol byť verejný, nakoľko by sa zverejnené informácie mohli použiť v konkurenčnom, prípadne mediálnom boji. Osvedčenie z tohto registra tak bude potrebné vyžiadať a za jeho vydanie pochopiteľne zaplatiť.

V súvislosti s konateľom spoločnosti došlo k zmene v súvislosti so vzdaním sa jeho funkcie, ktoré okrem vzdania sa funkcie na zasadnutí valného zhromaždenia, je tento povinný vyhotoviť v písomnej forme a podpísať ho pred notárom, prípadne pred jeho povereným zamestnancom. Táto úprava bola zavedená najmä kvôli konkurzom a platbe pokuty za neskoré vyhlásenie konkurzu na spoločnosť, pri ktorom sa konatelia vyhovárali na skutočnosť, že oni sa už dávno predtým, ako mal byť vyhlásený konkurz na spoločnosť, vzdali funkcie konateľa, avšak chyba je vo valnom zhromaždení, ktoré nedalo podnet na výmaz ich mena ako konateľa spoločnosti z Obchodného registra.

...kamaráti buďme, dlhy si plaťme...

Keďže zaspať na vavrínoch sa nevypláca, z novelizovaných ustanovení o kríze ďalej vyplýva povinnosť osoby, povedzme veriteľa, sledovať svojho dlžníka, ako sa správa a či sa náhodou nedostal do krízy. Ak totiž veriteľ poskytne takejto spoločnosti úver alebo iné obdobné plnenie a vedel o tom, že spoločnosť je v kríze alebo o tom vedieť mohol či už z poslednej účtovnej závierky alebo inak, je oprávnený sa uspokojiť z majetku spoločnosti, ktorým bol tento úver zabezpečený, len do výšky rozdielu medzi výškou pohľadávky a hodnotou zábezpeky. Ak spoločnosť v rozpore s ustanoveniami Obchodného zákonníka o zákaze vrátenia vkladu poskytne spoločníkovi plnenie, musí sa takého plnenie podľa zásad o bezdôvodnom obohatení vrátiť späť spoločnosti vo výške rozdielu medzi protiplnením, ktoré by bolo poskytnuté ako primerané a skutočne poskytnutým protiplnením. Povinnosť vrátenia plnenia nemôže spoločnosť spoločníkovi odpustiť a štatutárny orgán je povinný vymáhať vrátenie plnenia od spoločníka. Členovia štatutárneho orgánu, ktorí vykonávali funkciu v čase protizákonného vrátenia vkladu, ručia za vrátenie vkladu späť spoločnosti. Za spätné vrátenie vkladu ručia aj tí členovia štatutárneho orgánu spoločnosti, ktorí vykonávali túto funkciu v období, v ktorom spoločnosť nárok na spätné vrátenie vkladu neuplatňovala a o tejto povinnosti s prihliadnutím na všetky okolnosti vedeli alebo mohli vedieť. Hoci tak cestu mali spoločnú, nohy ich budú bolieť vlastné. Ručenie členov štatutárneho orgánu sa bude vzťahovať na vklady vrátené spoločníkom po 1. júli 2015.

Keďže už dávno neplatí, že na západe nie je nič nového, zámerom zákonodarcu je naďalej priostrovať ustanovenia zákona, a to najmä podľa angloamerického a nemeckého poriadku, ktoré momentálne slúžia ako predloha nielen Obchodného zákonníka, ale aj zákona o konkurze a reštrukturalizácii. V budúcnosti sa dokonca uvažuje o trestnoprávnej zodpovednosti konateľa, ktorý porušil povinnosť včas podať návrh na vyhlásenie konkurzu. A to už je iná káva. To je také tuhé espresso ristretto.

Či promptné zmeny zákona prinesú očakávaný výsledok sa dozvieme pravdepodobne už čoskoro. Či už ide o vyplatených veriteľov Váhostavu, alebo tie naše cesty zarúbané...lebo, kto si počká, ten sa dočká, ...a možno raz aj novej asfaltky...

Nabudúce o tom, ako zistíte, že vám podľa Obchodného zákonníka hrozí úpadok, ako i o ostatným a pomerne zásadných novozavedených zmenách...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?