Ako neplatiť daňové licencie?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 5.12.2014 o 12:22 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  3676x

Nezarobili ste nič, alebo máte firmu v mínuse? Štát vaša finančná situácia nezaujíma! Daňovým licenciám sa tak od januára nevyhnete! Alebo žeby predsa?  

Ako sa svojho času vyjadril J. B. Colbert, vymáhať dane vraj znamená šklbať hus tak, aby sme získali čo najviac peria, s čo najmenším syčaním. Slovenský zákonodarca si z pamätnej vety osvojil najmä jej prvú časť, a perie rozšíril o všetko, čo sa z husi dá spotrebovať.

Pred rokom bol totiž Národnou radou SR schválený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ktorý podnikateľom prináša ďalšiu daňovú povinnosť, a to platiť licenčné poplatky, ktoré sa majú vzťahovať na hospodárske výsledky dosiahnuté za rok 2014, pričom ich splatnosť bude v roku 2015. Negatívny dopad predmetnej povinnosti pocítia najmä tzv. ,,mŕtve“ či „spiace“ spoločnosti, ktoré niekoľko rokov nevykonávajú žiadnu činnosť. Doposiaľ bolo pre podnikateľov jednoduchšie podávať nulové daňové priznania, ako spoločnosť zrušiť a vymazať z obchodného registra. Nová právna úprava však takéto postupy neumožňuje. Platiť sa teda bude. Rozdiel bude len v tom, koľko.

Daň alebo daňová licencia? Čo je viac!

V čase vysokej nezamestnanosti a všade prítomných sloganov volajúcich po jej znížení a podpore podnikateľov (najmä zo strany politických predstaviteľov), znie zavedenie podobných povinností, ako škodoradostný výsmech na prvého apríla, potom ako ste sa amatérsky nechali nachytať na sladké sľuby. Medové fúzy si teda pokojne ponechajte, no daňovú licenciu, ako minimálny daňový poplatok, zaplatíte v podstate za to, že vôbec podnikáte, a to bezohľadu na to, či ste v strate, či máte nulový zisk, malý zisk, alebo či vôbec vyvíjate nejakú podnikateľskú činnosť. Rozdiel je len v sume, o ktorú budete ľahší. A to o 480 eur ak máte firmu s tržbami do 500 tisíc eur a nie ste platcom DPH. Ak máte rovnaké tržby, no ste registrovaným platcom DPH, výška daňovej licencie sa pre vás vyšplhá na 960 eur. Napokon najpokornejší budú musieť byť platcovia DPH s tržbami nad 500 tisíc eur. Tí budú do 31. marca štátu uhrádzať sumu 2.880 eur. Na Vianoce si preto radšej veľmi nevyskakujte. Treba myslieť aj na štátnu kasu!

Zákonodarca to má v skutku prerátané. Ak vám totiž ako podnikateľovi v daňovom priznaní vyjde nižšia daň, ako je výška daňovej licencie, teda ak bude nižšia výška daňovej povinnosti vypočítaná bežným spôsobom, kladný rozdiel medzi preddavkami na daň a minimálnou daňou sa započíta na budúce preddavky alebo sa daňovníkovi vráti na základe žiadosti. Ak vám však v daňovom priznaní vyjde vyššia daň, ako je výška daňovej licencie, zaplatíte túto výšku dane a daňovú licenciu neplatíte. Je tiež dôležité upozorniť, že vyššie uvedený rozdiel sa môže započítať len v nasledujúcich 3 zdaňovacích obdobiach, a len voči tej časti daňovej povinnosti, ktorá prevyšuje sumu daňovej licencie za príslušné obdobie. Na účely zápočtu tak nebude možné započítať sumu neuplatnenej daňovej licencie z predchádzajúcich rokov a aktuálnu sumu daňovej licencie posunúť do ďalších rokov. Uznávame, pre laika, komplikované, neprehľadné, na spôsob čím nezrozumiteľnejšie – tým lepšie! A hlasitý gagot, ešte vždy nie je syčaním!

Kto musí, kto nemusí a kto môže... platiť menej?

Niet príkladu bez výnimky. I v tomto prípade preto existuje hŕstka privilegovaných, ktorých sa novozavedená povinnosť platenia daňových licencií netýka. Takými sú daňovníci, ktorých spoločnosti vznikli v roku 2014 (od dátumu svojho vzniku sú nové firmy oslobodené od licencií do 31. decembra), samozrejme okrem právnych nástupcov daňovníkov zrušených bez likvidácie. Taktiež si môžu vydýchnuť organizácie, ktoré nie sú zriadené alebo založené na podnikanie, a ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitných predpisov, na základe ktorých vznikli (napr. občianske združenia, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, nadácie, obce a VÚC, atď.). Ďalšími privilegovanými sú verejné obchodné spoločnosti, Národná banka Slovenska a Fond Národného majetku, tiež daňovníci prevádzkujúci chránenú dielňu alebo chránené pracovisko, či daňovníci v období  likvidácie a konkurzu.

Zákon tiež umožňuje platiť menej, v prípade ak zamestnávate aspoň 20% zdravotne postihnutých zamestnancov. A to o rovných 50 %.

Daňovým licenciám sa dá vyhnúť!

Každé pravidlo sa dá obísť. O to väčšmi v prípade, ak možnosť obídenia zahŕňa vo svojom vlastnom obsahu. Jednou z možností, a i jeden z najrýchlejších spôsobov, ktorý sa vám ako podnikateľovi ponúka, je vstup spoločnosti do likvidácie. Vstúpiť do likvidácie je však potrebné najneskôr do konca roka 2014! S registráciou likvidácie by ste sa preto mali poponáhľať. Ku koncu roka sa totiž očakáva veľký nápor likvidácií spoločností, čo môže spôsobiť predlžovanie lehôt súdmi na rozhodnutie. Ak následne register nestihne vykonať vstup spoločnosti do likvidácie ešte v tomto roku, plateniu licencií sa nevyhnete, naopak, budete musieť zaplatiť daňovú licenciu aj za rok 2014-2015 a i pomernú časť dane (tzn. 40 € za každý mesiac svojej existencie), a to až do finálneho výmazu z obchodného registra!

Samotný proces likvidácie môže byť predĺžený aj na niekoľko rokov a počas celej tejto doby nebudete povinný platiť daňovú licenciu. V prípade, ak by ste sa neskôr rozhodli ďalej podnikať, môžete proces likvidácie kedykoľvek zrušiť a spoločnosť si ponechať. Pravdou však je, že napriek tomu, že zákon takúto taktiku umožňuje, odborníci ju neodporúčajú. A to z celkom jasného dôvodu. Daňové úrady totiž môžu takéto konanie vyhodnotiť ako špekulatívne a daňové licencie požadovať spätne. Lebo keď sa chce, cesta sa nájde...

Ak teda spoločnosť nevyužívate a zároveň za ňu nechcete platiť daňové licencie, odporúčame, aby ste túto riadne v zmysle zákona zlikvidovali prípadne ju odpredali. Máte na to ešte pár dní a vyhnete sa tak nevyhnutnému plateniu daňových licencií za spoločnosti, ktoré nie sú ekonomicky aktívne.

 

V prípade potreby právneho poradenstva v oblasti súladu s novým zákonom, alebo v prípade akýchkoľvek doplňujúcich otázok, nás neváhajte kontaktovať na ktorejkoľvek pobočke našej kancelárie, alebo na: advokat@banos.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?