Predmanželská zmluva? Slovensko nie je Amerika!

Autor: Advokátska kancelária BÁNOS | 21.11.2014 o 12:38 | Karma článku: 10,52 | Prečítané:  3958x

Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje! Aké idylické a romantické želanie! Manželstvo a makaróny však vraj chutia len za tepla. A potom? Potom láska vyprchá sťa májový sneh. A nastane rozčarovanie, rozvod, verejné bičovanie spomienok, spory o majetky. A to už je o inom, nie o krémešoch...

Nekalkulujte. Podpísaním predmanželskej zmluvy sa na prípadný pokojný rozpad vzťahu s vašou budúcou bývalou, nepripravíte. Slovensko nie je Amerika! Aj keď máme McDonaldy na každom rohu. Scény z telenoviel na tisícpäťsto spôsobov, v ktorých si zámožný junák chce vziať chudobnú modernú popolušku a jeho rodina ju z obavy o stratu majetku nepredstaviteľných rozmerov, donúti podpísať predmanželskú zmluvu, sa tak konať nebudú. Aspoň zatiaľ nie!

Keby bolo keby

Ak by naši zákonodarcovia nezaspali na vavrínoch, alebo ak by v roku 2011 nepadol legislatívny návrh na zavedenie inštitútu predmanželských zmlúv za obeť politickým nezhodám, v predmanželskej zmluve (ktorá je, mimochodom, zahrnutá v právnej úprave nie len toľko ospevovanej Ameriky, ale napr. aj u našich bratov Čechov), zrejme by mali i naši súčasní snúbenci možnosť dohodnúť sa o rozšírení alebo zúžení zákonného rozsahu BSM, o systéme oddeleného majetku, v ktorom by každý z manželov nadobúdal veci a práva samostatne pre seba alebo dokonca aj na úplnom vylúčení vzniku BSM, čo terajšia právna úprava pochopiteľne, pre jedných bohužiaľ, pre druhých vďakabohu, nedovoľuje.

Primárny rozdiel oproti terajšej právnej úprave, kotví v možnosti uzavrieť predmanželskú zmluvu ešte pred samotným skokom do chomútu, s účinkami do budúcna, ako inak, za podmienky, že k uzavretiu manželstva vôbec dôjde. Aké by bolo zrazu jednoduché vymedziť, ktoré z nehnuteľností nebudú patriť do zákonného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva, či ako sa bude majetok deliť v prípade rozvodu, a to všetko už pred vznikom samotného manželstva. A tak by sa naťahovačky o majetok stali minulosťou, lebo každý by si zbalil svojich šesť ,,švestiek“ a šiel.

Láska pod podmienkou?

Prax v zahraničí ukázala, že k uzatváraniu predmanželských zmlúv, sa uchyľujú prevažne páry, medzi ktorými sú značné majetkové rozdiely, teda jeden z partnerov je takpovediac ,,za vodou“. Áno, nesporným pozitívom je predchádzanie sporom o majetok po rozvode. Menej pozitívny je už fakt, že sa pri tomto inštitúte nijako nezohľadňujú peniazmi neoceniteľné prínosy manželov do vzťahu, ako budovanie rodinného hniezda či výchova potomkov. Na pozore by tak mali zostať ,,muži a žienky domáce“. Pred podpísaním treba byť totiž prezieravý. Najmä ak hrozí, že skončia nielen s prázdnymi rukami, ale aj bez strechy nad hlavou.

Prečo robiť veci jednoducho, keď sa dajú robiť komplikovane 

Všetci opatrní vydajachtiví, či tí, ktorých už do chomúta lapili - nezúfajte!  Uzavrieť predmanželskú zmluvu síce nemôžete, no predsalen existuje postup ako sa poistiť, aby vás vaša polovička, keď už k tomu príde, nepripravila aj o posledné gate.

Ak patríte do prvej skupiny, a na spečatenie osudu ešte len čakáte, ako snúbenci máte možnosť zosumarizovať a spísať svoj vlastný majetok, s ktorým jednotlivo vstupujete do manželstva na osobitnú listinu, na ktorej svoje podpisy notársky overíte. Nie, veci nadobudnuté pred uzavretím zväzku, do BSM nepatria. Avšak takáto listina vám v prípade rozvodu a vyporiadania BSM môže uľahčiť dokazovanie a celé konanie urýchliť. O čo sa vám bude ľahšie dýchať, keď nebudete musieť pred sudcom preukazovať, že ten strieborný príbor, ktorý používate len cez sviatky, ste dostali od babičky do výbavy ešte dávno pred tým, ako ste o vašom terajšom exmanželovi vôbec chyrovali.

