Podnikať na Slovensku sa znova oplatí! Štát dotuje start-upy!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 23.3.2015 o 12:30 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  1230x

Začínate, máte inovatívny plán, projekt, entuziazmus, podnikateľského ducha, no nemáte kapitál? Obráťte sa na štát!

Aj keď sa hovorí, že dobrá rada je najpoužívanejšou mincou, darmo z nej ťažiť, ak nepadne na úrodnú pôdu. Tobôž, ak žiadnej pôdy niet, lebo aj tá niečo stojí. A potom, že to nie je len o peniazoch...Ak ste začínajúci podnikateľ každodenný boj s veternými mlynmi na spôsob nedostatočného kapitálu, slabej kúpyschopnosti ľudí a balvanov pod nohami, ktoré rastú v súlade s pribúdajúcou často nelogickou legislatívnou úpravou, je Vám dôverne známy. Máte síce veľký potenciál rastu a víziu úspešného startup-u na slovenskom trhu, no finančné nároky Vás mnohokrát zruinujú už počas prvých mesiacov, pokiaľ ste po preskákaní celej byrokratickej garnitúry ešte mali chuť vôbec začať.

Pomoc sa však predsa len ponúka. A prichádza práve odtiaľ, odkiaľ by sme ju čakali najmenej. Od štátu!

...keď štát rozdáva?!

Štát chce v tomto roku zafinancovať päťdesiatimi miliónmi EUR podnikateľské projekty, ktoré sú väčšmi rizikové, a to nováčikov s inovatívnymi nápadmi, tzv. start-upy. Peniaze, majú prísť, ako inak, i v tomto prípade z európskych fondov a majú byť rozdeľované už od leta tohto roka cez Slovenský investičný holding. Celkový balík peňazí v holdingu bude v sume 420 miliónov EUR a ako sa vyjadrilo predstavenstvo ministerstva financií z toho 30 až 50 miliónov EUR pôjde práve startup-om.

Okrem eurofondov, však majú byť nápomocné i príspevky zo súkromných zdrojov a rezort financií tieto zamýšľa vyčleniť aj na ich výhodnejšie úverovanie. V praxi je totiž bežným javom začarovaný kruh, keď na to, aby ste mohli začať podnikať a zarábať ťažké peniaze, potrebujete prvotný kapitál, teda peniaze, ktoré nemáte, hoc by ste robili mlynské kolá, piruety vo vzduchu alebo stojku bez držania, pretože nie ste potomkom ropného magnáta, ani zatajovaným víťazom jackpotu v tipose a získavanie úverov od bánk je, povedzme to otvorene, pre začínajúce firmy najväčším problémom. Banka totiž nie je mladá naivná slečna, ktorú nachytáte na medové reči a začiatočníci, pole neorané, slovenským podnikateľským systémom nepoškvrnení, chtiac túžobne preraziť na trhu s novým nápadom, banku často nevedia ubezpečiť, že budú schopní plniť svoje záväzky. Ak chce teda dnes podnikateľ získať peniaze z banky pre svoje prvotné náklady, musí splniť hneď niekoľko požiadaviek, napr. byť klientom danej banky, zložiť finančnú záruku, mať založený hnuteľný či nehnuteľný majetok, no čo môže byť pre start-upy najzložitejšie, ba priam nereálne, je preukázanie dostatočne dlhého času podnikania. Keďže začiatočníci väčšinu z týchto podmienok nespĺňajú, ich americký sen sa môže razom zmeniť na antickú drámu, v horšom prípade na grécky bankrot. A v tom príde štát a chce im pomôcť s výhodnejšími úvermi, pri ktorých nemusia skladať žiadne záruky. Ťažko uveriteľné, nuž ale tak sa ozýva z kuloárov, a keď svieti svetlo na konci tunela, uverí aj najzarytejší ateista, lebo topiaci sa aj slamky chytá, a keď niet inej cesty, vhod príde aj tá zarúbaná. Priemerná výška úveru pre start-upy by sa po novom mala pohybovať na úrovni 5 tisíc EUR, pričom jeho horná hranica bude flexibilná. Doba splácania úveru bude 1 až 5 rokov a úroková miera na úrovni 4 percent. Údajne.

...klídek, bony budou...

