4 rany pre agentúry dočasného zamestnávania! Prídu ľudia o prácu?

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 28.11.2014 o 12:50 | Karma článku: 7,19 | Prečítané:  3352x

Od januára nás čakajú zmeny Zákonníka práce. 24. septembra 2014 totiž vláda schválila návrh novely, ktorým vzala na paškál agentúrne zamestnávanie. Výsledkom sú sprísnené pravidlá, ktoré vraj majú zabrániť zneužívaniu tohto spôsobu zamestnávania a vyčistiť tak zrno od pliev. Druhá strana však tvrdí, že navrhované zmeny sú len posledným klincom do rakvy flexibility pracovného trhu na Slovensku, na ktoré doplatia nielen firmy, ale v konečnom dôsledku i samotní zamestnanci.

Tak kde je pravda? Majú tzv. ADZ-tká pozitívne dopady na trh práce a pomáhajú veľkou mierou pri znižovaní nezamestnanosti a v upevnení pilierov hospodárstva, alebo by sme voči nim mali byť skeptickí, pretože agentúrnych zamestnancov spájajú s prívlastkom menšej právnej ochrany a vykorisťovania, ako zo strany agentúr, tak zo strany užívateľských zamestnávateľov?! Položia zavedené zmeny agentúry dočasného zamestnávania na lopatky a aký efekt budú mať v konečnom dôsledku na zamestnanosť?

1. Rovnaká práca, rovnaká pláca?

Po novom by nijaký zamestnanec nemal pociťovať finančný rozdiel v závislosti od pozície, ktorú v spoločnosti zastáva, a teda, či je zamestnancom agentúrnym alebo interným. Doposiaľ u nás totiž v praxi vládla celkom bežná neprávosť, pri ktorej obe skupiny pracovníkov vykonávali rovnakú alebo veľmi podobnú činnosť, no za rôznu odmenu. Návrhom novely si zákonodarca zaumienil, zaviesť do zákona princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a ADZ-tiek, za doplatenie prípadného rozdielu medzi mzdou vyplácanou interným zamestnancom a mzdou, ktorá sa objaví na výplatnej páske agentúrnemu zamestnancovi, všetko v snahe zabezpečiť rovnaké mzdové podmienky pre všetkých, v najlepšom duchu Campanellového utopického diela O slnečnom štáte. Do zákona sa však napokon vtesnal len pojem porovnateľná mzda, ktorá má byť rovnako priaznivá. Abstraktnosť pojmov porovnateľná a rovnako priaznivá, tak musí v každom druhom neveriacom Tomášovi evokovať pocit nedôvery a ťažké, skľúčené povzdychy, aké možno počuť v nejednom hračkárstve. Ale, ako sa hovorí, keď neprší, aspoň kvapká.

2. Cestovanie vodsať- podsať!

Ak sa doposiaľ agentúry snažili znižovať svoje náklady napríklad formou cestovných náhrad fiktívnych pracovných ciest, ako tvrdí ministerstvo, je najvyšší čas začať hútať nad iným prefíkaným spôsobom šetrenia. Od nového roka totiž bude musieť byť miesto výkonu práce v pracovnej zmluve totožné s miestom pridelenia a počas dočasného pridelenia k užívateľskému zamestnávateľovi bude môcť prideleného zamestnanca vyslať na pracovnú cestu len tento zamestnávateľ a nie agentúra dočasného zamestnávania, ako to mohlo byť doposiaľ. Zákonodarca videl podstatu tohto kroku najmä v zabránení podpisovania dohôd, v ktorých ADZ-tky určili ako miesto výkonu práce zamestnanca sídlo agentúry a miestom, kde pridelený zamestnanec pracuje, iné, skutočné miesto výkonu práce. A tak napriek tomu, že zamestnanci ráno nastúpili na električku a prešli do práce sotva pár blokov, cesta sa im rátala za služobnú. Časť mzdy, tak bola prideleným zamestnancom vyplácaná prostredníctvom cestovných náhrad, ktoré nie sú zdaniteľným príjmom a ani sa z nich neplatia odvody. Aké originálne! Škoda, že takéto praktiky nie sú každému pochuti. Najmä nie štátu. Lebo isté sú vraj len dane a smrť. A hlavne tie dane. To nie je len tak, chodiť s džbánom po vodu...

