Všade samé referendum! A podstata uniká...

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 9.2.2015 o 12:30 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1081x

Cesta hľadania toho najlepšieho pre dieťa opomenula niečo podstatné. Čo ak to nie je rozprávkové. Čo ak tu pre dieťa nie je ani rodič, ani peniaze. Jedna otázka v referende chýbala. Ako, kde a kedy vymáhať výživné...

Často zabúdame, že plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť, teda nezaniká dosiahnutím plnoletosti dieťaťa, ako sa mnohí mylne domnievajú. Každý rodič je tiež povinný prispievať na svoje dieťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Do omeškania s platením výživného sa povinný rodič dostane pokiaľ si svoju povinnosť nesplní riadne, teda neuhradí plnú výšku sumy výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu a včas, teda v stanovenej lehote splatnosti. Čo teda robiť v prípade, keď si povinný rodič svoju vyživovaciu povinnosť neplní?

Keď exekútor pomáha.

Aj keď sa exekútorom každý vyhýba ako čert svätenej vode, pravdou je, že jednou z možností ako sa domôcť dlžného výživného, je práve toľko zariekaná cesta súdneho exekútora, na základe už vydaného právoplatného rozhodnutia súdu o výške výživného, a to podaním návrhu na výkon exekúcie v zmysle Exekučného poriadku. Ak teda váš exmanžel dobrovoľne nezaplatí dlžné výživné, súdny exekútor bude môcť siahnuť na jeho majetok, a to tak na jeho hnuteľné či nehnuteľné veci, ako i na bankový účet. Veľmi účinnou novinkou je prípadné vydanie príkazu na zadržanie vodičského preukazu, čo povedzme si narovinu, je pre mnohých dostatočnou motiváciou prečo zaplatiť.

návrhu uveďte osobné údaje oprávneného, pokiaľ je dieťa maloleté, uveďte svoje osobné údaje, ako údaje oprávneného rodiča i údaje maloletého dieťaťa. Ak je dieťa plnoleté, podáva návrh vo vlastnom mene, a to napriek tomu, že exekučný titul stanovuje povinnosť platiť výživné na maloleté dieťa, k rukám oprávneného rodiča. Odôvodnenosť tejto zákonnej úpravy tkvie v skutočnosti, že zákonné zastúpenie dieťaťa oprávneným rodičom, nadobudnutím plnoletosti zaniká, no súčasne nezaniká povinnosť povinného rodiča, uhrádzať určené výživné. Ďalej v návrhu uveďte údaje povinného rodiča, riadne odôvodnenie, výšku výživného a samozrejme nezabudnite napísať i mesačné obdobie, za ktoré dlh vznikol. Spôsob, akým má exekútor vymáhať dlžné výživné navrhovať nemusíte, no zadržanie vodičského preukazu môže vec značne urýchliť, rovnako ako opis majetku povinného, prípadne identifikácia jeho motorového vozidla a jeho bankový účet. Na záver návrh datujte, uveďte miesto a nezabudnite podpísať. Písomný návrh aspoň v troch rovnopisoch môžete následne podať u ktoréhokoľvek exekútora. Nezabudnite k nemu priložiť i rodný list dieťaťa a rozhodnutie súdu, ktoré dlžníka zaväzuje výživné platiť, a ktoré je opatrené doložkou právoplatnosti a vykonateľnosti. V prípade, ak Váš rozsudok takúto doložku nemá, o jej vyznačenie je možné bezplatne požiadať na súde, ktorý ho vydal. Pre tie matky, ktoré sa z obavy ďalších vysokých nákladov zdráhajú exekútora osloviť, bude určite užitočnou informácia, že konanie o výkon exekúcie výživného je oslobodené od platenia súdnych poplatkov.

Bu-bu-bu pre nezodpovedných!

Máloktorá slobodná mamička vie, že ak otec dieťaťa neplní svoju vyživovaciu povinnosť čo i len 3 mesiace v období počas dvoch rokov, má táto možnosť podať na neho trestné oznámenie pre zanedbanie povinnej výživy v zmysle § 207 Trestného zákona. Je pravdou, že výživné touto cestou priamo nevymôžete, ale vplyv hrozby trestnoprávneho postihu môže k získaniu výživného, ako i k riadnemu budúcemu plateniu bezpochyby dopomôcť. Môžete ho podať na polícii, v obvode ktorej dieťa býva, a to ústne do zápisnice alebo písomne doporučenou poštou. Ak sa rozhodnete podať ho elektronickými prostriedkami, telefaxom alebo telegraficky, nezabudnite ho doplniť do troch pracovných dní do zápisnice, inak by sa o trestnom oznámení nekonalo. Neobávajte sa konať radikálne, len preto, že nechcete rozprúdiť kolobeh ďalších nesvárov. Ak totiž otec vášho dieťaťa zaplatí dlžné výživné skôr, ako sa trestný súd odoberie na záverečnú poradu, trestnosť jeho činu zanikne, a teda pre neho väčšmi nebude predstavovať trestnoprávny postih. Na záver by sme radi poznamenali, že trestné oznámenie a návrh na výkon exekúcie je možné podať i súčasne.

Kde nič nie je, tam ani čert neberie?!

Pravdou je, že úspešnosť exekúcie, resp. trestného konania priamo závisí od majetkových pomerov povinného rodiča, čo je i dôvod, prečo mnoho oprávnených detí k vymáhaniu výživného vôbec nepristúpi, a to najmä, ak je povinný rodič bez príjmu, či dlhodobo nezamestnaný. Je to pochopiteľné, avšak nie správne. I tu totiž platí staré známe, kto nič neskúsi, možno nič nepokazí, ale ani nič nezíska. Trvajte preto na svojich právach a nenechajte dlžníka domnievať sa, že platiť nemusí, pretože mu nič nehrozí. Len pod hrozbou exekúcie a trestného konania ho nepriamo donútite snažiť sa získať prostriedky na výživné. Ak by k úspešnému vymoženiu i napriek Vašej snahe nedošlo, nehádžte flintu do žita, ešte vždy môžete mať nárok na tzv. náhradné výživné. O tom, či spĺňate podmienky na jeho priznanie, sa informujte na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Nezabúdajte, že v zákone ale i v exekučnom titule máte zbraň, ktorá je neustále nabitá, a je len na vás, či sa ňou budete brániť, alebo ju necháte ležať na stolíku a zmôžete sa len na ... bedákanie.

Viac k problematike výživného sa dočítate na Ako vymôcť výživné? a Dokedy musím platiť výživné? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?