Dostane marihuana zelenú?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 19.12.2014 o 13:38 | Karma článku: 4,71 | Prečítané:  1040x

Téma dekriminalizácie marihuany v súvislosti s posledným návrhom novelizácie trestnoprávnych kódexov, vo svojej popularite a mediálnom rozmachu nepozná súpera. Konkurovať by jej snáď mohli už len toľko prepieraná kauza nemocničných CT prístrojov, a v tomto vianočnom ošiali snáď ešte poníky My Little Pony, obzvlášť ružová Pinkie Pie.

A ešte väčšia ako samotná popularita, je rozporuplnosť názorov širokej verejnosti k predmetnej problematike, deliaca národ na dva protichodné tábory. Na jednej strane zdržanliví konzervatívci, urputne brániaci nastolené tradície, na druhej roztopašní liberáli s ich uvoľnenými mravmi. A niekde medzi nimi tí, ktorých sa celý ten humbug týka najviac.

Aké zmeny sa teda chystajú v problematike omamných látok? Koho sa dotknú? Čo je ich podnetom a aké sankcie hrozia za ich porušenie?

Mäkké, tvrdé, obojaké...?!

Návrh z dielne ministerstva spravodlivosti upriamuje pozornosť na mäkké drogy, primárne na dekriminalizáciu marihuany. Ak návrh prejde, po novom vám pri držbe do jedného gramu ,,trávy“ (čo má pre prípad použitia iných meracích metód údajne predstavovať dve ,,šišky“ z jednej rastliny, alebo tzv. ,,nepatrné množstvo“, či v reči gazdiniek 4-6 čajových lyžičiek, v závislosti od návyku užívateľa) už nebude hroziť väzenie, ako je to v súčasnosti, ale ,,len“ pokuta za priestupok. Podstata návrhu spočíva v snahe uprednostniť prevenciu pred trestaním a odlíšiť príležitostných užívateľov od dílerov. Nuž keď neprší, aspoň kvapká. Na preklep tak prídu prevýchovné a sociálne programy. I z tohto dôvodu sa držba stanoveného množstva marihuany bude považovať za priestupok, len keď vás chytia prvýkrát. Pri každom ďalšom raze už pôjde o trestný čin a bez diskusií vám naparia 3 až 5 rokov v chládku, tak ako doposiaľ, lebo kto sa nepoučil raz, už sa nepoučí, alebo ako by povedali bratia Česi chytrému napověz, hloupého kopni!

Ako je však na slovenské pomery známe, niet pravidla bez výnimky. V tomto prípade by ňou mala byť možnosť upustenia od potrestania pri mierne väčšom než povolenom množstve drogy, pod podmienkou, že previnilec dobrovoľne absolvuje liečenie. Pokiaľ vychádzame z tvrdenia, že povolené je tzv. nepatrné množstvo, čo možno prirovnať k hmotnostnej mierke jedného gramu, malo by byť zrejmé i to, pod akou hodnotou možno rozumieť ,,mierne väčšie ako nepatrné množstvo“. Téma opäť raz namierená na absolventov výrokovej logiky, prípadne jazykovedný ústav, nakoľko laik si pod takouto definíciou môže predstaviť čokoľvek, možno jednu, možno dve ďalšie šišky, možno len štipku pomedzi prsty.

Napriek tomu, že dekriminalizácia sa má týkať výlučne marihuany, na svoje si prídu i obľúbenci tvrdších opiátov. Novela sa má totiž dotknúť i iných drog ako kokaínu, heroínu či pervitínu, pre ktoré sa vzhľadom na predkladateľmi určené množstvá, vytvorí hranica s miernejšími trestami, a to najmä pre skupinu konzumentov.

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté!

Jeden sa opíja na diskotékach, druhý húli na verejných toaletách. Obaja ohrozujú svoje zdravie, no ten druhý i svoju slobodu. Pretože kým prvý môže naďalej žiť v štýle zaužívaných slovenských tradícií, ten druhý sa dostáva do pozície zločinca so záznamom.