3. 5x a dosť!

Ako to už na Slovensku býva bežnou praxou, keď niečo funguje, treba to zakázať, alebo aspoň obmedziť a keď sa inak nedá, tak to aspoň poriadne skomplikovať. Zmeny sa preto dotknú aj dĺžky dočasného pridelenia zamestnanca a počtu opätovných pridelení k tomu istému užívateľskému zamestnávateľovi. Dočasné pridelenie je tak ohraničené dobou 24 mesiacov a počas nej ho možno opätovne predĺžiť najviac päťkrát. V prípade, ak by toto obdobie malo trvať dlhšie, ako následok porušenia ustanovení Zákonníka práce, takýto pracovný pomer medzi zamestnancom a zamestnávateľom, prípadne agentúrou dočasného zamestnávania, zo zákona zanikne a ,,dobrovoľne - nasilu“ vznikne pracovný pomer na neurčitý čas, tentokrát medzi zamestnancom a užívateľským zamestnávateľom. A ako sa na poriadny galimatiáš patrí, pracovné podmienky takto samozvaného novopečeného interného zamestnaneckého vzťahu sa budú primerane spravovať pôvodnou dohodou o dočasnom pridelení alebo predchádzajúcou pracovnou zmluvou, a teda sa na zamestnanca budú vzťahovať pravidlá, platné v čase, keď kopal ešte za iný tím, konkrétne agentúrny. Akékoľvek špekulatívne výpočty a štatistiky o tom, koľko predĺžení sa dá stihnúť ešte pred účinnosťou zákona, sú zbytočné. Ako uvádza novela, ak bol zamestnanec pred jej účinnosťou dočasne pridelený k tomu istému užívateľskému zamestnávateľovi 2x, ďalšie pridelenie sa bude považovať za tretie v poradí, a nie prvé, ako by sa mohli mnohí mylne domnievať.

4. Na veľkú dieru, malá záplata?

V čase ešte vždy vysokej nezamestnanosti, pojem výpoveď trýzni sluch rovnako, ako vyslovenie mena jednej z postáv kultového fantasy príbehu J. K. Rowlingovej. Všetci vieme, že tu je, no netreba ju menovať. Zákonodarca už toľko ostychu nemá, a bez hany a studu spája s pojmom výpoveď i zmeny zavedené v agentúrnom zamestnávaní. A tak si na ústa bude od nového roka dávať pozor už i väčšina ADZ-tiek. Odzvonilo totiž dňom, kedy mohli zamestnancov zo dňa na deň prepustiť, pokiaľ pre nich nemali náhradnú prácu. Novelou sa zaviedlo tzv. prechodné polročné obdobie pre prípad výpovede zamestnancov pracujúcich na dobu určitú. Agentúry dočasného zamestnávania tak budú musieť prepusteným zamestnancom platiť istú čiastku ako výpovednú dobu. Pretože aj nezamestnaní majú svoje práva. A aj malá záplata je záplata. Hoc len načas. No a čo už s nimi bude potom, to už nikto nevie. Lebo po nás už môže prísť aj tá roky sľúbená potopa.

Hoci navrhované zmeny sú podľa ministerstva zamerané na ochranu zamestnancov a na zabezpečenie spravodlivej hospodárskej súťaže medzi zamestnávateľmi, ktorí využívajú služby agentúr dočasného zamestnávania, zároveň pripúšťa, že počet agentúr môže v dôsledku zavedených zmien klesnúť až desaťnásobne, nehovoriac o 20 000 zamestnancov, ktorí môžu podľa štatistík rozšíriť kruhy nezamestnaných. A podstata procesu sa zrazu stráca. Nejednému tak v mysli skrsne apel vojáka Švejka z ruského frontu: ,,Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“

Nuž, na Slovensku je to tak...práca chvatná...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?