Infozákon po novom – to sú odtajnené platy a príplatky za skenovanie!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 2.3.2015 o 12:30 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  912x

Kto sa veľa pýta, veľa sa vraj dozvie...Bude novela infozákona krokom vpred a dvoma krokmi vzad, alebo bude prístup k informáciám oveľa lepší ako doteraz?!

Po viac ako dvoch rokoch statočného brainstormingu byrokratickej špičky obohatenej o kreatívne závity predstaviteľov tretieho sektora a Združenia miest a obcí, bol do pripomienkového konania z dielne ministerstva spravodlivosti predložený návrh novely zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Napriek tomu, že citlivá téma o snahe kompetentných oslabovať verejnú kontrolu je v našich podmienkach stále aktuálnou, bez zbytočných emocionálnych prejavov a skúsenosťami poznačených postojov, možno povedať, že v tomto prípade je v navrhovanej novele naozaj viacero vylepšení...

Povedzme áno a povedzme nie, a povedzme možno a povedzme že...

Novela infozákona vôbec prvýkrát zadefinuje pojem informácia. Tento nedostatok totiž doposiaľ pochopiteľne spôsoboval mnohé nejasnosti a úradníkom častokrát umožňoval sprístupnenie informácií odďaľovať alebo sa mu úplne vyhnúť. Nehovoriac o prehlbovaní tohto deficitu už tak presýteného zmätočnými rozhodnutiami úradníkov pápežskejších ako pápež, o paradoxne, konštatácie Najvyššieho súdu, ktoré k zužovaniu informačnej povinnosti väčšmi smerovali, a tak sa niet čo diviť, ak tlak dopytujúceho rástol, čím väčšmi sa celý systém dovádzal do stále väčších absurdností. Z novely tak jednoznačne vyplýva, že informáciou je akýkoľvek obsah alebo jeho časť v akejkoľvek forme, teda napríklad i kópia celej zmluvy či rozhodnutia. Nechýba taktiež spresnenie kto a aké informácie bude poskytovať. Notorických vyzvedačov, ktorých prsty „pália“ ešte len rozlepia oči, snáď nepoteší fakt, že prístup k informáciám sa nevzťahuje na informácie, ktoré nie sú k dispozícii, najmä na poskytovanie výkladových stanovísk, ktoré nie sú známe a na vytváranie názorov. Novela sa tak vraj snaží zabrániť tzv. šikanóznym žiadostiam tých, ktorí by chceli všade byť, všetko vedieť a o všetkom byť informovaní, keď sa inak nedá, najlepšie z prvej ruky. Odstrašiť má i novozavedený príplatok pri nadmerných žiadostiach. Ide o päť centov za stranu veľkosti A4, ak bude odpoveď v rozsahu nad 200 strán. Otázky tak po novom treba klásť hlavne stručne! Päť centov si predsa môžete ušetriť na 1 gombík, štupeľ na fľašu či drevenú korálku v priemere 17 mm.

Paní inženýrka, to je něco! Auto má z Tuzexu, peněz jako šlupek...

Tých, čo po večeroch pri pohári vínka s obľubou prepierajú cudziu bielizeň, zaiste poteší, že v prípade schválenia novely bude opäť o čom rozprávať, keďže okrem povinného zverejňovania životopisov nominantov verejných podnikov, akcioviek, či s.r.o. (ak týchto nominuje minister, obec či VÚC, pričom sa stanovujú minimálne náležitosti takýchto životopisov), majú byť zverejňované i platy ministrov, ba čo viac, i platy, odmeny, prípadne odstupné manažmentu verejných podnikov, konateľov, členov dozorných rád, štátnych akcioviek, či obecných s.r.o., a to nielen vo forme financií, ale i tzv. nemajetkových výhod. Výhovorky o osobných údajoch tak väčšmi neobstoja a informácie o zlatých padákoch, tak budú môcť na pretras „padať“ verejne.

Dvojitá kontrola...Měl jste tu štěnici...Odposlech přerušen...

Novinkou má byť i zverejňovanie informácií, ktoré sú predmetom prípadnej prebiehajúcej kontroly. Doposiaľ totiž vďaka zákonnej úprave úradníci odmietali sprístupňovať zmluvy a zápisnice, ktoré boli kontrolované napr. Národným kontrolným úradom, či Úradom pre verejné obstarávanie, s alibistickým odkazom na utajovanie dokumentov, ktoré súvisia s dohľadom, inšpekciou alebo finančnou kontrolu. Suma summarum, nezisťovali, pretože nemuseli. Po novom však takéto tvrdenie neobstojí a súbežne s oficiálnym vyšetrovaním, tak bude môcť prebiehať i vyšetrovanie na vlastnú päsť natešenými investigatívnymi novinármi či večne nespokojnými protestujúcimi aktivistami.

Pořádek musí být!

Krokom vpred je i prehľadnejšia organizácia v Centrálnom registri zmlúv, kde sa budú okrem zmlúv štátu a ministerstiev zverejňovať aj zmluvy obcí, VÚC, ich rozpočtových a príspevkových organizácií, ako i povinných osôb, v ktorých majú tieto viac ako 50 % účasť a Národnej banky Slovenska. Častokrát nekvalitne oskenované dokumenty nahradia ich ľahšie čitateľné textové verzie, upraví sa možnosť ich revidovania a uľahčí i vyhľadávanie prostredníctvom kľúčových slov.

Klebetnice, ktoré šteklí jazyk a radi sa podelia o sprístupnené novinky, zaiste ocenia zmenu, vďaka ktorej strach z možného stíhania pre šírenie informácií získaných na základe infozákona bude po schválení návrhu minulosťou. Takto získaná informácia bude totiž považovaná za legálnu, a ten kto ju zverejní a bude šíriť ďalej, bude mať imunitu.

Ať to vypadá, jak to vypadá, tak takhle to vypadá blbě...

Krok vzad (ak nie aj dva) možno badať v úprave, vďaka ktorej pred nami môžu obce a mestá zatiahnuť rolety. Predložená novela infozákona totiž marí desaťročie budovaný pokrok v podobe povinne zverejňovaných obecných a mestských objednávok a faktúr. V zmysle navrhovaných zmien, môže vláda ustanoviť, že obce a právnické osoby založené alebo zriadené obcou nie sú povinné zverejňovať údaje o objednávkach tovarov, služieb a prác a údaje o faktúrach za tovary, služby a práce, a to podľa ich hodnoty. Vzhľadom na v poslednej dobe (najmä v súvislosti so zákonom o verejnom obstarávaní) ospevovanú potrebu transparentnosti, krok, povedzme mierne protirečivý. Konšpiračným teóriám sa tak konečne dostáva za dosť. Ak by totiž táto hodnota bola vyhláškou stanovená vysoko, na spôsob – čo oči nevidia, srdce nebolí – mnoho zaujímavých transakcií by tak s veľkou pravdepodobnosťou bolo realizovaných natajnáša a pred svetlom sveta zostalo skrytých za zatiahnutými roletami. A pri tomto kroku veru, naši drahí mecenáši, transparentnosť nebadať.

Nuž ale ako sa hovorí, kto si málo neváži, veľa si nezaslúži! Veď uvidíme (ak sa návrh schváli a rolety nezatiahnu), či je všetko zlato, čo sa blyští!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?