Zákon však dáva možnosti i tým, ktorí už chuť manželských plodov okúsili. Dohodou totiž môžu zúžiť alebo rozšíriť zákonom určený rozsah BSM alebo vyhradiť vznik BSM ku dňu zániku manželstva. Úprava síce nie je taká široká, ako v prípade predmanželskej zmluvy, avšak, keď dávajú treba brať, a tak berme aspoň to, čo nám zákonodarca ponúka.

Manželská dohoda, ako je verejnosťou s obľubou nazývaná, môže modifikovať BSM za jeho trvania. Narozdiel od predmanželskej zmluvy, túto dohodu nie je možné uzavrieť pred vstupom do manželstva. A aj keď vám polovička sľúbi i modré z neba, ťažko si ho budete nárokovať. Po vstupe do manželstva totiž nemáte žiadnu istotu, že Váš manžel bude so spísaním takejto dohody aj naďalej súhlasiť. Lebo ako sa hovorí, keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.

Ak máte doma charakter, a k dohode predsalen dôjde, máte viacero možností. Jednou z nich je zúženie BSM. Okruh vecí, ktoré by v zmysle zákona automaticky do BSM spadali, sa tak zúži o tie, ktoré z neho jednoducho vylúčite. A tak si môžete kúpiť auto a dom výhradne do svojho osobného vlastníctva, vylúčiť dedenie potomkov manžela z predchádzajúcich manželstiev, a podobne. Nutné je upozorniť na fakt, že táto dohoda nemá vplyv na už existujúce majetky, ale len na majetky získané v budúcnosti.

Ďalšou dohodou, je naopak možnosť rozsah BSM rozšíriť, a tak doň zaradiť i veci, ktoré bezvýhradne do BSM nespadajú, a to ani keď sa stanú súčasťou vášho majetku už počas trvania manželstva. A tak môžete spoločne bezpodielovo zdieľať i majetok darovaný, zdedený, či reštituovaný.

 Zákonodarca umožňuje dohodnúť sa i na momente vzniku BSM. Ide o prípady, keď manželia nechcú do majetkového spoločenstva vkladať žiaden majetok. V tejto konštrukcii potom platí, že každý z manželov počas trvania manželstva nadobúda vlastníctvo výhradne pre seba. Rozhodný je až zánik manželstva. Od tohto momentu, bude totiž hranie sa na vlastnom piesočku passé a do BSM budú patriť všetky veci, ktoré patrili niektorému z manželov v čase zániku manželstva a boli nadobudnuté počas jeho trvania.

Keď manželská dohoda nestačí

Na absolútne zrušeniu a následné vyporiadanie BSM za trvania manželstva, je však manželská dohoda prikrátka, a tak sa s takouto požiadavkou budete musieť obrátiť na súd.  Jedným z dôvodov, kedy tak môžete urobiť je, ak by zotrvávanie v takomto majetkovom vzťahu odporovalo dobrým mravom. Sem spadá závažné nehospodárne nakladanie jedného z manželov so spoločným majetkom, nepričiňovanie sa o vytváranie a rozmnožovanie spoločného majetku, ignorovanie starostlivosti o rodinu a spoločnú domácnosť. Upozorňujeme, že súd môže, ale nemusí zrušiť BSM. Takéto konanie je obvykle časovo náročné a zložitejšie v otázke dokazovania.
Na súd sa môžete obrátiť i v prípade, ak jeden alebo obaja manželia získali oprávnenie na podnikateľskú činnosť (živnostenský list). Podať ho môže ten manžel, ktorý nezískal oprávnenie, ak oprávnenie majú obaja, tak ktorýkoľvek z nich. Zabránite tak prípadnému risku z ekonomického nezdaru podnikajúceho manžela, vďaka ktorému by ste mohli prísť o celý spoločne nadobudnutý majetok, no na druhej strane tiež odstrihnúť nepodnikajúceho manžela od zisku vytvoreného vašim podnikaním. Narozdiel od prvej alternatívy, táto možnosť ponúka podstatne jednoduchšiu cestu, a súdne konania trvajú sotva pár minút (ak chcete o možnostiach zrušenia a vyporiadania BSM počas trvania manželstva vedieť viac, kontaktujte nás na: advokat@banos.sk).

Nuž, či prinesie nový Občiansky zákonník i komplexnejšiu úpravu majetkových vzťahov medzi manželmi, je v tomto momente otázne, rovnako ako to, či je pre nás inštitút predmanželskej zmluvy to pravé orechové. O to viac, ak sa budeme riadiť slovami známeho dramatika G.B. Shaw-a: ,,Manželstvo, to sú tri týždne zbožňovania, tri roky hádok, a tridsať rokov tolerancie."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?