Je pravdou, že užívanie drog sa na Slovensku za protiprávne nepovažuje. Ich samotná držba však už áno. Ťažko si predstaviť, ako niekto užíva drogy bez toho, aby ich mal v predchádzajúcej držbe, no predmetnú úvahu ponecháme na výklad kompetentným. Napriek tomu, že s kriminalizáciou bežných užívateľov mnohí nesúhlasia, a pri extrémne vysokých trestných sadzbách sa niet čomu diviť, realita je taká, že pri súčasnej právnej úprave sa trestnému stíhaniu a s ním súvisiacich dôsledkov (vylúčenie zo školy, strata zamestnania, insolventnosť, následná majetková trestná činnosť,...) jednoducho nevyhnete.

Radi by sme považovali za pozitívne, ako sa postupne prichádza na to, že oveľa pragmatickejšie ako potláčanie užívania drog, je potreba sústrediť sa viac na škody, ktoré sú s ich užívaním spojené. Pravdou však je, že napriek niekoľkoročným snahám a doposiaľ predostieraným sľubom (lebo vraj nielen chlebom je človek živý) téme dekriminalizácie marihuany naďalej chýba konštruktívna odborná diskusia, ktorá by nebola poznačená predsudkami, jednostrannými pohľadmi, prípadne podložená overenými faktami - a to na oboch frontoch - naopak, často je prediskutovávaná neodborníkmi, ktorí nepoznajú rozdiel medzi legalizáciou a dekriminalizáciou, nevedia, v čom vidia odôvodnenosť svojich tvrdení a tému tak naťahujú celé mesiace ako gumu v nohaviciach, napriek tomu, že už ich majú takmer pod kolenami. A každý musí predsa uznať, že so spustenými gaťami sa o podstatných veciach rozhoduje ťažšie.

Radšej neskôr, ako nikdy?!

Mnohí odborníci predmetnú zmenu vítajú. Je zrejmé, že i po prípadnom schválení dekriminalizácie, by sme mali i naďalej jednu z najtvrdších legislatívnych úprav trestania drogových deliktov v Európskej Únii. Týmito krokmi by sa však otvorili možnosti pre znižovanie stále vysokých trestných sadzieb za menej závažné trestné činy, kedy sú stíhaní a odsúdení užívatelia drog rovnako často, ako ich díleri či výrobcovia, nehovoriac o neporovnateľne dlhšom pobyte vo väzení, ako v prípade morálne podstatne viac odsúdeniahodných činov (napríklad zrazenie dieťaťa na priechode).

Za bezkonkurenčné pozitívum zavedenia predmetnej úpravy ministerstvo považuje mimo iné zníženie presýtenosti orgánov činných v trestnom konaní a súdov, ktoré by sa tak mohli adekvátnejšie sústrediť na boj s obchodníkmi drog, ktorí sú pre spoločnosť oveľa nebezpečnejší, ako ich konzumenti. Mnohým nevďačníkom však táto informácia nestačí, a nestačí im ani fakt, že im ešte stále stekajú medové fúzy pod nosom, zo všetkých tých predvianočných sľubov a zapodievajú sa otázkou, či navrhnutým zmiernením legislatívy ide o snahu zákonodarcu priblížiť túto právnym poriadkom krajín západnej Európy, alebo v čase enormného nárastu škandálov skôr o populistické gesto, na spôsob rímskeho Dajte ľuďom chlieb a hry a budú vás milovať?! Či v slovenskom preklade Dajte ľuďom vlaky zadarmo a drogy bez sankcií a budú vás milovať?!

Autor nemá v úmysle prikláňať sa na jednu alebo druhú stranu, naopak, akoby povedal jeden rímsky dramatik, zastáva názor, že v živote je nanajvýš užitočné, aby ničoho nebolo príliš...

 

Našim čitateľom, spolusúputníkom slovenskou legislatívou, blogerom a diskutérom prajeme v mene Advokátskej kancelárie BÁNOS s.r.o. krásne a pokojné prežitie vianočných sviatkov a v novom roku 2015 mnoho úspechov, inšpiratívnych článkov a podnetných diskusií!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?