Ďalšia záťaž pre podnikateľov, hrozia vysoké pokuty!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 26.1.2015 o 12:30 | Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1539x

Ste podnikateľ a nemáte zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu? Od nového roka vám hrozí aj niekoľkotisícová pokuta!

Vedeli ste, že od januára 2015 musí každý podnikateľ, ktorý zamestnáva čoilen jedného zamestnanca (dohodárov nevynímajúc), pre tohto zaistiť pracovnú zdravotnú službu, a to bezohľadu na jeho pracovné zaradenie, teda po novom nielen pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce, ale i pre tých, ktorí sú zaradení do prvej a druhej kategórie, kde riziko poškodenia zdravia podľa zákona viac-menej nehrozí (i keď zo štatistík Ministerstva zdravotníctva SR je zrejmé, že u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do druhej kategórie, je priznaných až 66 % všetkých chorôb z povolania), teda napríklad pri kancelárskych prácach a predaji tovaru?! Predmetná povinnosť bola zavedená novelou zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Legislatíva po slovensky alebo Keď B vychádza z A a A je neznáma.

Mnohí v tom majú ,,guláš“. Súčasná kategorizácia prác, podľa úrovne a charakteru faktorov práce a pracovného prostredia, ktoré môžu ovplyvniť zdravie zamestnancov, ako i obsahové vymedzenie jednotlivých kategórií sú uvedené v § 31 novelizovaného zákona. Ide však len o všeobecné vymedzenie a oficiálny zoznam konkrétnych prác, zamestnaní, povolaní alebo profesií a ich zatriedenie do jednotlivých kategórií neexistuje. Paradoxom však zostáva, že práve správna kategorizácia prác podľa zdravotných rizík, teda niečo, čo v súčasnosti nemá konkrétnu a jednoznačnú podobu, je pre zamestnávateľa veľmi dôležitá, pretože sa od nej odvíjajú aj podmienky ohľadom zabezpečenia zákonnej povinnosti, teda pracovnej zdravotnej služby, teda to – ako a kým. S poľutovaním tak musíme konštatovať, že slovenská legislatíva tak touto nedostatočnou úpravou opäť raz dostáva širokú verejnosť a najmä zamestnávateľov do pozície poslucháčov transcendentálnych vied, vychádzajúcich z možností – všetko alebo nič, či – buď, alebo.

V zdravom tele zdravý duch! Ale kto to zaplatí?

Nevedno, či bol podnetom vzniku predmetnej novely len samotný nesúlad so smernicou Rady 89/391/EHS v časti týkajúcej sa zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov, alebo enormný vzrast civilizačných ochorení, všadeprítomný a všetko pľundrujúci stres, intenzívne znižovanie populácie a strach o dôchodok, či Bukovského knihy o alarmujúcej potrebe zdravého životného štýlu, každopádne účelom zavedenej povinnej pracovnej služby má byť primárne zdravotný dohľad a dosiahnutie ochrany a rozvoja zdravia širokej verejnosti. Hodnotiť sa tak nemajú len faktory práce, pracovného prostredia, či spôsob vykonávania práce, ale najmä ich vplyv na zdravie zamestnancov a zdravotné riziká, ktoré môžu svojou prítomnosťou zapríčiniť. Bez následného vyhotovenia opatrení na zníženie a odstránenie takto demaskovaných rizík a poradenstva na ochranu zdravia, by to už snáď ani nešlo.

Zámer v skutku ušľachtilý, no ako je na slovenské, podnikanie podporujúce pomery známe, zabezpečenie tejto zavedenej povinnosti bude v konečnom dôsledku nielen realizované, ale i financované samotným podnikateľom. A to už je o inom! Oslavné balady tak bohužiaľ očakávať nemožno, no nárast napätia, stresu a kritiky je na podnikateľskej pôde naopak nanajvýš zrejmý už dnes.

Máte na výber?

Splniť si zákonnú povinnosť, a teda zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu vo svojej spoločnosti, môže zamestnávateľ dvoma spôsobmi, buď vlastnými silami, prostredníctvom svojich zamestnancov, alebo dodávateľským spôsobom.

Ak sa ako zamestnávateľ rozhodnete zabezpečiť splnenie povinnosti vlastnými zamestnancami, pamätajte, že túto skutočnosť ste povinný nahlásiť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva (teda regionálnemu úradu verejného zdravotníctva). Okrem toho, službu nemôžete zveriť každému, kto prešiel dvojhodinovým kurzom prvej pomoci, ešte počas autoškoly. Musíte mať dostatočný počet vlastných zamestnancov, ktorými môže byť  len lekár s určenou špecializáciou, verejný zdravotník, bezpečnostný technik alebo autorizovaný bezpečnostný technik. Títo však môžu vykonávať pracovnú zdravotnú službu len pre zamestnancov spadajúcich do prvej a druhej pracovnej kategórie (požiadavky na ich odbornú spôsobilosť a získanie oprávnenia ustanovuje zákon č. 124/2006 Z.z.). Pokiaľ však máte zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce, zaradených v tretej a štvrtej kategórii, potrebujete tzv. minimálny tím pracovnej služby, tvoriaci lekárom s určenou špecializáciou (vedúci tímu pracovnej zdravotnej služby) a verejným zdravotníkom. V tomto bode sa ako zamestnávateľ pravdepodobne v určitých prípadoch dostanete k vyššie spomínanému nejasnému a nekonkretizovanému zatrieďovaniu prác do príslušných kategórií, pričom vám možno zapriať len mnoho síl, trpezlivosti a logiky.

Tí zamestnávatelia, ktorí pre svoj biznis práve nesplašili lekára na voľnej nohe a nemajú vlastných zamestnancov na splnenie si zákonnej povinnosti, môžu zdravotnú službu zabezpečiť i dodávateľským spôsobom, a to prostredníctvom osôb, ktoré požiadavky na výkon tejto činnosti spĺňajú, uzatvorením zmluvy, buď s osobou, ktorá má oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby vydané úradom verejného zdravotníctva, alebo osobami, ktoré v predmetnej sfére podnikajú. Úplný zoznam týchto osôb oprávnených na vykonávanie pracovnej zdravotnej služby je zverejnený na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (v súčasnosti máte na výber z 83 oprávnených osôb).

Hoci je na záver nutné, ako už býva zvykom, upozorniť, že v prípade nezabezpečenia pracovnej zdravotnej služby môže byť zamestnávateľ sankcionovaný pokutou a navýšiť tak štátnu kasu o 150 až 20 000 eur, nezúfajte, nesťažujte si. Akoby povedal tvorca Huckleberryho Finna jediný spôsob, ako si uchovať zdravie, je totiž jesť, čo nechceš, piť, čo nemáš rád a robiť, čo sa ti nepáči... možno to ten zákonodarca s nami až tak zle nemyslí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?