Okrem dostupnejších úverov snáď poteší i oslobodenie od platenia daní z príjmu. Ministerstvo financií totiž navrhuje, aby mali začínajúci podnikatelia nulové daňové zaťaženie, a to počas prvých dvoch rokov od svojho vzniku. Neskôr pre ne bude platiť nižšia sadzba dane, ako súčasných 22 percent pre právnické osoby. Pre pekné oči sa plánuje i odpustenie platenia novozavedených daňových licencií, a to v prvých troch rokoch podnikania. A aby toho nebolo málo, rozdávať sa majú i tzv. finančné kupóny. Tie by mohli start-upisti využiť na zaplatenie právneho, technologického či obchodného poradenstva, alebo na ochranu duševného vlastníctva, ak by si chceli svoj výrobok patentovať. Kupóny budú delené podľa oblastí a vydávať ich má príslušná inštitúcia, online, každé tri mesiace. Kupón pre určitú oblasť môže nováčik využiť len jedenkrát, ale žiadosť na kupón pre inú oblasť môže podať každý štvrťrok. Rezort financií takto podľa dostupných informácií prostredníctvom finančných kupónov vo výške 3 – 8 tisíc EUR, plánuje podporiť približne 1 000 start-upov, čo je vskutku úctyhodná myšlienka, a ak sa napokon i skutočne zrealizuje (odpustite prirodzený reflex neveriaceho Tomáša) nejednému začínajúcemu podnikateľovi sa nástup šedín zaiste oddiali.

...tomu dala na mištičku, tomu dala na lyžičku, tomu dala na vidličku, tomu dala na tanierik...a tomu maličkému...nič nedala...

Nie každý slovenský podnikateľ má však dôvod na radosť. A podaktorým i naďalej zostanú len oči pre plač. Štátna pomoc sa má totiž, ako uvádzame vyššie, vzťahovať len na start-upy, teda novo založené podniky, respektíve podniky v štádiu založenia, ktoré sa snažia materializovať alebo už materializovali určitú myšlienku do produktovej podoby, ktorej pridaná hodnota spočíva vo výnimočnosti na trhu a v riešení problému, ktorého riešenie doposiaľ nebolo známe, v skratke business, ktorý už možno ovládol všetky krajiny, len Slovensko nie, pretože sa no to žiaden našinec neodhodlal. A nie je to len o rozbehu na Mount Everest, a potom už len...voľný pád, veď nejako už bude. Z dlhodobého hľadiska musia byť tieto nové spoločnosti škálovateľné, teda prítomný musí byť potenciál, že ich produkty a služby sa začnú vyrábať vo veľkom rozsahu s cieľom riešenia nedostatku čo najširšej spoločenskej skupiny, alebo vykážu potenciál na rýchly ekonomický dopad. Produkt alebo služba start-upu musia mať výskumný alebo technologický základ, musia využívať informačné technológie na predaj, výrobu produktu alebo služby a musia sa týkať služieb, ktoré v trhových podmienkach majú šancu uspieť od začiatku podnikania v prípade predpokladaného záujmu klientov. Zároveň nemajú mať žiaden obrat, resp. ročný obrat nesmie presiahnuť sumu 200 tisíc EUR a minimálne 25 percent nákladov spoločnosti musí ísť na výskum a vývoj. Okrem iného, na získanie úveru budú mať nárok len žiadatelia od 18 rokov, ktorí predložia start-up licenciu od príslušného orgánu verejnej správy. Slovenská vláda chce určiť i hornú hranicu veku, zatiaľ však presné vekové rozmedzie nestanovila.

Základ úspešného podnikania a chytrého zarábania peňazí, vraj spočíva v ľahkej rovnici: Keď Vás niečo baví, robíte to radi. Keď niečo robíte radi, robíte to často. Keď niečo robíte často, robíte to dobre. Keď niečo robíte dobre, ste úspešní. Keď ste úspešní, baví vás to. Áno, začiatky môžu byť ťažké a plné prekážok, ale nijaká pevnosť vraj nie je taká silná, aby ju peniaze nedobyli...hoci i tie od štátu...alebo práve tie!

Máte inovatívny projekt, ste novátorom, alebo firmou, ktorá má potenciál a odhodlanie realizovať svoje nápady a ktorej pri jej zložitých začiatkoch môžu byť naše skúsenosti nápomocné? Obráťte sa na nás na: advokat@banos.sk

Viac o našich službách pre start-upy si prečítate na stránke: www.banos.sk/sluzby/startupy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?