Péenka po novom! Pre zamestnávateľov aj zamestnancov

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 16.2.2015 o 12:30 | Karma článku: 6,11 | Prečítané:  2445x

...chorobnosť stúpa! Lekári varujú! Akútne respiračné ochorenia! Chrípkové prázdniny! Niet sa čomu diviť, že máte koprivku ešte len otvoríte denné správy...

V čase svojej niekdajšej slávy, keď Grécko nebolo ako chudobný príbuzný, odkázané na pár drobných od susedov (hoc to bolo dávno), produkovalo veľmi významných filozofov, a tí produkovali ešte významnejšie, stáročia uznávané myšlienky. Jednou z nich je, že len vďaka chorobe, poznáme cenu zdravia. V slovenských zdravotníckych pomeroch myšlienka veľmi príznačná, viacstranne využiteľná, zvlášť v zimných mesiacoch, kedy chorobnosť stúpa rýchlejšie, ako tlak v poslednej minúte hokejového zápasu.

Je zrejmé a úplne samozrejmé, že ak Vás skolí chrípka, bez dlhšieho uvažovania sa hodíte na maródku, veď predsa zdravie máte iba jedno, veď kto by v takom stave ešte kalkuloval príjem, aspoň si odpočiniete. Viete však, o koľko peňazí prichádzate, keď ste na PN? Kedy Vám Sociálna poisťovňa neuzná nárok na nemocenské a aké poplatky Vás po novom môžu postretnúť v ambulancii?

Kto z koho alebo keď na posr...ho aj záchod spadne!

Od začiatku tohto roka sa v heroickej snahe zabrániť zneužívaniu systému nemocenského poistenia, zmenil spôsob výpočtu náhrady príjmu pri dočasnej PN, ktorú Vám vypláca zamestnávateľ počas prvých desiatich dní PN za to, že ho uchránite od Vašich nenásytných bacilov, že má v kancelárii väčší priestor a konečne si od Vás oddýchne (pretože sa vždy riadil heslom, keď chceš mať všetko poriadne, urob si to sám), ako i nemocenskej dávky, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa od 11.-teho dňa, ktorý zostávate ležať v perinách. Podľa pôvodnej úpravy, ak poistenie vzniklo v predchádzajúcom roku, akési rozhodujúce obdobie na výpočet Vášho nemocenského bolo obdobie od vzniku poistenia do konca predchádzajúceho roka (toto pravidlo platilo aj vtedy, ak poistenie v predchádzajúcom roku trvalo iba niekoľko dní). Keďže človek je tvor vynaliezavý, toto nastavenie začali zneužívať mnohí zamestnávatelia, ktorí prihlásili koncom roka svojich zamestnancov na niekoľko dní s maximálnym vymeriavacím základom, a za týchto pár dní za nich odviedli aj poistenie. Začiatkom ďalšieho roka im automaticky príjem znížili. Ak takýto zamestnanec čerpal v nasledujúcom roku dávku z nemocenského poistenia, dostal ju potom i napriek poklesu mzdy z maxima. Klasik by povedal, šťastie v nešťastí. A tak by sme si spokojne a vo veselosti mohli pospolu muklovsky nažívať ešte pár rokov, nebyť pár iniciatívnych hláv. A tak tu máme zmeny.

Netreba sa však radovať (alebo ľutovať?) predčasne, zmeny sa týkajú len tých zamestnancov, ktorí požiadajú o náhradu príjmu a nemocenskú dávku v roku, ktorý nasleduje po roku ich nástupu do zamestnania. A tí sa v zmysle intergalaktických právd a mnohoročných štatistických skúmaní napokon delia do dvoch skupín, a to na tých, ktorí dostanú menej, pretože majú pravdepodobne vyššiu imunitu a postihuje ich len ľahší druh chrípky, a tých, ktorí dostanú viac, lebo nespadajú do prvej skupiny. Alebo ako je známe na slovenskú nôtu – kde sme vzali, vezmeme ešte viac. Suma sumárum, nové pravidlá tak pomôžu tým, ktorým sa v roku 2015 oproti roku 2014 zvýšila hrubá mzda (tento nárast hrubej mzdy nepocítia len vo forme vyššieho čistého príjmu, ale aj vo vyššej prípadnej náhrade príjmu pri dočasnej PN, resp. vo vyššej nemocenskej dávke). Naopak, negatívne budú postihnutí tí, ktorých hrubá mzda v roku 2015 oproti roku 2014 klesla. Keďže sa im pri výpočte náhrady príjmu a nemocenskej dávky vezmú do úvahy aj zárobky v roku 2015, tak ich náhrada príjmu pri dočasnej PN, resp. nemocenská dávka bude nižšia. Viac si i tak nezaslúžia, nakoľko spadajú do prvej skupiny a prípadná chrípka ich natoľko neskolí.

Nie je lekár ako lekár!

Kto bol chorý naposledy počas minuloročnej lyžovačky, možno nepostrehol, že od leta mu lekár vypisuje PN po novom. Dočasná PN sa totiž začína dňom, kedy ošetrujúci lekár zistil chorobu, najviac 3 kalendárne dni spätne, ak ste sa pred návštevou Vášho lekára nechali vyšetriť napr. na pohotovosti. Pravidlá jasne stanovujú, že potvrdenie Vám môže vystaviť len príslušný lekár (a to všeobecný lekár alebo lekár so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo, alebo lekár zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti), v opačnom prípade Vám Sociálna poisťovňa neprizná nárok na nemocenské. Samozvaných obecných šarlatánov, vyháňačov duchov ako i babičky bylinkárky, vo všetkej úcte, s potvrdenkami neobháňajte. Ak ste sa nechali liečiť prostredníctvom sviečkovej terapie, či očisťovaním negatívnej karmy parapsychológom v jednej nemenovanej TV, pevne veríme, že ste pocítili pozitívne účinky, nakoľko pri zistení, že nemáte nárok na nemocenské a šéf Vám neuznal maródku, sa Vám zrejme pohorší. Nehovoriac o vyúčtovaní Vašej tele-kúry. Veď každá sranda niečo stojí, v tomto prípade 2,00 eurá za minútu.

V ambulancii...s úsmevom!

Aby sme pocítili, aké je to mať Vianoce vo februári, ujovia na Ministerstve zdravotníctva sa dali dokopy a prišli s neodolateľným návrhom, podľa ktorého by ste už po novom ako pacient nemali platiť u lekára za nič, čo súvisí s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Lekár bude môcť vyberať iba administratívne poplatky, napríklad za potvrdenie potrebné na vydanie vodičského preukazu, zbrojného pasu či za potvrdenie o zdravotnom stave. Na druhej strane už nespoplatní prednostné vypísanie receptu, návleky, ani vstup do polikliniky. Peňaženku môžete nechať doma i v prípade, ak sa objednávate na vyšetrenie či žiadate vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Rovnako od Vás nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, odporučenie na poskytnutie špecializovanej ambulantnej starostlivosti alebo na poskytnutie ústavnej starostlivosti, ako aj potvrdenie o návšteve. Slovami rozbúreného davu maródov - Heuréka, trikrát sláva, dočkali sme sa! A vo vo tom to je! O Hippokratovej prísahe a službách, ktoré sú súčasťou zdravotníctva, či ako?...i keď podaktorí, na čele so Stelou Zázvorkovou by snáď v príhodnej chvíli namietali, že ...a lékaři nebudou mít co žrát!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?