Koniec podvodom s nehnuteľnosťami?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 13.4.2015 o 12:30 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1001x

Nový katastrálny zákon? Až na vyššie ceny? Pozitívum nad pozitívum. 

Ako sa hovorí, kto si počká, ten sa dočká, alebo tiež niečo o ružiach a trpezlivosti, ktorá ich nosí. A že si v tomto prípade dala dosť načas, svedčí už niekoľko rokov prebiehajúce schvaľovanie novely zákona o katastri nehnuteľností. No ale kto vydržal, už snáď čoskoro uvidí zlaté prasiatko, v podobe nového katastrálneho zákona so všetkými výhodami, ktoré prináša. Návrh momentálne čaká na vybavenie pred dverami vlády SR, a ak všetko pôjde ako má a ordinačné hodiny sa nebudú zbytočne predlžovať nečakanými diagnózami, od júla tu máme novú právnu úpravu, ktorá reaguje na požiadavku zrýchlenia a skvalitnenia registrácie nehnuteľností, zjednodušenia a lepšieho prístupu k údajom evidovaným v katastri nehnuteľností, zvyšovaniu presnosti a zavedeniu nových, doteraz neupravených inštitútov. Pre lepšiu predstavivosť, aspoň načrtneme:

Moderný svet si žiada moderné technológie!

Keďže v súboji obľúbenosti, hoc s nízkym, no predsa náskokom, zvíťazila elektronická komunikácia, iphone-y a tablety, pred ťažkopádnym, byrokratmi presýteným vyčkávaním v radoch počas stránkových dní, nečudo, že sa novému trendu prispôsobuje i nová katastrálna legislatíva. V rámci projektu „Operačný program informatizácie spoločnosti - Elektronické služby katastra nehnuteľností“ je plánované vytvorenie centrálneho informačného systému, ktorý má slúžiť verejnosti i štátnym orgánom ako zdroj informácií o nehnuteľnostiach a ich vlastníkoch. Odhliadnuc od rizík, ktoré so sebou prináša nedostatočný pohyb a elektronický smog, tento pokrok možno z praktického hľadiska označiť ako veľmi pozitívny, nakoľko ušetrí množstvo času i peňazí (bezmála i nervov) napríklad pri súdnych sporoch či pri spisovaní kúpnych a darovacích zmlúv týkajúcich sa majetku.

Koniec podvodov s majetkom!

Jedným z najhlavnejších prínosov novely je, že Vás ako vlastníka nehnuteľnosti, len tak niekto o majetok neopinká. Pôvodnému vlastníkovi sa totiž vždy doručí rozhodnutie o povolení vkladu do katastra, a to i v prípade, ak ho v konaní o vklade alebo pri uzatvorení zmluvy zastupoval jeho splnomocnenec. Možno tak hovoriť o praktickom preventívnom opatrení proti prípadným podvodom pri nakladaní s nehnuteľnosťami, keďže sa tak včas dozviete o povolenom vklade a môžete urobiť opatrenia smerujúce k ochrane svojho práva, napr. podať žalobu proti rozhodnutiu o povolení vkladu alebo dať podnet na podanie protestu prokurátora. Za účelom predchádzania namáhavých súdnych sporov, by sa síce ako účelnejšie javilo informovanie ešte predtým ako k povoleniu vkladu vôbec dôjde, nuž ale keď už neprší, nech aspoň kvapká.

Za koľko dáte tú vašu?

Nový katastrálny zákon má zaviesť evidenciu cien nehnuteľností. Okresný úrad tak bude okrem iného, v rámci konania o zápise do katastra nehnuteľností evidovať i tú najzaujímavejšiu položku akou je cena, za ktorú sa nehnuteľnosti predávajú. Cieľom má byť údajne lepšie a ľahšie sledovanie vývoja cien nehnuteľností na trhu. Ak však nie ste veľký brat, ktorý všetko vidí, alebo praxou cvičený voayer, zo sledovania pravdepodobne v konečnom dôsledku nič nebude. Údaje o cenách totiž verejnosti bežne dostupné nebudú, ale ako uvádza návrh zákona, a ako už je na Slovensku bežným javom, budú sprístupnené len vybraným subjektom na požiadanie. Ak teda nie ste Národnou bankou Slovenska, súdom, štátnym orgánom, notárom, exekútorom, či orgánom...činným v trestnom konaní, za koľko sused predal svoj dom, len tak ľahko neodsledujete.

