Komu zláme prelomené veto väz?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 23.2.2015 o 12:30 | Karma článku: 4,08 | Prečítané:  1274x

Hlava štátu síce vody múti, čo však z toho, keď je tu krk, čo tou hlavou krúti...

V novembri sme upozornili na zmeny, ktoré nás po schválení novely Zákonníka práce čakali od prvého januára. Potom ako však Andrej Kiska rozhodol právnu normu nepodpísať pre rozsah a obsah pripomienok, ktoré dostal od zamestnávateľských organizácií, mnohí si s pocitom diváka nočného hororu v stave ťaživého intenzívnejúceho napätia z očakávaných hrôz v premietanom obraze, podporovaného melodickým stupňujúcim sláčikovým sprievodom v pozadí, nakrátko vydýchli (uf, strašiak pod posteľou nebol). Ako sa však od kvalitnej koprodukcie očakáva, zľaknutie sa predsa len dostavilo, vyskočilo priamo zo skrine, v momente útlmu, keď sme to už nečakali, a to opätovným schválením pôvodného prezidentom vetovaného znenia novely Zákonníka práce parlamentom. Sprchovej scéne ako z Hitchcockovho Psycha sa tak od marca nevyhneme a agentúram dočasného zamestnávania pred hrozivým obrazom nepomôžu ani dlane na očiach.

1...2...3...4...5...padnú zo zmien ADZ?

Právna norma z dielne rezortu práce totiž reguluje najmä agentúrne zamestnávanie na Slovensku. Do legislatívy sa zavádza princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníkov. Táto zmena má zabezpečiť, aby mali agentúrni zamestnanci rovnaké mzdové podmienky ako tí interní, ak obe skupiny pracovníkov vykonávajú rovnakú či veľmi podobnú činnosť. Bratstvo, ROVNOSŤ, sloboda, tak očividne z francúzskej buržoáznej revolúcie, konečne dokrívalo i ku nám. Hurá, trikrát sláva, zahaľte vyvinuté feministky na Petrovom námestí, rovnosť je na ceste! Ak by sa ukázalo, že agentúrny zamestnanec nie je rovnako odmeňovaný, zodpovednosť za doplatenie mzdy bude niesť nielen samotná agentúra, ale aj užívateľský zamestnávateľ, ktorému novela po časoch anonymity konečne dopriala zaslúženú definíciu.

Ďalšou kritizovanou zmenou je zavedenie prezumpcie tzv. dočasného pridelenia. V praxi tak bude výkon práce, napĺňajúci všetky znaky agentúrneho zamestnávania, podľa novelizovaného Zákonníka práce, považovaný za dočasné pridelenie zamestnanca užívateľskému zamestnávateľovi. Rovnako bude zakázané i dočasné pridelenie zamestnanca na výkon rizikovej práce, teda práce zaradenej do 4. kategórie.

Miesto výkonu zamestnania bude po novom v pracovnej zmluve totožné s miestom pridelenia zamestnania a trvanie dočasného pridelenia zamestnanca bude dohodnuté dátumom jeho skončenia, to znamená konkrétnym dňom. Údajne potrebou vysielanou aplikačnou praxou, účelne zabraňovať uskutočňovaniu fiktívnych pracovných ciest, z bodu A do bodu B, resp. z miesta bydliska do miesta pracoviska, budú zamestnanci ADZ-tiek, vykonávajúci prácu pre užívateľského zamestnávateľa, počas dočasného pridelenia môcť byť vyslaní na pracovnú cestu len týmto zamestnávateľom. Znepokojivými a ťažko predstaviteľnými sú pri tejto zmene snáď len vlny, ktoré predmetnú potrebu vyslali, ako i otázka, na ktorých frekvenciách boli tieto zachytené a koho potrebou.

Novelou sa zníži aj počet reťazení dočasných pridelení k tomu istému užívateľskému zamestnávateľovi, a to na štyri z pôvodných piatich. Ak by teda obdobie pridelenia malo trvať dlhšie, zamestnávateľ bude musieť rozšíriť svoje kruhy o agentúrneho pracovníka, a tohto prijať ako interného zamestnanca. Zo Zákonníka práce sa pre presýtenosť pojmov, vypúšťa i znak mzdy a odmeny z definície závislej práce. Kontroly totiž preukázali, že zamestnávatelia i napriek úsiliu výdobytkov 21. storočia  a európskych štandardov, na Slovensku v zmluvách správne nedojednávali so zamestnancami odmenu za vykonanie práce, čo si možno definovať len tak, že títo pracovali zo dňa na deň, občas len za Pán Boh zaplať, čisto pre pocit potešenia z práce. Netreba sa opúšťať a siahať po odložených špajzových zásobách, vypustenie týchto znakov podľa rezortu práce nespôsobí, že ľudia za vykonanú prácu nedostanú zaplatené. Ako ubezpečujú, povinnosť poskytnúť mzdu alebo odmenu za vykonanú prácu totiž vyplýva zo samotnej Ústavy SR. A čo je v Ústave, to je predsa sväté. Lebo čo zaručuje najvyššia právna norma, to neprekoná žiadna ľudská ani nadľudská sila (Iba žeby sila prišla z Bruselu. Lebo to by bolo o inom. Tam porazí nepriateľov aj malý pocikaný chlapec).

Napriek tomu, že hlava štátu naďalej nástojčivo tvrdí, že takto upravený zákon neprimerane zvýši náklady a zaťaží administratívu zamestnávateľov, či obmedzí ich schopnosť pružne reagovať na dopyt po výrobkoch a službách a skľúčene cituje obavy ADZ-tiek o komplikáciách a znemožnení realizácie programov zamestnávania ľudí zo sociálne znevýhodnených skupín, čo by mohlo v konečnom dôsledku zamedziť tvorbe nových a udržaniu existujúcich pracovných miest, či znemožniť konkurencieschopnosť Slovenska na európskom a globálnom trhu, netreba sa triasť. Apokalypsa nebude. Gordický uzol to má na mále! Z ministerstva práce totiž znie jasné a zreteľné: V roku 2015 chceme ďalej znižovať nezamestnanosť! A to každému národne cítiacemu jedincovi stačí! Lebo každý správny národovec, na čele so Štúrom vie, že každý národ má svoj čas pod Božím slnkom, a lipa kvitne až dub už dávno odkvitol!

 

Bližšie o tom, na čo sa treba pripraviť, keď sa hlava krúti ako sa krk otáča, sa dočítate na 4 rany pre agentúry dočasného zamestnávania! Prídu ľudia o prácu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?