Dostupné na každom rohu?!

Ak budete po novom potrebovať údaje z katastra v podobe použiteľnej aj pre právne účely, nebude nutné, aby ste hneď utekali na najbližší okresný úrad. Tieto údaje Vám budú môcť poskytnúť i osoby zriadené Úradom geodézie, kartografie a katastra (teda Geodetický a kartografický ústav Bratislava a Výskumný ústav geodézie a kartografie) a tzv. osvedčujúce osoby, ako napr. pošta, notári, či advokáti, čo možno hodnotiť za veľmi praktické, nakoľko to nielen zefektívni prácu, ale najmä ušetrí veľa času klientom, ktorí tak nebudú musieť vyčkávať dlhé rady na úradoch. Menej pôsobivou je už skutočnosť, že „osvedčujúce osoby“ budú v podstate poskytovať len výpis z listu vlastníctva, kópiu z listu vlastníctva, kópiu z katastrálnej mapy alebo kópiu z mapy určeného operátu. Po ostatné bude tak nutné predsa len skočiť na okresný úrad.

Keďže dnes už nie je zadarmo, okrem cestovania vlakom, takmer nič, je pochopiteľné, že všetky vyžiadané podklady budú spoplatnené. Avšak ak ste aspoň v základoch technicky zdatný, základné informácie bude možné i naďalej získať bezodplatne na stránkach katastru nehnuteľností. Čiže v tomto bode bezo zmeny. Škoda len, že nebudú, ako i doposiaľ, použiteľné pre právne účely. Nuž ale ako sa vraví, kto chce mnoho mať, musí mnoho dať.

Ďalšou zaujímavou novinkou je tzv. súpis nehnuteľností, ktorý bude poskytovať informácie o všetkých nehnuteľnostiach jedného vlastníka v danom katastrálnom území. Na jednej strane super nápad, akurát technicky nedotiahnutý, nakoľko totiž pôjde o pomerne komplexný dokument, budú o jednotlivých nehnuteľnostiach a právach k nim poskytované len základné údaje, pravdepodobne teda len – kto a čo.

Lehoty sa skrátia, ceny porastú!

Ako už býva pri new collection zvykom, ceny sú vždy o niečo vyššie ako by sme si predstavovali v ideálnej utópii. I s novým katastrálnym zákonom tak dôjde k zvýšeniu poplatkov spojených s vkladovým konaním. Za návrh na začatie konania o vklade práva k nehnuteľnosti budete tak po účinnosti novely musieť zaplatiť 70 eur, ak návrh podáte v listinnej podobe, alebo 35 eur, ak bude návrh podaný elektronicky. V prípade záujmu o expresné vybavenie návrhu môžete zaplatiť 260 eur a kataster by mal celú záležitosť vybaviť do 10 dní, teda o 5 dní skôr ako stanovuje v súčasnosti platný zákon. A to sa oplatí!

Napokon, k ráznemu skracovaniu lehôt dôjde i v prípade vymazania záložného práva, kde sa pôvodných 60 dní znižuje na 1/12, teda 5 pracovných dní. Takéto skrátenie má vraj pomôcť rozvoju hypotekárneho trhu, uľahčiť prístup k pôžičkám a úverom, a v neposlednom rade mnohým tak dopomôcť k vlastnému bývaniu. Pretože pohľad na list vlastníctva nepoznačeného ťarchami, je akosi lákavejším.

Vraj všetko, čo za niečo stojí, vyžaduje čas, pretože práca chvatná, je...málo platná. Teda už len čakať, ako sa nám tie katastrálne zmeny vyvinú a ... či vôbec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?